Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 21 Oct 2018, 08:44

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ariciul african pitic (Atelerix albiventris)
MesajScris: 28 Iun 2013, 12:23 
Neconectat
Expert Of Ts

De anul trecut m-am apucat sa cresc arici pitic african.Prima data am luat un baietel ,au mai urmat trei fete.Impreuna cu prietena mea ne-am hotarat sa imi fac o mini crescatorie ,sunt draguti,au personalitate diferita si sunt simpatici.O scurta descriere a acestui animalut:

Acest animal provine din Africa ecuatoriala si centrala si poate fi intalnit in diverse habitate: paduri, stepa, chiar si in desert. Este un animal nocturn.
Este un animal de dimensiuni mici, masculul cantarind aproximativ 600 de grame, iar femela ajungand pana la 400 de grame. Asta inseamna ca aricii africani sunt putini mai mari decat sobolanii de companie.
Culoarea lor variaza, de la maroniu pana la negru. Tepii au o lungime intre 0,6 si cel mult 2,5 cm, fara carlig. Pe bot si pe abdomen n-au tepi. De obicei, inspaimantatorii tepi sunt culcati si acopera complet spatele si partile laterale ale corpului. Fiecare teapa este schimbata dupa aproximativ 18 luni, cand pica si e inlocuita de una noua. De obicei, aricii traiesc in jur de 4-6 ani, insa au existat exemplare care au supravietuit pana si 8 ani de zile.
Cand se sperie, ariciul isi strange capul si membrele intr-un ghem, cu tepi spre exterior, astfel incat arata ca o minge cu tepi. Poate ramane in pozitia asta ore intregi. Niciodata nu trebuie sa-l fortezi sa iasa din aceasta pozitie. Rareori se intampla ca aricii sa muste, dar cand sunt speriati, sasaie si hasaie, mai ales masculii.
Cand ariciul simte un miros neobisnuit sau necunoscut, va lua obiectul nou in gura, producand o cantitate mare de saliva, care capata o consistenta spumoasa. Apoi, scuipa si intinde aceasta saliva pe propriul sau corp. Nu se stie de ce au aricii acest comportament ciudat.
E de preferat ca aricii sa fie tinuti singuri, desi unele femele sunt capabile sa convietuiasca in liniste si in grup, mai ales daca au fost crescute impreuna. Mai multi masculi se vor bate intre ei. Daca nu vrei sa se inmulteasca, nu tine un mascul si o femela in acelasi loc.
Aricii adora sa se catere, asa ca e bine sa le oferi o cusca inalta, cu pereti netezi. Poti folosi un acvariu din sticla, pentru ca lemnul e mai greu de curatat. Sunt animale foarte active, care au nevoie de multa miscare si, implicit, de suficient spatiu.
Asternutul trebuie sa fie un material non-toxic, care sa nu lase mult praf si sa absoarba umezeala. Stratul de asternut trebuie sa fie gros. Ca sa fie mereu curat, trebuie schimbat des. Unii arici pot fi dresati sa foloseasca o litiera, astfel: dupa ce mananca, pune ariciul in litiera, in acea parte a custii unde isi face treburile. Intotdeauna pune toate excrementele in litiera. In scurt timp, aricii pot fi invatati sa isi faca nevoile acolo. Trebuie sa aiba mereu la dispozitie o sursa de apa, de preferinta o sticluta cu apa. Bolurile pentru mancare trebuie sa fie grele pentru a nu le rasturna in substrat.
Pentru ca au nevoie de miscare, le poti cumpara diferite echipamente de joaca sau le poti da drumul prin camera, sa se plimbe in voie.
In habitatul lor natural, aricii africani se hranesc cu o mare varietate de insecte, viermi, vertebrate mici si fructe. Trebuie sa incerci sa refaci acest regim, astfel incat sa fie cat mai apropiat de cel natural. Ariciul trebuie sa primeasca suficiente proteine (30-50%) si putine grasimi (10-20%), pentru ca tinde sa devina obez. La un mascul adult, raportul calciu-fosfor trebuie sa fie de 1,2-1,5 la 1. La femele, acest raport trebuie sa fie putin mai mic, exceptand cazurile cand femela e gestanta. In acest caz, se recomanda marirea dozei de pana la 3 ori.
Din cand in cand, ii poti da si mici gustari, sub forma unor viermi, greieri sau snacks-uri pentru pisici, pe care le poti ascunde in asternut. Nu-i da ariciului lapte sau oua crude si evita hrana tare, cum ar fi alunele sau bucatile mari de morcovi cruzi. Acestea se pot bloca intre molari.
Aricii pot invata sa-i recunoasca stapanul si, uneori, invata chiar unele comenzi de baza.

Imagine
image hosting
Imagine
windows screen capture
mascul si femela
Imagine
image hosting 10mb limit
Imagine
image hosting tinypic
femela cu pui
Imagine
screenshot

Imagine
imag
4 pui cand aveau 2-3 sapt

Sus

Subiectul mesajului: Re: Ariciul african pitic (Atelerix albiventris)
MesajScris: 28 Iun 2013, 16:54 
Neconectat
juvenile

foarte draguti! :smt041
sa-ti traiasca!
ce le dai sa manance?

Sus

MesajScris: 28 Iun 2013, 17:03 
Neconectat
Expert Of Ts

multumesc!
Hrana lor de baza este boabe de pisica(hrana uscata),ca supliment viermi,gandaci,greieri,galbenus fiert de ou,morcov ras

Sus

MesajScris: 30 Iun 2013, 22:13 
Neconectat
Expert Of Ts

stiu ca mai sunt si alti crescatori de arici,astept poze ,idei etc..
o poza cu un pui :)
Imagine
print screen windows

Sus

MesajScris: 30 Iun 2013, 22:55 
Neconectat
adult

Foarte frumosi aricii astia ! Cam cat de mare ar trebui sa fie cusca pentru un adult ? Au nevoie de ascunzatoare ?

Sus

MesajScris: 30 Iun 2013, 23:32 
Neconectat
Expert Of Ts

salut.Pot fi tinuti in cusca de rozatoare(iepuri/porc de guineea)sau intr-un acvariu.un min 60-cm lungime si un 30/40 latimesi zic eu, parerile sunt impartite..eu ii mai scot afara la plimbare prin camera.Au nevoie de ascunzatoare..le place sa stea ascunsi sa doarma.Eu am folosit ligheane si galeata taiata cat sa intre ,recipientul cu fundul in sus.

Sus

MesajScris: 01 Iul 2013, 00:13 
Neconectat
subadult

Multumesc de prezentare, am adaugat specia asta pe lista mea de viitoare achizitii

Sus

MesajScris: 01 Iul 2013, 00:15 
Neconectat
Site Admin

eu am o familie de arici maidanezi prin gradina :lol:
@ tureand ce vrei sa faci cu ei ?
@ cristian g - nu put?

Sus

MesajScris: 01 Iul 2013, 01:56 
Neconectat
subadult

Proiectul asta ramane secret. cel putin de moment :snaje01

Sus

MesajScris: 01 Iul 2013, 09:40 
Neconectat
Expert Of Ts

Nu miros, gratian,doar excrementele care trebuiesc indepartatate zilnic.este la fel ca la pisica ,hrana de baza fiind aceeasi,dar in "cantitate mai mica".
Ma bucur ca am facut curiosi pt acest animal,sper sa sa fim cat mai multi crescatori de teposi. :smt041 Prin afara sunt foarte raspanditi ca pet. ;011;

Sus

MesajScris: 02 Iul 2013, 10:47 
Neconectat
moderator

da sunt foarte draguti :smt041 :smt041 si eu am 3 arici africani cam de 2 ani! sunt foarte activi noaptea si nu mai zic ca vor sa manance non stop! eu le mai dau si oua, soareci si ocazional pui de perusi! nu sariti cu parul pe mine dar cam asta e meniul lor si in natura!

Sus

MesajScris: 02 Iul 2013, 22:27 
Neconectat
Expert Of Ts

o poza faina cu unul dintre pui. :)
Imagine
image upload no size limit

Sus

MesajScris: 05 Iul 2013, 22:48 
Neconectat
Expert Of Ts

puii sunt independenti de mama lor la 6-7saptamani,mananca singuri, :)

Sus

MesajScris: 07 Iul 2013, 18:57 
Neconectat
Egg

ce draguuuti suuuunt! :) ce o sa faci cu puii cristian?

Sus

MesajScris: 07 Iul 2013, 22:39 
Neconectat
Expert Of Ts

multumesc.o sa vand din ei..s-a cam aglomerat..am 9 buc :D o sa deschid un topic cu ei la bursa.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]