Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 21 Noi 2017, 05:46

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 157 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Reptilele si amfibienii din Romania
MesajScris: 08 Oct 2009, 01:37 
Neconectat
larva

Salutari tuturor,

Pentru cei interesati, m-am gandit sa scriu o lista cu toate speciile si subspeciile de reptile din Romania si cateva detalii despre ele (e.g. in ce zone ale tarii se pot intalni). Sper sa va foloseasca. Toate fotografiile sunt facute de mine. Le puteti folosi pentru uzul propriu dar va rog sa-mi cereti acordul daca aveti de gand sa le folositi in vreun material public (e.g. web site, articol, carte, etc.):

1. Emys orbicularis (testoasa de balta). Se poate intalni in toata tara, de la campie pana in zona dealurilor inalte, in habitatele propice.
Imagine
Iasi (IS) 2007 (c) Alex Strugariu

2. Testudo graeca ibera (testoasa de uscat dobrogeana). Se intalneste numai in Dobrogea.
Imagine
Muntii Macinului (TL) 2007 (c) Alex Strugariu

3. Testudo hermanni boetgerii (testoasa de uscat banateana). Se intalneste in Sud-Vestul tarii (Banat, Oltenia) si in sudul Dobrogei.
Imagine
Baile Herculane (CS) 2006 (c) Alex Strugariu

4. Anguis fragilis colchicus (naparca). Este intalnita frecvent in zonele deluroase si montane din Romania, preferabil in apropierea zonelor impadurite. Rareori apare si la campie.
Imagine
Barnova (IS) 2007 (c) Alex Strugariu

5. Ablepharus kitaibelii stepaneki (soparlita de frunzar). Traieste in sudul tarii (Dobrogea, Banat, Oltenia, Muntenia) la altitudini reduse, de obicei in zone impadurite.
Imagine

6. Eremias arguta deserti (soparla de nisip). Specie rara intalnita doar pe cateva grinduri din Delta Dunarii si la Hanu Conachi (jud. Galati).
Imagine
Hanu Conachi (GL) 2007 (c) Alex Strugariu

7. Podarcis muralis (soparla de ziduri). Este o specie termofila. Se poate intalni sporadic in Transilvania, Banat, Oltenia. Populatii izolate se intalnesc si in sudul Dobrogei precum si in Moldova (jud. Neamt si Bacau).
Imagine
Bicaz (NT) 2007 (c) Alex Strugariu

8. Podarcis tauricus (soparla de stepa). Este extrem de comunca in toata Dobrogea dar apare si in Oltenia, Muntenia si nord-vestul Transilvaniei (campia Careiului).
Imagine
Histria (CT) 2007 (c) Alex Strugariu

9. Darevskia praticola pontica (soparla de padure). Specie rara, intalnita sporadic in Dobrogea, Muntenia, Oltenia si Banat si Transilvania.
- N-am poza cu aceasta specie-

10. Lacerta agilis agilis (soparla de camp). Forma foarte comuna in toate regiunile din Transilvania si in regiunile intalte din vestul Moldovei.
Imagine
Campulung Moldovenesc (SV) 2007 (c) Alex Strugariu

11. Lacerta agilis chersonensis (soparla de camp - subspecia estica). Este comunca in regiunile joase din Moldova si sudul Romaniei. In Dobrogea se intalneste frecvente in Delta Dunarii si izolat in alte zone.
Imagine
Valea Lupului (IS) 2007 (c) Alex Strugariu

12. Lacerta viridis ssp. (gusterul). Comun in majoritatea zonelor din Romania.
Imagine

13. Lacerta trilineata dobrogica (gusterul vargat). Specie foarte rara, semnalata numai in cateva localtiati din Dobrogea continentala.
Imagine
Bestepe (TL) 2007 (c) Alex Strugariu

14. Zootoca vivipara (soparla de munte). Specie comuna in toate regiunile montane din Romania. In nordul tarii (judetele Suceava, Botosani, Satu Mare, Maramures, Bihor etc.) coboara si la altitudini foarte reduse.
Imagine
Campulung Moldovenesc (SV) 2007 (c) Alex Strugariu

15. Eryx jaculus turcicus (boa de nisip). Specie critic periclitata sau disparuta din Romania. A fost semnalata numai in cateva localitati din Dobrogea. Ultima semnalare valida dateaza din 1986.
-N-am poza cu aceasta specie-

16. Natrix natrix (sarpele de casa). Comun in toata Romania, pana la altitudini de 1000-1300 m.
Imagine
Imagine

17. Natrix tessellata (sarpele de apa). Comun in multe zone din Romania, la altitudini reduse. Extrem de rar in Moldova.
Imagine
Galati (GL) 2007 (c) Alex Strugariu

18. Coronella austriaca (sarpele de alun). Este semnalat in toate regiunile din Romania.
Imagine
Potoci (NT) 2007 (c) Alex Strugariu

19. Dolichophis (Hierophis, Coluber) caspius (sarpele rau). Comun in Dobrogea. Apare mai rar si in alte regiuni din sudul Romaniei: Sudul Banatului, Munteniei, Olteniei, Moldovei.
Imagine
Stoicani-Foltesti (GL) 2007 (c) Alex Strugariu

20. Zamenis (Elaphe) longissimus (sarpele lui Esculap). La fel ca si Coronella austriaca. Foarte rar in Moldova.
Imagine

21. Elaphe (quatorlineata) sauromates (balaurul dobrogean). Specie foarte rara. Semnalat in mai multe localitati din Dobrogea. A fost identificat si in sudul Moldovei si in judetul Buzau (Vulcanii Noroiosi).
-n-am poze cu aceasta specie-

21. Vipera berus (vipera comuna; vipera cu cruce). Specie comuna in tot arcul carpatic. In unele zone din vestul tarii coboara si la campie. Apare izolat si in Podisul Central Moldovenesc.
Imagine
mascul tipic: Campulung Moldovenesc (SV) 2007 (c) Alex Strugariu

Imagine
femela: Campulung Moldovenesc (SV) 2007 (c) Alex Strugariu

Imagine
mascul melanic (negru): Campulung Moldovenesc (SV) 2007 (c) Alex Strugariu

22. Vipera ammodytes ammodytes (vipera cu corn). Raspandirea aceste forme este limitata la sectorul sud-vestic al Romaniei.
Imagine
Baile Herculane (CS) 2006 (c) Alex Strugariu

23. Vipera ammodytes montandoni (vipera cu corn dobrogeana). Numai in regiunile impadurite din Dobrogea.
Imagine

24. Vipera ursinii moldavica (vipera de stepa moldava). Forma extrem de rara, intalnita numai in Campia Moldovei si in Delta Dunarii.
Imagine
Imagine
Valea Lupului (IS) 2007 (c) Alex Strugariu

25. Vipera ursinii rakosiensis (vipera de faneata). In prezent, se cunoaste o singa populatie in Transilvania.
-n-am poze cu aceasta subspecie-

Toate cele bune!
Alex

Sus

Subiectul mesajului: Re: Reptilele din Romania
MesajScris: 08 Oct 2009, 01:48 
Neconectat
juvenile

reptile indigene faunei Romaniei
gasiti si aici http://biologie.phpbb24.com/viewtopic.php?t=14 poze si specia

In plus va pot spune ca din cele 9 specii de serpi veninosi din europa doar 3 traesc si in tara noastra.

Mai multe informatii aici : http://delta-dunarii.blogspot.com/2007/ ... dieni.html

Sus

MesajScris: 08 Oct 2009, 01:50 
Neconectat
larva

Salut,

Chestia e ca in acel "aritol" despre ofidieni sunt numeroase informatii gresite. Precum si poze folosite ilegal. Sunt si poze facute de mine acolo dar nu retin sa-mi fi cerut cineva aprobarea sa le foloseasca. Vezi legea copyright-ului. Acelasi lucru cu legalitatea este valabil si pt pozele de pe forumul Biologia.

Toate cele bune!
Alex

Sus

MesajScris: 08 Oct 2009, 01:52 
Neconectat
Egg

Foarte misto poze.
Daca vreti detalii despre reptile (nu doar din romania) eu va raspund. Nu cresc nimic, deci nu va pot spune cum e, dar daca vreti toerie herpetologica nu ezitati sa intrebati.
Salutari! :wink:

Sus

MesajScris: 08 Oct 2009, 01:54 
Neconectat
larva

Ce metoda imi recomanzi pentru prelevarea de probe stomacale intr-un studiu de trofobiologie la Rana arvalis ?

Toate cele bune!
Alex

Sus

MesajScris: 08 Oct 2009, 01:56 
Neconectat
Site Admin

misto poze.imi aduc aminte ca prin generala eram foarte mandru ca aveam un acvariu cu tritoni.din cate imi aduc aminte asa aratau.
Imagine

Sus

MesajScris: 08 Oct 2009, 01:58 
Neconectat
larva

Salut,

In acea poza e un mascul de Triturus vulgaris = Tritonul comun. Tot prin generala ma tinut si eu din aia

Numai bine,
Alex

Sus

MesajScris: 08 Oct 2009, 02:00 
Neconectat
subadult

Felicitari pentru poze sunt f reusite.pacat ca sunt tot mai rare unele speci...

Sus

MesajScris: 08 Oct 2009, 02:01 
Neconectat
juvenile

Salut, intradevar articolul e slabut, stiu asta nu esti primul care mi-a zis si intradevar aveti dreptate, cat priveste legea copyright-ului nu o stiu, imi cer mii de scuze, dar nu sunt singurul care face asta. Intradevar cel mai nasol lucru in aceste clipe este ca nu am timp sa ies mai mult in teren si atunci cand ies nu am echipamentul necesar.

Sus

MesajScris: 08 Oct 2009, 02:02 
Neconectat
larva

Salut,

Nu-i problema din partea mea (desi nu strica sa apara macar numele fotografului sub poza). Dar alti oameni chiar te dau in judecata pentru astfel de chestii. Poza cu Dolichophis caspius din acel articol e facuta de Jeroen Spybroek, om pe care-l cunosc personal. El investeste foarte multi bani si enorm de mult efort, mergand pe teren prin Europa ca sa realizeze acele fotografii. Cred ca e si logic ca are pretentii ca lumea sa-i respecte munca.
Stiu ca multe lume o face dar asta nu inseamna ca e bine

Toate cele bune!
Alex

P.S.: Uita-te la pupilele la Naja, Dendroaspis, Ophiophagus, Oxyuranus (specii din Elapidae). Toate au pupilele rotunde, ca la Natrix dar totusi sunt extrem de veninoase

Sus

MesajScris: 08 Oct 2009, 02:03 
Neconectat
juvenile

Bine dar eu vb doar despre speciile din Romania nu vb de speciile din lumea intreaga. si in legatura cu pozele imi cer din nou iertare, dar nu poti fi sigur niciodata ale cui sunt daca nu au numele inscriptionat pe ele, multe sunt sursele pirat fara drept de copyright.

Sus

MesajScris: 08 Oct 2009, 02:05 
Neconectat
Egg

Hello Alex!

They are some very nice reptils pictures I ever saw!

Regards from Russia!

Sus

MesajScris: 08 Oct 2009, 02:06 
Neconectat
Egg

Frumoase poza Alex,nu k ar fi primele poze frumoase facute de tine.
Dar.. am si eu o nelamurire.. care este diferenta dintre vipera berus si vipera ursinii ca sunt fff. asemanatoare.. si tot nu imi dau seama care este diferenta..

Sus

MesajScris: 08 Oct 2009, 02:08 
Neconectat
Expert Of Ts

Am si yo Emys orbicularis :? n-am stiut ca e de balta :? yo o am libera prin casa de vreo 3 luni daca nu mai mult :? Sfaturi indicatii Multumesc anticipat..eventual un topic daca deschizi ar fi ideal

Sus

MesajScris: 08 Oct 2009, 02:09 
Neconectat
larva

Salut.

Diferente evidente intre V. berus si V. ursinii ar fi: coloritul ventral. La V. berus este negru sau brun inchis pe cand la V. ursinii este alb-gri deschis. Apoi V. ursinii este mult mai mica decat V. berus, ajungand la o lungime totala maxima de cca. 55 cm. La V. berus aceasta este o dimensiune medie. Sunt multe alte aspecte morfologice prin care difera, referitoare la folidoza (numarul si forma unor solzi).

Numai bine,
Alex

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 157 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 11  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]