Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 11 Dec 2018, 10:59

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 166 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Betta splendens
MesajScris: 10 Noi 2009, 21:39 
Neconectat
adult

Betta splendens

Imagine

poze cu gagica`sa peste cateva zile :lol:

Sus

Subiectul mesajului: Re: Betta splendens
Neconectat
Master Of Ts

e foarte frumos...bulele de aer le`a facut el sau de la filtru?...stiam ca atunci cand fac bule la suprafata sunt dornici sa....

rosu.dragos90@yahoo.com

Sus

Neconectat
adult

pai are chef de iubit ca are si gagica [sunt de la el...nu au nevoie de filtu]

Sus

MesajScris: 10 Noi 2009, 21:40 
Neconectat
Site Admin

masculii de betta fac cuib de spuma de ori de cate ori li se va schimba apa...sau cel putin ai mei asa au facut

Sus

MesajScris: 10 Noi 2009, 21:42 
Neconectat
Master Of Ts

frumosi amandoi...mai ales primul

rosu.dragos90@yahoo.com

Sus

MesajScris: 10 Noi 2009, 21:43 
Neconectat
subadult

Vreau un pestisor Betta splendens! Orice informatie e bine venita.

Acvariu
Hrana
Temperatura
Plante
Lumina
Filtrare
Experiente personale
Etc.

Sus

MesajScris: 10 Noi 2009, 21:43 
Neconectat
moderator

Referitor la acvariu sa sti ca nu au nevoie de mult spatiu, mai ales daca o sa tii un singur mascul. In crescatorii, pet shop-uri de multe ori sta cate unul in 500ml apa. Se pare ca pentru un mascul de betta se recomanda un galon de apa(2,5l) pentru o dezvoltare normala..
Hrana poti cumpara din pet shop-uri speciala pentru ei, dar nu cred ca o sa faca figuri nici la mancare pentru uz general. Poti sa suplimentezi dieta lui cu hrana vie sau congelata. Orivum cu cat mai variat cu atat mai bine.
Temperatura in jur de 26-27 grade e perfect.
Plantele ramane la latitudinea fiecaruia daca vrea sa le puna.
Lumina nu este nici ea un lucru esential, un neon sau un bec economic pe durata zilei este suficient. De fapt ar fi suficienta si lumina naturala din camera pe perioada zilei(sa nu cumva sa bata soarele pe acvariu).
Filtrare nu ai neaparat nevoie insa daca te decizi sa nu folosesti ar trebui facut un schimb de apa la 3-4 zile. La recipiente asa de mici cel mai recomandat ar fi folosirea unui burete bolborositor..
Ar fi fost mai simplu pentru noi daca spuneai in ce volum de apa intentionezi sa-i tii..

Sus

MesajScris: 10 Noi 2009, 21:44 
Neconectat
subadult

Prefer un acvariu de 10-15 litri. vreau sa bag si niste plante si decor sa nu arate prea sec, chiar daca este un singur pestisor, sa se simta iubit.

Sus

Neconectat
moderator

Ok...In acest caz cu un incalzitor de 25w rezolvi problema cu temperatura, pui un burete bolborositor(nu are rost sa te complici cu alt fel de filtre pentru ca acesta isi face mai bine treaba decat multe chinezarii), dar tot o sa trebuiasca sa faci odata pe saptamana o sifonare a apei..
Succes:)

Sus

Neconectat
subadult

ce e aia sifonare?

Sus

MesajScris: 10 Noi 2009, 21:45 
Neconectat
moderator

Bagi in acvariu un furtun sau de preferat un aspirator de substrat, si il orientezi catre nisipul din acvariu ca sa aspiri resturile de mancare si dejectiile pestilor

Sus

Neconectat
subadult

Merci mult de informatii!

Sus

Neconectat
Site Admin

Familia: Belontiides.
Repartiţia geografică: Indochina (Tailanda, Malaezia, Laos, Vietnam), arhipelagul indonezian, în ape stătătoare (orezării, mlaştini, bălţi) şi în apele micilor râuri din păduri.

Creştere: nu sunt printre locatarii perfecţi ai acvariului comun, fiind, în funcţie de specie, de o timiditate excesivă sau de o mare agresivitate faţă de alţi peşti. Se recomandă creşterea într-un acvariu de dimensiuni mijlocii (70 cm. lungime, 60 – 80 L., capacitate), cu o vegetaţie abundentă, plante flotante, pe fund cu un strat de nisip fin şi ca decor, o singură rădăcină mare. Apa liniştită la suprafaţă, filtrare sub nisip. Fiind labirintide, au nevoie de un aer cald şi umed la suprafaţa apei; acvariile deschise, fără capac nu le sunt convenabile. Parametrii fizici şi chimici ai apei: T: 24 – 28oC; pH: 6 – 7; duritate: 5 – 12 dGH.

Alimentaţie: cu toate că acceptă în cea mai mare parte a timpului alimente uscate, ei trebuie să fie hrăniţi în mod esenţial cu alimente liofilizate, congelate şi cu pradă vie, în special cu chironome, larve de ţânţari, tubifex, dafnii.

Compatibilitate: masculii sunt foarte agresivi între ei, unii tot timpul (B. splendes), alţii numai în perioada de reproducere. Se recomandă să nu fie asociaţi cu peşti de talie mică, ca neon sau peşti cu înotătoare lungi sau mari.

Reproducere: din acest punct de vedere, speciile genului Betta se împart în două grupuri distincte. Primul, cel mai cunoscut în acvaristică, reuneşte specii ca B. splendens, B. coccina şi B. smaragdina, la care masculul construieşte un cuib plutitor din clăbuci şi deşeuri. După ce atrag femelele pentru acuplare, ei le alungă, păzind singuri ouăle până la eclozare (24 – 48 ore mai târziu) şi apoi alevinii până când aceştia sunt capabili să înoate. În grupul al doilea se întâlnesc speciile care trăiesc în torenţi, ca B. pugnax, B. picta şi B. unimaculata. Un cuib de clăbuci nu ar putea rezista mult timp în acest biotop, aşa că ambii părinţi practică incubaţia bucală, ce durează 10 – 15 zile; când alevinii sunt eliberaţi, sunt atât de mari încât pot fi hrăniţi cu nauplii de artemia şi cu altă hrană mărunţită fin. Alevinii „de cuib” sunt mai mici şi trebuie hrăniţi cu infuzoare şi alte alimente microscopice, în exclusivitate.
Specii: unica specie prezentă curent pe piaţă este B. splendens (7 cm.), popularul „peşte luptător”. El este numit aşa din cauza agresivităţii înnăscute a masculilor, care, din nefericire, este exploatată în Orient în lupte până la moarte, cu pariuri pe sume considerabile. Forma sălbatică la care masculul este un pic mai colorat decât femela şi are înotătoarele mai dezvoltate este aproape absentă din acvarii. În schimb, varietăţile selecţionate, în special cele cu înotătoare enorme şi corpul mono sau policrom sunt foarte căutate.

Un „labirint” pentru a respira mai bine.
În apele stătătoare şi calme, unii peşti se confruntă cu o carenţă de oxigen, mai ales în zonele tropicale unde temperatura ridicată a apei reduce pe durată lungă concentraţia acestui gaz vital. Un grup de peşti africani şi asiatici, azi identificaţi ca sub- ordinul Anabantides, s-au adaptat acestei situaţii. Un „labirint”, organ respirator suplimentar bogat în vase sanguine situat între faringe şi branhii, bine dezvoltat, le permite să supravieţuiască în apa total lipsită de oxigen. Când oxigenul lipseşte, labirintul le permite să capteze direct acest gaz, luând „guri de aer” de la suprafaţa apei. Frecvenţa cu care înghit aerul depinde de gradul de oxigenare al apei. În acelaşi timp, multe specii sunt obligate să respire din timp în timp cu ajutorul labirintului chiar în condiţii normale, pentru că branhiile singure nu le asigură nevoile de oxigen. Dacă sunt împiedicaţi să se urce la suprafaţa apei, ei mor literalmente…înecaţi!

Sus

MesajScris: 10 Noi 2009, 21:46 
Neconectat
moderator

mai nou mi s-a pus pata pe specia asta si incepe sa ma bata gandul tot mai tare sa imi iau un Beta. Am mai citit una alta pe-aici si am 3 intrebari (deocamdata)
1. Tudor zicea mai sus ca nu e bine sa bata soarele pe acvariu. De ce? Eu ma gandeam sa il pun chiar in geam ca sa bata cat mai bine soarele pe el
2. In ultimul post al lui Gratian scrie ca nu sunt indicate acvariile deschise fara capac. Din nou, eu am un recipient(nu e acvariu) in care m-am gandit sa il tin, si e destul de deschis si nu o sa-i pun capac. Nici aici nu fac bine?
3.M-am tot uitat la poze cu acvariile voastre si la substrat am vazut numa pietris si nisip. Daca vreau sa imi pun o planta la pestele meu e de ajuns atata? Nu trebe ceva pamant sau mai stiu eu ce la plantele alea? O sa imi traiasca plantele daca imi pun doar nisip? Nu le am cu pestii, asa ca lamuritiima voi.

Mersi

Sus

MesajScris: 10 Noi 2009, 21:46 
Neconectat
moderator

1. Daca bate soarele pe acvariu o sa te umplii de alge in halul in care n-o sa-ti mai vezi ''splendid-ul'' de aceea nu se pun la soare.
2. Exista foarte multe acvarii cu betta deschise..pana si al lui gratian e asa. Din cate stiu nu sunt pesti care sa aiba tentative de evadare asa ca eu sincer nu mi-as face probleme.
3. O sa traiasca..daca vrei sa se mai si dezvolte poti sa incepi de la a pune pamant de flori pe care sa-l acoperi cu 2cm de nisip(nu pietris) si poti merge pana la substrat profesional si atunci plantele se vor dezvolta foarte frumos si vei avea foarte repede surplus..Daca te hotarasti sa folosesti ceva poate detaliezi putin conditiile pe care vrei sa le pui la dispozitia pestanului si impreuna facem sa fie bine..

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 166 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]