Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 19 Apr 2018, 18:36

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sange lichid in ramasitele unui Mamut
MesajScris: 04 Iun 2013, 21:59 
Neconectat
Site Admin

Sange lichid in ramasitele unui Mamut

Cercetătorii ruși au pretins astăzi că au descoperit sânge în cadavrul unui mamut, adăugând că descoperirea rară le crește șansele de clonare a animalului preistoric.

O expediție de la începutulu acestei luni a oamenilor de știință ruși a dezvăluit un cadavru foarte bine conservat al unei femele de mamut, pe o insulă izolată din Oceanul Arctic.

Semyon Grigoryev, liderul expediției, spune că animalul a murit la vârsta aproximativă de 60 de ani acum 10.000-15.000 de ani și că a fost pentru prima dată când a fost găsită o femelă adultă.

Dar ce este și mai surprinzător este că acest cadavru era atât de bine conservat încât avea sânge și țesut muscular.

„Când am spart gheața de sub stomacul ei, a început să curgă sânge întunecat”, a spus Grigoryev.

„Este cel mai incredibil caz din viața mea. Cum e posibil să rămână în formă lichidă? Și țesutul muscular este de asemenea roșu, de culoarea cărnii proaspete”, a mai adăugat el.

Grigoryev a spus că partea inferioară a cadavrului era foarte bine conservată pentru că a ajuns într-o apă care a înghețat, în timp ce partea superioară a corpului, incluzând spatele și capul, se pare că a fost mâncată de prădători.

„Picioarele din față și stomacul sunt foarte bine conservate, în timp ce partea din spate a devenit un schelet”.

Conform lui Grigoryev, descoperirea oferă noi speranțe cercetătorilor de a „reînvia” specia mamuților.

„Descoperirea ne oferă o șansă foarte mare de a găsi celule vii care ne-ar putea ajuta la implementarea proiectului de clonare a unui mamut. Cadavrele anterioare nu au avut un țesut atât de bine conservat”, a mai adăugat el.

http://www.scienceworld.ro/stiri/cercet ... 12694.html

Sus

Subiectul mesajului: Re: Sange lichid in ramasitele unui Mamut
MesajScris: 04 Iun 2013, 22:09 
Neconectat
moderator

Mie personal mi-e cam greu sa cred. Deja asa rasuflate mi-i se par subiectele astea. Cine naiba ii mai crede !? Cred ca scot stiri mai mult pentru senzational.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]