Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 24 Ian 2018, 07:03

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 64 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Lupul - Canis Lupus
MesajScris: 02 Mar 2011, 00:10 
Neconectat
banned

Tureand, cam asa traieste husky-ul meu "chinuit" in apartament ...

Sus

MesajScris: 02 Mar 2011, 01:36 
Neconectat
subadult

1 puteai sa pui filmuletele aste de la inceput si toata lumea era multumita, adica ma refer la mine.

2 Haita, unde se poate si e populatia suficient de mare, dar de multe ori, si in special la noi in romania poate sa fie doar unul sau doi adulti., care poate sa fie plecat in cautarea hranei sau efectiv sa ii fie frica de oameni (ceea ce nu ii de mirare dupa toate experientele neplacute in legatura cu oamenii, aproape am reusit sa ii exterminam). asta se intampla si cred ca mai degraba e regula decat exceptia. nu cred sa fi auzit un caz concret de om atacat de lup, fara sa fi fost ranit, incoltit sau turbat.

3 Ca nu iti place vanatoarea asta e ceva la ce ma asteptam, as fi fost surprins daca ai fi fost de acord, din moment ce nu o intelegi.

4 cainii sunt asa de fericiti pt ca scapa din bloc si scapa de unde sunt inchisi. asta e reactia normala a unui caine tinut inauntru sau legat. am tinut caine care era complet liber, adica daca vroia sa plece undeva nu era nici un gard sa il inchida, nici un lant sa il lege, ceva in genul cum sunt cainii liberi la o stana ca sa intelegi ce inseamna sa poata pleca unde vrea si cand vrea. il luam cu mine zilnic pe unde mergeam si asta inseamna de dimineata pana seara si fara sa il chem sa il leg sau sa il duc in lesa ma astepta pana ieseam din casa si se lua dupa mine. Daca vroiam sa il trimit inapoi nu mergea. Nu puteam sa stau in mijlocul somesului la pescuit ca intra dupa mine si inota langa mine numai sa stea langa mine. un caine cu adevarat liber rar se manifesta cu atata bucurie cand iese afara. e ceva normal pentru el sa fie acolo. Cand stai cu el afara zile intregi o sa observi ca e mult mult mai linistit.

Te rog raspunde mi cinstit, cum reactioneaza cainele cand isi de seama ca o sa iasa afara?

Am si eu in caine in apartament, nu al meu al colegului meu de apartament, un ciobanesc german, pot sa zic ca l am adoptat ca mai mult ma ocup eu de el si doarme cu mine in camera. la fel de bucuros si de nestapanit e cand il scot afara, nu poate sari, dar asta din cauza problemelor pe care le are la picioarele din spate. dupa ce ii trece nebunia initiala e foarte linistit. nu vreau sa il compar cu husky ul pt ca are nevoie mult mai multa de miscare, mai ales ca e si sanatos si oboseste mult mai greu, dar daca ii dai destul timp si la husky ul acela sa isi traiasca nebunia initiala dupa aceea o sa fie mult mai linistit si ascultator.

Sus

MesajScris: 02 Mar 2011, 01:44 
Neconectat
subadult

adauga la acestea ca se intalneste si cu alti caini care de asemenea ii sporesc bucuria, efectul de haita si clar ca ai un caine foarte bucuros la care sa ii faci poze plus talentul si un aparat foto peste medie. pozele is foarte reusite

Sus

MesajScris: 02 Mar 2011, 10:05 
Neconectat
subadult

si cam atat despre faptul ca nu ma lasa proprietarii sa fac publice pozele

Sus

MesajScris: 02 Mar 2011, 10:24 
Neconectat
banned

tureand scrie:
1 puteai sa pui filmuletele aste de la inceput si toata lumea era multumita, adica ma refer la mine.

Filmuletele sunt pe acest forum de ceva timp, la un alt subiect ... dar tie iti place sa vorbesti inainte de a te documenta ... doar arunci cu vorbe jignitoare fara sa stii despre ce vorbesti. Nu vad de ce te-as multumi pe tine, nu simt nevoia sa-ti dau explicatii si sincer ma indoiesc ca iti pasa de fericirea catelusei mele.

tureand scrie:
2 Haita, unde se poate si e populatia suficient de mare, dar de multe ori, si in special la noi in romania poate sa fie doar unul sau doi adulti., care poate sa fie plecat in cautarea hranei sau efectiv sa ii fie frica de oameni (ceea ce nu ii de mirare dupa toate experientele neplacute in legatura cu oamenii, aproape am reusit sa ii exterminam). asta se intampla si cred ca mai degraba e regula decat exceptia. nu cred sa fi auzit un caz concret de om atacat de lup, fara sa fi fost ranit, incoltit sau turbat.

Oare vanatorii au vreo vina in disparitia lupilor? Nu vorbesc de putinii vanatori pentru care este important binele faunei ... vorbesc de cei cu care te lauzi tu. Am sa te rog sa incerci sa iei puiul unui lup ca sa te convingi ca nu-i va fi frica de tine. Daca nu te ataca pe moment de frica (cum spui tu) sau deoarece este singur, sigur te va urmari si va chema si haita sau va gasi un moment in care te va vedea mai slab si te va ataca. Credeam ca vorbim de lupi in general, nu de exceptiile existente in Romania ...

tureand scrie:
3 Ca nu iti place vanatoarea asta e ceva la ce ma asteptam, as fi fost surprins daca ai fi fost de acord, din moment ce nu o intelegi.

Iarasi vorbesti fara sa stii despre ce ...

tureand scrie:
4 cainii sunt asa de fericiti pt ca scapa din bloc si scapa de unde sunt inchisi. asta e reactia normala a unui caine tinut inauntru sau legat. am tinut caine care era complet liber, adica daca vroia sa plece undeva nu era nici un gard sa il inchida, nici un lant sa il lege, ceva in genul cum sunt cainii liberi la o stana ca sa intelegi ce inseamna sa poata pleca unde vrea si cand vrea. il luam cu mine zilnic pe unde mergeam si asta inseamna de dimineata pana seara si fara sa il chem sa il leg sau sa il duc in lesa ma astepta pana ieseam din casa si se lua dupa mine. Daca vroiam sa il trimit inapoi nu mergea. Nu puteam sa stau in mijlocul somesului la pescuit ca intra dupa mine si inota langa mine numai sa stea langa mine. un caine cu adevarat liber rar se manifesta cu atata bucurie cand iese afara. e ceva normal pentru el sa fie acolo. Cand stai cu el afara zile intregi o sa observi ca e mult mult mai linistit.
Te rog raspunde mi cinstit, cum reactioneaza cainele cand isi de seama ca o sa iasa afara?

Orice caine care are un stapan se bucura cand merge undeva cu stapanul lui ... indiferent daca sta la curte sau sta la bloc. Cu ce ar fi mai diferit daca Linda ar sta intr-o curte si nu intr-un apartament? Spatiu are si in apartament, am redecorat toata casa pentru ea.
Linda, cand vede ca iau lesa, se pune in usa si asteapta ... sigur ca se bucura ca iesim ...
Cat timp sta in casa de obicei doarme, papa sau se joaca cu pisica ... nu este deloc agitata.

Sus

MesajScris: 02 Mar 2011, 10:30 
Neconectat
banned

tureand scrie:

Aici am fost la munte si am legat catelusii pana am pregatit mancarea. Dupa cum stii, nu sunt deloc educati si le place carnea.

tureand scrie:
si cam atat despre faptul ca nu ma lasa proprietarii sa fac publice pozele

Filmuletul a fost facut la o expozitie de caini. Am filmat "conversatia" dintre Achak si un ciobanesc cehoslovak. Sa inteleg ca nu stii sa faci diferenta intre un caine si un lup?

Sus

MesajScris: 02 Mar 2011, 10:42 
Neconectat
banned

Tureand, incepand de acum, ca sa nu te jignesc, am sa te ignor ...

Sus

MesajScris: 03 Mar 2011, 02:25 
Neconectat
subadult

mai ai de invatat lucruri despre comportamentul animalelor in general si al lupilor in special. niciodata nu exista ceva absolu sigur , mai ales in natura. Ca mi garantezi tu cum se comporta un lup :))..
Prefer sa cred in opiniile altor oamenii care au ceva experienta in spate.

nu trebuie sa imi dai mie explicati, dar daca vrei as zici ceva zi pana la capat si nu arunca vb in vant.
daca te deranjeaza ca te provoaca cineva sa iti dovedesti afirmatiile, atunci mai bine tine pentru tine lucrurile despre care nu vrei sa vb.

Nu ai prezentat nici o dovada ca lupii se pot tine intr un apartament. Uite iti aduc eu un exemplu de lup crescut acasa, de un om cunoscut. Kelemen Atilla, arbitru de caini international, poate il stii, daca nu, prietenul tau dogmaster iti va spune cine e, prezinta in una din cartile sale despre caini, un lup crescut de el.

in natura poti sa mergi de sute de ori, dar nu uita ce iti zic - Tine ochii larg deschisi - si la propriu si la figurat. Carand dupa tine un husky ne educat nu o sa vezi nici un animal, eventual o sai ii vezi coada cum ii flutura fugind.

exista trei tipuri de oameni, care invata din greselile proprii, din greselile altora, si oameni care nu invata si isi repeta greselile. Las la latitudinea ta sa decizi care dintre ei e cel mai castigat. nu desconsidera vanatorii ca pierzi o multime de informatii foarte interesante despre animale. Si ma refer in special la cartile de vanatoare. asta nu inseamna ca si tu trebuie sa te faci vanator. Orice poveste are 2 sau mai multe fete, depinde de tine sa cerni adevarul din ele.

mai ignorat de mai multa vreme, din moment ce la intrebarile mele nu mi ai raspuns, doar ai incercat sa te aperi. Eu nu te am atacat, poate asa ti se pare, pur si simplu mi am zis parerea despre ce ai scris pe forum.

Asa ca ce sa zic spor la crescut husky si lupi si ignora ma in continuare.

Sus

MesajScris: 03 Mar 2011, 10:36 
Neconectat
banned

Spre deosebire de tine, eu recunosc ca mai am ce invata ...
Oi fi eu "expert de canapea" sau "vanator de duminica" dar macar nu ma injosesc sa ma leg de oameni si sa-i atac din toate partile cand ma simt incoltita sau cand nu-mi pot sustine ideile.
Cine stie? Poate tu esti asa de fioros incat nici lupii nu indraznesc sa te atace ... sau poate daca te vad cu pusca in mana se gandesc "mai asta are pusca, o fi chiar barbat, hai sa nu-l atacam" ...
Din cate am inteles citesti mult, mai citeste cateva carti si despre psihologia si comportamentul uman, poate vei reusi sa-ti dai seama ce fel de om esti.

Eu m-am saturat de aceasta conversatie ... du-te si pescuieste, impusca lupi sau strange capsuni ... eu imi voi chinui in continuare cainele in apartament si ma voi uita la coada lui in timp ce alearga ... si hai sa lasam pe altii sa continue discutiile despre lupi.

Sus

MesajScris: 05 Mar 2011, 03:05 
Neconectat
subadult

quote]Spre deosebire de tine, eu recunosc ca mai am ce invata ...[/quote]

e frumos ce spui aici, dar cam departe de adevar.
1 daca nu as fi zis clar ca sunt curios de detalii legate de lupii crescuti in captivitate atunci iti dadeam dreptate.

2 aici ai propria postare drept raspuns.

Citat:
Am destule cunostiinte despre dresaj (am stat suficient in preajma lui Dogmaster), am deschis subiectul mai mult pentru ceilalti ...

Incepi un topic asa
Citat:
Cred ca toata lumea isi doreste un catelus educat si ascultator ... unii isi educa singuri cainii, altii apeleaza la un dresor ... voi cum faceti?

si dupa aia ii desfiintezi pe toti care isi educa cainii, si ne tii lectii despre cum trebuie sa te gandesti la binele animalului,

Cred ca am demonstrat ca tii cainele pentru placerea ta si nu pentru placerea lui. Nu ca ar trai cainele rau, departe de mine sa zic asta, cu siguranta sunt alti caini care o duc mult mai rau. Doar am vrut sa ti demonstrez ca esti exact ecologistul ala de duminica, care se da mare si sfant si defapt tine in casa animale posibil protejate( nu bag mana in foc dar cred ca e posibil dupa ce stiu ca se vand pe acest forum si il rog pe grati sa stearga partea asta ca nu e problema mea) pentru placerea proprie.

Zici ca esti mare expert in lupi,

Citat:
crede-ma, nimeni nu poate lua un puiut de lup de la mama lui (doar daca nu o impusca). Lupisorii care traiesc in captivitate ori s-au nascut in captivitate ori au fost abandonati din diferite motive de "parintii" lor.
ç
singura dovada care ai prezentat-o e o serie ce ai vazut o la animal planet. In afara de afirmatia cu prietenii care tin lupi "acasa", nedovedita. desi probabil foarte usor ai putea prezenta un caine de lup cehoslovak drept lup. trebuie sa arunci o privire atenta ca sa faci diferenta.

eu nu te am facut in nici un fel - esti o ecologista de canapea , asta se poate deduce din postarile tale. Dar ca tu mai facut capsunar, asta deja e jignire gratuita, raspunsul unui om fara argumente, cum iti place sa zici repede daca cineva nu e de acord cu tine. (angel). daca imi ziceai stiu eu tortionar de animale ca imi place vanatoarea, asta o acceptam, nici nu ma asteptam la un raspuns diferit. Eu nu ti am dorit raul niciodata, dar sa ti reamintesc un post de al tau

Citat:
Ti-as raspunde, insa Gratian imi va sterge mesajul ... asa ca nu ma mai obosesc.

Cat despre romania ta cea frumoasa (aici revin la o postare mai veche) -
1 - am avut ocazia sa o vad cand inca era frumoasa, inainte sa ne omoare toate animalele si sa ne otraveasca toate raurile si sa ne taie padurile. Desi mai sunt destule locuri pe care nu le am vizitat. Plus ca incerc sa fac si ceva pentru a schimba situatia in tara, chiar de aici din Spania)

2 - ti am zis cand o sa iesi din tara asa cu - ochii larg deschisi - o sa iti dai seama ca mai sunt si alte locuri la fel de frumoase pe pamantul acesta.

iti recomand Eugen Jianu - povestiri vanatoresti - vanatoare cu ochii larg deschisi - Si stai linistita ca nu moare nici un animal in ea.

Sus

MesajScris: 05 Mar 2011, 03:07 
Neconectat
subadult

Citat:
Oi fi eu "expert de canapea" sau "vanator de duminica" dar macar nu ma injosesc sa ma leg de oameni si sa-i atac din toate partile cand ma simt incoltita sau cand nu-mi pot sustine ideile.

Ti am argumente, ti am dat dovezi, ce mai vrei.

Citat:
Iarasi vorbesti fara sa stii despre ce ...

iti dau un exemplu - Am un prieten cu care are un pittbull si il tine la casa. dar din pacate cainele e scos foarte rar afara din curte. Cand vine acel moment rar, e de necontrolat, e extraordinar de bucuros, ii dai drumul in apa, isi gaseste o buturuga( e jucaria lui preferata) si poti sa l lasi acolo ore in sir ca nu iese din apa, incontinuu inoata. ( cred ca si asta poate sa mi o confirme grati)
Ce am observat cu cat mai rar scoti un caine afara cu atat mai bucuros si de necontrolat e. Tind sa cred ca bucuria creste direct proportional cu nevoia de miscare - care in cazul unui husky e enorma.

Acum sa facem un mic exercitiu de imaginatie - un caine bucuros - o camera de foto buna - putin talent de a fotografia - o ora de facut poze. Oare cum ar parea cainele intr-un mic videoclip. cel mai fericit din lume, nu? in momentul acela sigur e cel mai fericit.

Despre cainii legati
1 dupa imagini mi se pare cam suspect locul, chiar in mijlocul padurii sa faci foc
2 mai degraba pare un mic experiment de a vedea cum se comporta husky legati cum se leaga in tara lor de origine exact cat sa nu se poata atinge.
1 si 2 sa admitem ca am o imaginatie bogata
3 exact ce iti ziceau intro alta postare ca vine cainele si iti mananca friptura daca nu il educi, si acum vad ca ii legi ca sa nu ti fure mancarea. Sa facem inca un mic exercitiu de imaginatie- cum era cainele mai fericit legat acolo, pana preparati voi friptura, sau liber sa exploreze imprejurimile stiind ca nu are voie sa se atinga de mancare.

Singura mea greseala e ca m am lasat prins in aceasta discutie, dar vad chiar daca m ai amenintat ca ma ignori nu poti sa nu ai ultimul cuvant. Repet capsunarul a fost o jignire gratuita, daca imi ziceai in postarea anterioara ca sa ma duc la pescuit si la vanatoare, da e ok , eu te am trimis la husky si lupi, husky ai zis ca ai lup ai zis ca ti doresti si cunosti oameni cu lupi. Apropo - Ai zis ca ai fi fericit cu un pui de la cel din prima postare, imaginatia mea bogata imi sopteste - Da cunostintele alea nu pot sa iti dea un pui, mai ales ca stii mai multe persoane care cresc lupi?? nu cred ca partea financiara ar fi o problema, numai gandindu-ma la faptul cate animale ai si iti petreci fiecare weekend la munte.

Despre ce fel de persoana sunt, Imi place sa cred, daca ai incerca sa analizezi cu sange rece ai vedea ca sunt o persoana cu care se poate discuta despre o multime de lucruri si daca vreau pot sa demonstrez, mai ales cand stiu ca am ceva de spus. Au simtit o pe pielea lor si profesorii de la faculta, si nu doar o data( si asta poa sa ti o confirme grati)

Psihologie - hai sa ti zic ceva de managementul conflictului - ceea ce faci tu acum incerci cumva sa pari mai bun ca mine adica sa ai o situatie de genul eu castig tu pierzi si Eu sunt mai interesanta si eu te fac de ...... m ai injosit etc.
managementul acesta al conflictului poate avea o situatie Win win , castigam amandoi ceva din situatia aceasta. desi eu nu prea castig multe, ca despre lupii crescuti in captivitate n am aflat nimic nou, poate experienta in a avea o discutie. Ce ai reusi sa castigi tu, pai ai putea fii mai consecventa in cee a ce zici, nu ai arunca doua vorbe si dupa aia sa jignesti, si ai reusi intr un final sa porti o conversatie fara sa ti sara mustaru.

Daca ai avut impresia ca eu m am enervat sau vreau sa iti sugerez ca sa iti cresti cainele diferit gresesti, e cainele tau fa ce vrei cu el, am vrut doar sa ti demonstrez si poate si la ceilalti care mai citesc acest topic ca in natura nu e totul alba si nu e totul neagra si daca vreti sa tine acasa un animal salbatic de talie mare, ganditi va bine si la plusuri si la minusuri si ca trebuie sa aveti grija de el pe o perioada indelungata.

inchei cu doua contradictii, daca tot mi ai zis ca nici eu nu stiu ce vreau sa zic.

Citat:
Am deschis acest subiect pentru a afla mai multe despre personalitatea cainilor si pentru a afla cum se pot educa.

Citat:
Am destule cunostiinte despre dresaj (am stat suficient in preajma lui Dogmaster), am deschis subiectul mai mult pentru ceilalti ...

-----------
Citat:
Daca o certam ca mi-a ros cablul de net, astepta pana plecam undeva si imi rodea si cablul de telefon ... solutia dresorului de a-mi tine cainele in cusca in casa, nu mi s-a parut o idee buna
.

Citat:
O singura data am apelat la Ciprian Cordos si anume cand Linda, fiind puiut si facandu-si nevoile in casa, si-a ales ca "toaleta" patul. Sfaturile lui Ciprian m-au ajutat: am mutat patul si am lasat asternuturi in locul lui o perioada, apoi le-am inlocuit cu covorase absorbante pe care la inceput le sfasia Linda. Dupa ce a intrat prima oara in calduri nu si-a mai facut nevoile in casa, cred ca a considerat ca e mai bine sa "marcheze" pe afara ca sa afle si masculii ca este in calduri si de atunci se abtine pana iesim sau ma anunta ca vrea la "toaleta" dand cu labutele pe clanta usii.

Sus

MesajScris: 05 Mar 2011, 03:32 
Neconectat
banned

Uite ca mai postez un mesaj ca sa nu ai tu ultimul cuvant ... esti groaznic.

Sus

MesajScris: 05 Mar 2011, 21:29 
Neconectat
banned

Ok tureand, ai dreptate ... te-am jignit, te-am facut capsunar, imi cer scuze ... nu credeam ca te prinzi. Pentru a putea dormi si tu linistit la noapte, am sa mai incerc o data sa-ti dau "explicatiile" cerute ... desi sunt sigura ca imi obosesc degetele degeaba tastand, ca unii si daca te dai peste cap nu sunt capabili sa inteleaga.

Legat de dresaj, am deschis un subiect despre dresaj pentru toti utilizatorii forumului, nu doar pentru mine ... dupa care am incercat sa-mi spun si eu punctul de vedere. Da, un caine trebuie educat spre binele lui - de stapan sau eventual de un dresor (in cazul cainilor cu probleme de comportament). Dar nu ar trebui sa exageram cu dresarea lui, ar trebui lasat sa-si pastreze personalitatea, in acesta consta farmecul lor ... altfel ai face diferenta intre ei doar prin felul cum arata. Nu-mi plac oamenii care se folosesc de cainii lor pentru a fi aparati, pentru a merge la concursuri, expozitii cu ei, etc ... repet, eu vad cainele ca si un prieten. Vei aduce vorba de cersit ... ca tie iti place sa te legi de tot felul de chestii. Da, Linda stie sa ceara ... a invatat-o persoana care o supraveghea cand nu puteam fi eu cu ea, dar acest lucru nu inseamna ca ma contrazic.
Tu vezi animalele ca si un om comun ... imi pare rau pentru tine.

Da il stiu pe Attila Kelemen, chiar azi a cunoscut-o si pe Linda si nu-ti impartaseste parerea.
Linda nu alunga animalele salbatice, datorita ei le observ. Ea are simturile mult mai dezvoltate, se duce dupa urme, dupa miros si pandeste prada, o urmareste.
Habar nu ai despre ce vorbesti ... nu ma cunosti, nu-mi cunosti cainele, habar nu ai ce cunostiinte am sau nu am. Nu-mi cere sa-mi "etalez" cunostiintele, asa cum faci tu, deoarece eu nu te vad ca pe o persoana cu care se poate duce o discutie civilizata si nu vad rostul.

Revenind la subiect ... cunosc persoane care detin lupi - puiuti abandonati si salvati de ei. Ma intrebi de ce nu iau pui de la ei? Pentru ca nici ei si nici eu nu as dori sa-i reproduca.
De ce nu pun poze? Daca tu ai avea un lup si ai posta poze cu el pe forum, eu as lua pozele, m-as duce cu ele la DSV si i-as trimite la tine sa ti-l confiste, pentru ca nu te consider un om capabil de a ingriji un lup.

Ma repet pentru a nu stiu cata oara .... daca as gasi un puiut bolnav in salbaticie l-as lua acasa, pentru ca imi plac foarte mult lupii si cu toate ca nu i-as putea oferi conditiile pe care le-ar avea in natura, macar as stii ca i-am salvat viata. Nu merg sa "fur" un pui de la mama lor deoarece locul lor este in salbaticie, nu ma duc sa achizitionez unul ilegal deoarece nu vreau sa promovez aceste actiuni.

Ma indoiesc ca ti-am iluminat mintea intunecata, dar macar am incercat ...

Sus

MesajScris: 10 Mar 2011, 01:03 
Neconectat
subadult

Scuze de intarzierea cu care ti am raspuns, dar efectiv nu timp de discutii pe forumuri.

in primul rand, intre discutia anterioara si aceasta postare e o diferenta vizibila( daca sarim peste chestiile personale) si am putea sa o lasam asa daca tot ai fost de acord cu mine in probleme in sine, poate nu si in prezentare.

Dar daca tot ai mentionat de mintea intunecata- hai sa mai fac un exercitiu - si zimi unde gresesc aici

intradevar te dai peste cap pentru ca unii nu pot sa inteleaga. De exemplu eu nu pot sa inteleg cum de ai fost de acord pana la urma cu tot ce am zis eu.

Mintea intunecata, la asta raspunsul meu este din nou - cum de ai fost de acord cu mine?

legat de faptul ca as fi in stare sau nu sa cresc un lup, iti pot spune ca nu mi as asuma o asemenea raspundere, nu de alta, dar am alte prioritati in viata. Sidaca as fi in situati expusa de tine probabil ca as duce acel puiut undeva unde se vor ingriji asa cum trebuie de el.

Cine poate sa zica cu adevarat daca un lup si a abandonat puii - pai trebuie sa fie un padurar sau cercetator, ma rog un om care cunoste locul in care e familia de lupi si urmareste evolutia lor. Daca vezi un puiut singur prin padure nu inseamna automat ca e parasit. Dar nu contest daca zici ca au fost parasiti, ok, din moment ce nu stiu cine si cum i a gasit nu pot sa zic sigur.

Ceea ce ma frapeaza e ca ai zis ca iti doresti un puiut de la lupul prezentat mai sus, asta in care acuma zici ca nu vrei sa ii reproduci. Iarasi daca e vorb de un lup cehoslovak e ok, dar toata discutia asta se bazeaza pe faptul ca acel pui e un pui de lup.

Legat de cainele tau, daca crezi ca eu am impresia ca il maltratezi iarasi gresesti, doar am vrut sa iti arat si jumatatea goala a paharului.

Dresaj - pai eu am zis elementele de baza ale unui dresaj poate am si omis cate ceva - cae erau legate de subiectul dresaj de caini. - si cu asta trebuie sa fii de acord, nu am zis sa faci caine de circ din husky ul tau.

Cum observi un animal salbatic- Cu cainele tau sigur il vezi, ca il cauta si il gaseste , ai dreptate, nici acest lucru nu il contest - dar intre a vedea si observa e o diferenta - Acum, daca imi zici ca dupa ce a observat cainele un animal , ti l arata si dupa aia sta cuminte sa il observi in mediul natural, cum isi cauta hrana, sta , se imperecheaza sau ce poate sa mai faca asta deja nu cred.

Ca vad animalele ca si un om comun... In primul rand cum vede animalele un om comun - Aici ar fi mult de discutat ( ce vrei sa zici printr un om comun)- si in al doilea rand ar fi mult de discutat cum le vad eu, dar nu prea are imporanta pentru mine sa intelegi cum vad eu animalele.

Kelemen Attila in ce nu imi impartaseste parerea? Chiar sunt curios, (asta nu insemnaca ma astept sa fie de acord in tot cu mine sau ca eu as avea dreptate si el nu). lasand la o parte faptul ca probabil are el lucruri destule pe cap ca sa il mai intereseze de opinia mea.

Despre etalarea cunostintelor, nu trebuie sa mi le etalezi, eu am tras concluzia pe care am tras o doar urmarind discutia noastra, discutie in care la final mi ai dat dreptate.

O ultima problema, daca am inteles eu bine si vanatoare nu e un lucru de laudat, inseamna ca esti impotriva. Atunci cum explici faptul ca ai facut parteneriat intre site ul tau si Vanatorul.ro

Faptul ca ai un site despre animale nu te face automat expert in ele.

Daca nu e siteul tau imi cer scuze, dar am inteles ca e al tau din postarile de pe acest forum.

Sus

MesajScris: 03 Apr 2011, 21:53 
Neconectat
subadult

Cateva poze pe care le am facut la o expozitie dedicata lupului

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 64 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]