Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 11 Dec 2018, 10:15

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Testoase
MesajScris: 13 Iun 2013, 15:06 
Neconectat

Am primit in urma cu vreo 2 luni o testoasa cu tample rosii si am nevoie de cateva indrumari.
In primul rand, e lenesa. Doarme in cea mai mare parte a zilei. De mancat mananca bine (doar creveti uscati accepta, desi am incercat si cu pesti uscati si bilute speciale), de 2 ori pe zi. Presupun ca daca era bolnava nici nu manca. Am zis ca asa am nimerit-o, sa semene cu stapanul. :)
Ii place foarte mult planta langa care sta, iar din cand in cand ii mai pun o frunza in apa. Din acel moment se pune sub frunza si nu se mai misca de acolo decat cand mananca.
Ma intreb daca n-o fi apatica din cauza ca e singura. Daca nu-i iau pereche poate avea probleme?
De asemenea, habar n-am daca e femela sau mascul. Am mai avut 2 broaste si am presupus ca masculul era cea mare si din cauza ca era dominanta. O dadea la o parte pe cea mica in momentul in care le dadeam de mancare. Exista vreo metoda de a-i determina genul?
Al treilea punct la care am nelamuriri este habitatul. O tin intr-un acvariu de plastic de la petshop, din acela, cu postament. La fel ca si la cele pe care le-am avut mai demult, apa trebuie sa i-o schimb destul de des. Utilizarea unui filtru de aer ar reduce schimburile de apa? Dar avand in vedere faptul ca apa nu depaseste 3-4 cm adancime, se poate folosi un filtru?

Sus

MesajScris: 14 Ian 2017, 17:59 
Neconectat
Expert Of Ts

Sa mai inviem si aici..
common snapping turtle..cand am luat-o era cat o moneda de 50 bani, la sf lui 2015-inceputul lui 2016..iarna era!
Imaginepicture sharing

Imagineimage upload

Sus

MesajScris: 10 Noi 2017, 14:28 
Neconectat
moderator

Un articol mai detaliat despre testoasa dobrogeana.

Imagine

Testoasa dobrogeana de uscat, sau Testudo graeca – în latină, este o reptilă ce se regăsește prin sud-estul țării. Scriu aceasta deoarece arealul animalului este în zona mediterană. Testoasa dobrogeana trăiește pe arii destul de întinse, dar la noi se găsește doar prin Dobrogea.
Testoasa dobrogeana este un animal care trăiește foarte mult. Reptila poate atinge 100-125 de ani, dar sunt surse neverificate care susțin chiar 200 de ani. Oare nu se plictisesc?

Animalul preferă regiunile uscate, cu tufișuri și stânci însorite. Fiind un animal cu sânge rece, la temperaturi reduse, sub 16-18 grade testoasa dobrogeana își sapă gropi în pământ sau se...http://aventurainromania.ro/testoasa-do ... -de-uscat/

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 93 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Ora este UTC + 2 [ DST ]