Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 22 Sep 2018, 00:55

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Acvariu ciclide americane
MesajScris: 02 Feb 2014, 15:32 
Neconectat
moderator

Idealul meu e un peste mare si foarte agresiv intr-un acvariu mare.
Africanii nu se prea potrivesc acestui ideal pentru ca sunt mai mici si se impune suprapopularea.

Pune in el ce-ti cere inima :)

Sus

MesajScris: 02 Feb 2014, 18:04 
Neconectat
Egg

În momentul asta nu imi vine în minte decât black piranha sau wolf fish

Sus

MesajScris: 02 Feb 2014, 18:57 
Neconectat
spiderling

Am bagat eu Jack Dempsey cu africani :)) mai exact cu auratus si zebre si micul fruntos a impartit acvariul in 2 acvariu de 120x50x50 :)) dar in schimb am tinut Oscari cu Jack Dempsey si au convietuit foarte bine ! Dar ca pesti agresivi Oscarul mi se pare cam top !

Sus

MesajScris: 02 Feb 2014, 21:28 
Neconectat
Egg

@Bobi, parerea mea si probabil si a lui @daemon (sa vedem daca confirma sau nu) ca un peste mare si agresiv inseamna undeva de la 25-30cm in sus si se poate tine un singur exemplar. Oscarii or fi ei agresivi insa 2 buc. de aproximativ 30cm au fost pusi la respect de 5xRBP de aproximativ 10-12 cm, in cele din urma fiind nevoit sa renunt la oscari. In prezent am o pereche de JD, masculul undeva la 15-20cm insa nu are nici o sansa in fata FH care are 20cm+, insa stau impreuna intr-un acvariu de 525 l fara prea mari probleme.

Sus

MesajScris: 02 Feb 2014, 22:37 
Neconectat
moderator

pipilug scrie:
În momentul asta nu imi vine în minte decât black piranha sau wolf fish

Am gasit Black Piranha la 800 lei bucata.. am zis pas, oricum in mai putin de 600l nu poti sa-l tii(v-ati prins, nu pot convietui doi intr-un acvariu).
Am crescut din vara un Parachromis managuensis pe post de Dovii(wolf cichlid) atat de mult mi-am dorit sa fie dovii, incat nu am vazut ca e managuensis :)) mi-am luat o teapa frumoasa dar asta e.. Acum e un managuensis frumos.

Bobi scrie:
Am bagat eu Jack Dempsey cu africani :)) mai exact cu auratus si zebre si micul fruntos a impartit acvariul in 2 acvariu de 120x50x50 :)) dar in schimb am tinut Oscari cu Jack Dempsey si au convietuit foarte bine ! Dar ca pesti agresivi Oscarul mi se pare cam top !

Prima combinatie nu se recomanda, defapt ai vazut si tu, a doua merge. Jack dempsey in mod normal e mai agresiv decat oscarul, atata ca oscarul e ceva mai voluminos.

pipilug scrie:
@Bobi, parerea mea si probabil si a lui @daemon (sa vedem daca confirma sau nu) ca un peste mare si agresiv inseamna undeva de la 25-30cm in sus si se poate tine un singur exemplar. Oscarii or fi ei agresivi insa 2 buc. de aproximativ 30cm au fost pusi la respect de 5xRBP de aproximativ 10-12 cm, in cele din urma fiind nevoit sa renunt la oscari. In prezent am o pereche de JD, masculul undeva la 15-20cm insa nu are nici o sansa in fata FH care are 20cm+, insa stau impreuna intr-un acvariu de 525 l fara prea mari probleme.

Daca ar fi sa facem un top al agresivitatii pe genuri si marime, situatia e cam asa: Genul Parachromis( dovii si managuensis pe primele locuri) apoi Amphilopus ( citrinellum, flowerhorn, labiatum - in orice ordine, sunt cam la fel) si Tilapia butikoferi.
Acum, trebuie mentionat ca ciclidele sunt pesti cu personalitate, poti avea un dovii(care pe langa ca e ft agresiv, are si avantajul dimensiunii- 50cm fata de ceilalti care ajung la maxim 30) care sa fie pus la respect de un managuensis sau chiar un oscar agresiv.
Oricum astea sunt exceptii, iar la pozitionarea pe locuri a genurilor, daca nu ar fi dimensiunea la dovii, ar putea ocupa fiecare la fel de bine locul 1, 2 sau 3 in functie de indivizi.
Sa nu uitam de pitbull-ul acvariilor, Cichlasoma nigrofasciatum, extrem de agresiv, insa dimensiunea mica il face vulnerabil in fata celorlalti titani.
Nu uitati de snakehead ;010;
Informatiile de mai sus le am de pe niste forumuri cat si din experienta proprie.

Sus

MesajScris: 05 Feb 2014, 21:40 
Neconectat
Egg

Dupa o documentare mai temeinica m-am hotarat sa renunt la siporax si sa bag piatra ponce (bio rio). Am vorbit cu cineva pentru 20 de litri. Sa vedem ce o sa iasa.

Sus

MesajScris: 05 Feb 2014, 23:21 
Neconectat
moderator

Cu cat iei piatra ponce? Mai poti aduce?
Intr-adevar e o solutie mai buna

Sus

MesajScris: 06 Feb 2014, 16:35 
Neconectat
Egg

Vand piatra ponce naturala 100%.

Granulatia care o vand este de 6-12mm.

Produsul nu este tratat cu solutii chimice. Este inert, fiind un material filtrant foarte bun, cateva cautari pe google vor confirma acest lucru. De altfel daca nu era un mediu filtrant foarte eficient banuiesc ca firme consacrate nu l-ar fi utilizat in bazinele lor si nu l-ar fi comercializat la preturi uriase in raport cu preturile mele.

pret/litru
1-3 litri - 14,99lei
3-5litri - 13,99lei
peste 5 litri - 12,99lei La cantitati mari gen 15-20litri (sau peste) pretul este negociabil.

Marfa va sosi peste 3 saptamani deoarece atunci imi soseste transportul. Am decis sa aduc piatra ponce deoarece personal voi folosi 120litri la bazinul meu de 900l care se poate viziona aici http://www.youtube.com/watch?v=qLd4lXP8lao
Pentru detalii, comenzi si rezervare marfa va rog sa ma contactati telefonic la numarul 0734881017 sau prin PM.

asta e anuntul

Sus

MesajScris: 20 Feb 2014, 22:39 
Neconectat
Egg

Ieri am reusit sa pun piatra ponce in fitru, aproximativ 17 l + 3 litri de spartura de lava la un debit de apa masurat la 180l/h. Acuma astept sa vedem rezultatele.

Sus

MesajScris: 21 Feb 2014, 00:57 
Neconectat
spiderling

Mai baga si tu niste poze cu acvariul ! Sa ne mai incante si noua privirea !

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 25 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]