Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 21 Iul 2019, 18:05

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 525 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: [Incepator]Cateva intrebari despre tarantule !
MesajScris: 05 Iun 2012, 08:28 
Neconectat
juvenile

salutare tuturor, am o tarantula de 4 cm ls , si am mutato intr-un borcan de 400 g de mustar (bine spalat , cu aerisiri etc) are 3.5 cm substrat de cocos, in jur de 70-80 % si i-am pus o floare cu fruze artificiale, si spatiu ramas e de 6 cm , si-a tesut panza , are diametru de 6 cm , si e proaspat naparlita, celelalte au luat din prima dupa naparlire, asta e doar o coincidenta ca nu vrea sa manance sau e stresata de spatiul mare?

Sus

MesajScris: 05 Iun 2012, 08:47 
Neconectat
spiderling

chrissgl scrie:
salutare tuturor, am o tarantula de 4 cm ls , si am mutato intr-un borcan de 400 g de mustar (bine spalat , cu aerisiri etc) are 3.5 cm substrat de cocos, in jur de 70-80 % si i-am pus o floare cu fruze artificiale, si spatiu ramas e de 6 cm , si-a tesut panza , are diametru de 6 cm , si e proaspat naparlita, celelalte au luat din prima dupa naparlire, asta e doar o coincidenta ca nu vrea sa manance sau e stresata de spatiul mare?

de cand a naparlit? din ce am inteles din mesajul tau pare ca ai incercat sa-i dai imediat dupa naparlire
daca este asa atunci sigur nu mananca fiindca nu i sau intarit coltii. mai asteapta o saptamana pana sa-i dai mancare

Sus

Subiectul mesajului: Incepator
MesajScris: 14 Iun 2012, 11:17 
Neconectat
Egg

Salutare!Sunt nou in ceea ce priveste tarantulele...Am luat doua( o sa o prezint doar pe ce maricica in threadul meu) din pura curiozitate si se pare ca am facut o pasiune pentru ele.Asa ca ea e este... http://s17.postimage.org/egh3t57m7/IMG_0224.jpg

As dori sa imi spuneti cam tot ce stiti despre ea...specie/agresivitate/conditii de zooigiena si climat...etc,etc,etc.V-as fi recunoscator! ::010 Astept mesaje!O zi faina tuturor!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Incepator
MesajScris: 14 Iun 2012, 11:23 
Neconectat
spiderling

DrMad scrie:
Salutare!Sunt nou in ceea ce priveste tarantulele...Am luat doua( o sa o prezint doar pe ce maricica in threadul meu) din pura curiozitate si se pare ca am facut o pasiune pentru ele.Asa ca ea e este... http://s17.postimage.org/egh3t57m7/IMG_0224.jpg

As dori sa imi spuneti cam tot ce stiti despre ea...specie/agresivitate/conditii de zooigiena si climat...etc,etc,etc.V-as fi recunoscator! ::010 Astept mesaje!O zi faina tuturor!

specia este l. paraybana
informatii o sa gasesti in topicul dedicat ei

Ultima oară modificat de uigeb pe 14 Iun 2012, 11:25, modificat 1 dată în total.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Incepator
MesajScris: 14 Iun 2012, 11:23 
Neconectat
Egg

Multumesc frumos! :smt041

Sus

MesajScris: 14 Iun 2012, 11:39 
Neconectat
Site Admin

ti-am mutat topicul aici,
ma intreb daca o sa-ti mai gasesti postarea :lol:
te invit sa citesti regulamentul forumului si sa-l respecti.
avem un topic dedicat pt specia ta :
www.tarantule-romania.ro/forum/viewtopic.php?f=13&t=834

Sus

Subiectul mesajului: chromatopelma cyaneopubescens
MesajScris: 10 Oct 2012, 14:42 
Neconectat
Egg

Salut, as dori sa achizitionez (saptamana viitoare) o chromatopelma cyaneopubescens dar inainte as vrea sa pun la punct cateva intrebari :

1. terariul daca va avea o marime de 40x25x25 (lxLxh) este recomandat ca am inteles ca isi va face panza peste tot
2.substratul din ce sa fie, am citit despre ea ca se gaseste in zonele desertice cu o vegetatie de arbusti mici,si isi fac panze la baza copacilor, deci ce substrat ar fi potrivit pentru ea, si ce grosime sa aiba substratul.
3.ascunzatoarea o pot face dintr-o nuca de cocos,sau e de preferat un trunchi de copac mai mic scobit.
4. am inteles ca prefera o umiditate de 40-60% (deci cred ca un umidificator nu este necesar)
5.hranirea am inteles ca se face cu 3-5greieri,lacuste...etc pe saptamana (daca ii dau mai multi pot accelera procesul de crestere)

Va multumesc anticipat,si ma scuzati ca am pus atatea intrebari,dar sunt un novice in cresterea tarantulelor.

Sus

Subiectul mesajului: Re: chromatopelma cyaneopubescens
MesajScris: 10 Oct 2012, 15:04 
Neconectat
adult

Îi las pe cei care se pricep să-ți răspundă la întrebări. Vreau doar să fac o mică mențiune:

alexutzu9210 scrie:
...daca ii dau mai multi pot accelera procesul de crestere...

Trebuie să înțelegi că accelerând procesul de creștere , concomitent cu asta reduci drastic speranța de viață a animalului. O accelerare a metabolismului (prin temperaturi mai înalte decât cele normale, hrană abundentă, etc) duc în final la scurtarea vieții animalului. Mai mult decât atât, nerespectarea condițiilor de mediu, a ciclurilor zi/noapte ba chiar a ciclurilor anotimpurilor (cald / rece) fac reproducerea să fie de cele mai multe ori imposibilă, animalele să sufere de stres, etc

Sus

Subiectul mesajului: Re: chromatopelma cyaneopubescens
MesajScris: 10 Oct 2012, 16:57 
Neconectat
Egg

multumesc de raspuns oricum nu planuiesc sa accelerez procesul de crestere ca oricum o sa o cumpar marisoara.

Sus

MesajScris: 10 Oct 2012, 17:25 
Neconectat
Site Admin

informatii despre Chromatopelma cyaneopubescens gasesti in adresa de mai jos
www.tarantule-romania.ro/forum/viewtopic.php?f=13&t=699

Sus

MesajScris: 12 Oct 2012, 18:43 
Neconectat
Egg

Salut!
Odata cu scaderea temperaturilor,am inceput sa am si eu o problema ingrijoratoare in legatura cu tarantulele mele, b.vagans si n. chromatus,sunt inca micute.Temperatura in casa a scazut aproape de 20 grade, astazi chiar la 19 grade.Sunt putin ingrijorat sa nu le afecteze asta, vad ca inca nu dau semne ca ar fi deranjate de temperatura sau nici nu imi dau seama.Intrebarea mea pt voi este cum as putea remedia problema asta si cu ce anume as putea sa le mentin la o temperatura constata necesara lor.Multumesc tuturor si astept raspunsurile voastre cat mai rapid posibil ;spider01

Sus

MesajScris: 12 Oct 2012, 23:14 
Neconectat
Site Admin

poti rezolva cu un heatpad sau bec.
doar sa ai grija sa monitorizezi si umiditatea

Sus

Subiectul mesajului: frecarea coltilor
MesajScris: 13 Oct 2012, 21:05 
Neconectat
adult

Salut, am o Pterinochilus murinus si aseara am vazut ca isi tot freaka coltii . E normal ?

Sus

Subiectul mesajului: Re: frecarea coltilor
MesajScris: 13 Oct 2012, 23:42 
Neconectat
juvenile

denis scrie:
Salut, am o Pterinochilus murinus si aseara am vazut ca isi tot freaka coltii . E normal ?

DA,inceteaza sa te mai ingrijorezi pentru fiecare actiune pe care o face tarantula ta. Daca nu mananca de luni bune, daca se prabuseste, daca se misca ciudat, atunci fa-ti probleme

Sus

Subiectul mesajului: Re: frecarea coltilor
MesajScris: 14 Oct 2012, 09:26 
Neconectat
Site Admin

pentru astfel de intrebari nu era necesar sa deschizi un nou topic
exita unu special unde il voi lipi in curand:
viewtopic.php?f=15&t=639&start=480

raspunsurile pentru nelamurirea ta sunt:
- ti-a simtit prezenta si s-a simtit amenintata
- isi facea siesta

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 525 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 30, 31, 32, 33, 34, 35  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]