Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 20 Feb 2019, 03:58

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 359 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 20, 21, 22, 23, 24
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Pitonul regal - Python regius
MesajScris: 08 Dec 2013, 15:24 
Neconectat
subadult

din pacate abea acuma am reusit sami conving prietena sami faca cadou de craciun un piton:D(initial as fi vrut un boa dar am inteles ca nar fi cea mai buna alegere in materie de prim sarpe)....am inteles ca mai urmeaza un targ la hamm..pe cand e?

Sus

MesajScris: 08 Dec 2013, 15:57 
Neconectat
moderator

Daca te razgandesti si vrei un pui de boa iti pot vinde eu unul. Si iti ofer si niste hrana la el. SI daca esti prin CLuj poti sa vii sa-i vezi. Si sa nu imi uit ideea referitor la pitonul regal: maibine corn sau boa decat regal. Pitonii sunt serpi cu mutle figuri in ale hranei. Eu am renuntat la pitonul meu acum un an jumate. L-am dat pe un boa. Treceau luni de zile si nu manca. Nu manca sobolan sub nici o forma. Nu manca hamsteri, nu manca soareci africani, si nici soareci normali morti. Rar manca viu. L-am si dopat de cateva ori dar asta e gresit si nu recomand decat in cazuri extreme. Ma rog. De aceea am optat pt boa. Boa e un sarpe lacom si nu ai probleme cu el. Rezista si la boli mai bine cica. Iar daca nu-l hranesti des nu-ti creste repede ca sa zici ca nu te poti descurca cu el. Am vazut boa de 4 ani sub 3 kg/ 1,2 metri.
Oricum depinde ce iti place.

Sus

MesajScris: 08 Dec 2013, 16:45 
Neconectat
subadult

sincer sa fiu e cam greu sa ma decid,pentru ca imi plac si boa si pitonii la fel de mult(si corn snake is super cand vine vorba de morphuri dar numi place structura lor)...dar avand in vedere ca lumea are diferite pareri nu stiu care ar fi cea mai buna decizie.unii zic man cumparati boa ca no sa ai probleme cu mancatu etc....altu zice man io am renuntat la boa ca is prea mari si am pitoni regali si nam probleme cu ei...grea decizie,mai ales cand inca nam experimentat partea asta de hobby cu serpii

Sus

MesajScris: 08 Dec 2013, 17:13 
Neconectat
moderator

Daca ai noroc sa-ti manance pitonul e ok. Sunt serpi frumosi. Si mie imi plac. Dar stim cam toti care avem serpi ca pitonii regali sunt mofturosi, mai speriosi, mai stresati. Cu boa nu exista asemenea probleme. Doar cine a avut si boa si pitoni poate vorbi. Iar cand faci referire la primul sarpe, sa nu-ti imaginezi acum ca boa iti vor pune probleme. Acum mi-au trecut cateva zeci prin mana, macar cat de cat stiu ce vorbesc.

Oricum important este ceea ce-ti place tie, ce-ti doresti tu. Treaba e simpla in fond. Vrei piton, ia-ti piton, optezi pt boa ia-ti un boa. Ca serpi ambii sunt frumosi. Si conteaza mult ce conditii le oferi tu. Si oricum cand te saturi ii poti vinde. Sunt care cauta serpi mari, care vor serpi mici. Iar experienta ti-o cladesti inevitabil, indiferent ce sarpe o sa ai. Au fost care au inceput cu birmanezi si tot s-au descurcat fara probleme. In fine. Fa ceea ce simti tu !
:smt023

Sus

MesajScris: 08 Dec 2013, 18:11 
Neconectat
spiderling

Interesanta strategie de marketing ai Cristi...l-ai facut pe om sa cumpere ce vrei tu pana la urma urmei !

Sus

MesajScris: 08 Dec 2013, 21:38 
Neconectat
moderator

Gresesti. Nu e nici o strategie de marketing. Chiar cred si stiu asta. Si eu exact la fel am fost sfatuit cand mi-am luat primul sarpe. Gratian poate confirma. Exact la spusele lui am ajuns. Vrei sarpe sa nu ai batai de cap iti iei corn, king, boa. Drept dovada este pitonul pe care l-am dat la vivariu din Cluj dupa un an, si experientele altora cu regali care nu mananca. Si dupa un an jumate fostul meu regal are aceleasi dimensiuni. Alt exemplu e regalul anterior de la vivariu Cluj care a refuzat hrana pana a murit. Asa pur si simplu. Nu spun ca nu sunt regali care sunt foarte ok. Spun doar ca per general regalii sunt mai fitosi si speriosi ca boa. Si asta nu o poti nega. Sunt destui care trec de la regali la boa sau alte specii. Iar un om care isi ia un sarpe pt prima data cred ca vrea sa vada de fapt actiunile animalului, cum creste, mananca, ataca; asta au marturisit oamenii care au si cumparat puii de boa ce i-am avut. Si eu cred la fel.

Regalul e un sarpe care se face colac si isi ascunde capul la prima atingere. E foarte frumos si sunt morph-uri absolut incredibile. Dar costa ! Si personal prefer serpii cu putina personalitate sa zic asa.

Sus

MesajScris: 08 Dec 2013, 22:09 
Neconectat
spiderling

Corect dar nu uita ca sunt multi care vand boa din simplu motiv ca au prea multa personalitate...Musca !

Sus

MesajScris: 08 Dec 2013, 23:48 
Neconectat
moderator

Ar trebui sa mutam discutia la capitolul boa...O sa spun doar ca serpii se obisnuiesc. Si eu am fost muscat de cateva ori, dar asta pentru ca ba umblam cu mana pe sobolani si apoi mi-am bagat mana la sarpe. Ba l-am stresat aiurea sau am intins joaca.Daca respecti animalul si ai grija sansele sa te muste sunt minime. Si regalul mai musca, si cornul. Depinde de tine ce faci.

Sus

MesajScris: 10 Mar 2014, 17:30 
Neconectat
subadult

Gata de naparlire
Imagine

Sus

MesajScris: 06 Mai 2015, 10:32 
Neconectat
spiderling

Frumosi mei :)

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Sus

MesajScris: 15 Dec 2015, 19:07 
Neconectat
adult

Pitonii mei, cumparati din Ungaria ca pereche :
Mascul fire :
Imagine
Femela pastel:
Imagine
Ambii au luat prima masa fara problem, masculul a naparlit iar femela naparleste zilele astea.

Sus

MesajScris: 06 Mar 2017, 00:51 
Neconectat
Egg

am o pereche de regali si nu stiu exact care dintre ei regurgiteaza soarecele intreg dupa o zi sau doua
este a doua oara cand se intampa. serpii au aprox 4 luni si ii hranesc cu hopper de africani
in terariu sunt 23grade, sa fie temperatura o problema? pana acum ii hraneam cu hopper de laborator si nu regurgita niciunul

Sus

MesajScris: 06 Mar 2017, 03:02 
Neconectat
Expert Of Ts

Desi multa lume face asta si da acest exemplu negativ, NU E OK sa tii serpii impreuna, exceptand perioada de imperechere, ceea ce la tine nu e cazul serpii avand 4 luni. Regurgitarile respective sunt cauzate cel mai probabil de stresul coabitarii.

Iar 23 de grade e mult prea putin, in special pentru Python regius care sunt foarte sensibili. Ai nevoie de o temperatura constanda de 27-29 de grade in terariu pe timpul zilei, cu 32-33 de grade in zona calda, noaptea putand cobori pe la 24-25.

Pe scurt - posibile cauze ale regurgitarii:

- trecerea pe o prada mai mare, mai ales luand in considerare ca temperatura e insuficienta, afectand negativ digestia
- tinerea impreuna a serpilor; din nefericire prea multa lume face asta, dar cauzeaza numai probleme animalelor noastre care sunt solitare; era o vorba pe un forum strain: "If you can't afford two cages, you can't afford two snakes."

Pentru remedierea problemei iti recomand cu caldura sa-i separi si sa cresti temperatura. De asemenea, numele date dimensiunii prazii ("fuzzy", "hopper" etc.) sunt imprecise - ti-as recomanda sa cantaresti fiecare portie pe care le-o dai si sa o calculezi dupa dimensiunea serpilor, ca sa nu ai surprize.

Sus

MesajScris: 06 Mar 2017, 23:00 
Neconectat
Egg

mersi pt sfaturi
i am pus impreuna pt ca multi fac acest lucru... ii am din octombrie si pana acum mergea caldura in casa non stop si aveau 26/27 grade constant
acum daca nu mai prea dau drumu la caldura a scazut temperatura si la ei
marimea soarecilor este ok...ii inghite usor si nu depaseste punctul cel mai gros al sarpelui

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 359 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 20, 21, 22, 23, 24

Ora este UTC + 2 [ DST ]