Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 22 Sep 2018, 01:13

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 75 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: filtru extern DYI
MesajScris: 12 Noi 2009, 01:00 
Neconectat
spiderling

hmm pai filtru il am facut putin inainte sa vad topicul tau asa ca nu poti zice ca ti-am furat patentul:P

Sus

Neconectat
spiderling

Oooohooo dragule...sa fi tu sanatos ) daca te uiti mai atent la topicu meu o sa vezi ca eram deja in stadiu avansat de informare cand ai facut tu topicu asta )

PS: am luat si furtun si robinete...15 lei robinetele..1 leu banda teflon...20 lei furtunele ... 3.5 m de furtun verde si 2.5m de furtun transparent (de-ala cu insertie textila)...azi ma apuc de treaba (la lucru

Sus

Neconectat
larva

hahahahah ce zic eu ce intelegi voi eu am zis ca eu am vrut sa ma apuc si voi terminati si eu tot nu mai ma apuc de filtru ala ........ succes la construit astept sa vad ce tia iesit

Sus

MesajScris: 12 Noi 2009, 01:01 
Neconectat
moderator

Ar fi foarte interesant un topic nou despre constructia acelui filtru inca din faza 0. Asa poate mai si primesti un sfat sau o parere despre pasii urmatori(asta daca sunt binevenite)

Sus

Neconectat
spiderling

O sa fac poze...sub forma de tutorial sau ceva de genu...

Nu am putut sa folosesc pompa de la FAN3 fara sa o stric (trebuia sa ii pun silicon pe ici pi colo sa nu mai curga prin alte locuri) asa ca am luat un Resun de 1400L/h ...

Sus

Neconectat
moderator

Exact..un tutorial ar fi perfect.
Buna alegere in ceea ce priveste Resunul de 1400.

Sus

Neconectat
spiderling

Nu avea mosu altceva...eram multumit si cu una de 700-1000
Asta scuipa de zici ca nu-i adevarat...am pus`o in lighean si i-am pus furtunu de 3.5 m in capat...scuipa pe el n`ai treaba

Am facut cateva poze si o sa mai fac probabil maine cand ma pun sa`l ansamblez.

Sus

MesajScris: 12 Noi 2009, 01:02 
Neconectat
spiderling

PS: de fapt pompa asta era un filtru...avea 2 filtre d-alea mari rotunde ce se ataseaza la el dar l-am convins pe mos sa-mi dea doar pompa si vinde filtrele separat cu 10 lei bucata..deci am dat 44lei pe ea ;)

Sus

MesajScris: 12 Noi 2009, 01:02 
Neconectat
spiderling

si eu am folosit exact modelul asta de pompa resun 1400 dar am luat-o cu filtre cu tot la pretul de 45 lei materialul ala filtrant din ele lam pus in filtru meu si am pus in plus si inele de ceramica iar carcasele filtrelor o sa le pun in acvariu pt a trage apa fara sa intre si pestii pe conducta. succes in continuare si abia astept poze

Sus

MesajScris: 24 Ian 2014, 23:51 
Neconectat
spiderling

Up cu el mersi Gratian !!

Cine a mai facut asemenea filtru poate puneti niste poze !! De exemplu o idee cum se tine fixat unul din capacele de la teava !!
Hai hai crescatorii salvati-ne de la cheltuieli aiurea !

Sus

MesajScris: 26 Ian 2014, 17:47 
Neconectat
moderator

Nu stiu cat vei cocheta cu acvaristica, dar daca vei ajunge la un nivem macar mediu, iti vei da seama ca nu sunt cheltuieli aiurea..

Sus

MesajScris: 26 Ian 2014, 20:03 
Neconectat
spiderling

Vreau sa fac mai multe tuburi din pvc legate in serie cu diferite medii filtrante. Am crescut mult timp ciclide africane, dar m-am lasat pentru ca nu am mai avut spatiu ....am luat bunicii la mine, stau la curte..in fine. Pe timpul cand cresteam pesti nu aveam legatura cu forumuri si pe vremea aceea nu exista filtre eheim, ce se gasea erau acele filtre fluval care costa intre 400 si 700 de lei pe vremea aceea si care daca umblai foarte des la ele 1 luna si cv interval, incepeau sa curga usor...in fine ....am crezut ca cineva a reusit sa faca ceva home made mult mai eficient !!

Sus

MesajScris: 27 Ian 2014, 23:33 
Neconectat
Egg

De aproximativ 3 saptamani mi-am facut un filtru extern din teava pvc de 200 mm (portocalie). Am cumparat cam asa:
1) teava pvc 1m 30.90 lei
2)dop pvc 2 buc 11.47 lei/buc
3)mufa pvc 29.14 lei
4)conexiune bazin 2 buc 24.11/buc
5)silicon bison glass 19.13 lei
6)doua coliere 3.08 lei 1-6 preturi valabile pentru dedeman
7)furtun 4 m x8 lei m - din piata
In prima faza am gaurit mufa in care am introdus conexiunea bazin (care va fi IN-ul filtrului) (http://www.dedeman.ro/ro/conexiune-bazi ... piese.html) (doar primele doua parti, de jos in sus) pe interior lipind si o garnitura de cauciuc (se pot folosi si robineti, dupa gust :)). Am lasat aproximativ 24 de ore la uscat. Undeva deasupra IN-ului am pus un grilaj din plastic facut din grilajul pentru lavabil (nu imi vine acum in minte cum ii zice) care va fi suportul materialului filtrant. In continuare am introdus restul tevii in mufa pvc dupa ce am taiat teava la dimensiunea dorita (ca sa poata sa intre sub masa acvariului, sincer mi-ar fi placut sa il las intreg insa nu e prea estetic la vedere).
In cel de-al doilea dop am mai facut o gaura pentru conexiune bazin (care va fi OUT-ul) si doua gauri mai mici pentru cablu de alimentare si un robinet de plastic care se foloseste la pompele de aer pentru aerisire. Ce se mai poate face de asemenea este inca un suport pentru pompa care se va folosi in filtru insa nu este obligatoriu, eu am pus-o direct pe materialul filtrant.
Lipituri: am facut doar intre mufa si teava pvc in rest fara. De asemenea la lipituri am folosit ceva adeziv de la bison pentru plastic peste care am pus silicon.
ATENTIE: Nu stiu daca este regula generala insa la mine interiorul furtunelor este de 25 mm iar presiunea care se formeaza cand se opreste pompa este destul de mare. La primul si al doilea test presiunea mi-a scos dopul superior si .....am vorbit foarte negativ ca sa zic asa cand am vazut ca jumate de living si jumate de bucatarie pluteste. In cele din urma am prins filtrul pe lungine cu o chinga si am strans bine (n-am mai avut probleme).
In filtru am acuma 3 litri de spartura de lava, inele ceramice, biobals si vata perlon, care vor fi inlocuite candva (fonduri insuficiente) cu sera siporax.
Pompa este o Hailea HX 6830 de 3000l/h care va fi schimbata cu una de 900l/h pentru o filtrare biologica cat mai buna.
Sper sa te ajute la ceva toata povestea asta, iar daca mai ai intrebari... cu placere.
O seara faina.

Sus

MesajScris: 28 Ian 2014, 01:17 
Neconectat
Site Admin

faina descriere
Pana la punctul 7 ai cheltuit cam 180 lei.
astept si restul cheltuielilor facute pt pompa, materiale filtrante... sa facem totalul.

Un alt topic legat de filtre externe diy:

viewtopic.php?f=17&t=700&start=0

Sus

MesajScris: 28 Ian 2014, 13:30 
Neconectat
spiderling

Pipilug, multumim pentru descriere dar ar ajuta foarte mult o schita in paint! Si mediile filtrante cand spui siporax explicati de ce este mai bun si cu ce ca toata lumea are google dar multi sunt delasatori sa caute :)) ! Voi pune si eu o schita cu o idee de filtru extern ! Bafta

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 75 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5

Ora este UTC + 2 [ DST ]