Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 21 Noi 2017, 05:38

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Poison dart frogs (PDF)
MesajScris: 04 Mar 2013, 09:37 
Neconectat
larva

denis scrie:
La broaste dauneaza spatiul prea mare ? Ma gandesc la ceva gen 60x40x20 .

In nici un caz , cu cat mai mult cu atat mai bine.
Recomandarea mea e sa-l faci de 60x40x30 si sa ti cont ca deasupra trebuie sa mai ai loc pentru un neon

Sus

MesajScris: 04 Mar 2013, 09:58 
Neconectat
adult

Ups, nu m-am gandit la lumina... Broastele au nevoie de UV ? Parca citisem undeva ca le trebuie 2.0 dar nu stiu sigur.

Sus

MesajScris: 04 Mar 2013, 11:26 
Neconectat
larva

Da , UV 2.0 este suficient pentru broscute dar neonul este necesar , in principal , pentru plante

Sus

MesajScris: 05 Mar 2013, 11:35 
Neconectat
Expert Of Ts

Edim, ai acol o mica ferma ..mult noroc si la mai multi :smt041

http://terrarium-construction.getforum.org
Forum cu si despre Terarii !!
Imagine

Sus

MesajScris: 06 Mar 2013, 12:48 
Neconectat
Expert Of Ts

edim... din cate am citit eu femelele de leucomelas sunt foarte teritoriale dupa ce s'au imperecheat...vezi sa nu ai probleme. bok... te'ai luat de dendrobates? :D

Sus

MesajScris: 06 Mar 2013, 12:49 
Neconectat
Expert Of Ts

inca o mentiune... temperatura e specifica fiecarei specii, iar ca hrana eu le dadeam alor mele pui de dubia si de cinerea si mancau fara probleme :)

Sus

MesajScris: 06 Mar 2013, 14:04 
Neconectat
larva

sMd scrie:
edim... din cate am citit eu femelele de leucomelas sunt foarte teritoriale dupa ce s'au imperecheat...vezi sa nu ai probleme.

Masculul este cel care pazeste ouale , femela doar vine sa le depuna si gata ,deci nu prea au motiv sa fie teritoriale.Oricum e bine sa ai cat de multe ascunzatori in vivariu.

sMd scrie:
inca o mentiune... temperatura e specifica fiecarei specii, iar ca hrana eu le dadeam alor mele pui de dubia si de cinerea si mancau fara probleme :)

Temperatura specifica fiecarei pecii este de fapt un interval , deci in intervalul 24-26 se preteaza la majoritetea speciilor iar cea mai la indemana sursa de hrana pentru ele este Drosophila Hyde sau Melanogaster si mai nou Firebrat (Thermobia domestica) , dar care pe la noi nu am cunostinta sa o aiba cineva , poate ma ajuta cineva care merge la Hamm si imi aduce si mie o cultura de start.

Sus

MesajScris: 06 Mar 2013, 14:26 
Neconectat
Site Admin

sMd scrie:
bok... te'ai luat de dendrobates? :D

YES !!! :smt023
Si sunt ffff incantat de ele ! Le ador ....
Si nu o sa ma opresc aici, am planuri de viitor ;)

Sus

MesajScris: 06 Mar 2013, 15:31 
Neconectat
Expert Of Ts

bok scrie:
sMd scrie:
bok... te'ai luat de dendrobates? :D

YES !!! :smt023
Si sunt ffff incantat de ele ! Le ador ....
Si nu o sa ma opresc aici, am planuri de viitor ;)

felicitari :D

edim scrie:
Temperatura specifica fiecarei pecii este de fapt un interval , deci in intervalul 24-26 se preteaza la majoritetea speciilor iar cea mai la indemana sursa de hrana pentru ele este Drosophila Hyde sau Melanogaster si mai nou Firebrat (Thermobia domestica) , dar care pe la noi nu am cunostinta sa o aiba cineva , poate ma ajuta cineva care merge la Hamm si imi aduce si mie o cultura de start.

eu am dat o alta alternativa... eu aveam 2 ameerega trivittata si 2 ameerega bassleri si puteam sa le dau lor pui de dubia, dar cu pui de cinerea (si chiar si de p pallida) pot fi hranite majoritatea speciilor de pdf, continutului ridicat de proteine.

Sus

MesajScris: 06 Mar 2013, 18:21 
Neconectat
Egg

Si eu am experiente neplacute cu hrana broastelor. In culturile de Haydei mi-au intrat melanogaster bastinase. Pe astea ale noastre nici tavalite in Ca nu le prind brostele. Alternativa a fost cu pui de Lateralis si lavre mici de Tenebrio. Rezultatul a fost macabru nu mai am nici jumatate din broste. Concluzia este intii muste pina ai de aruncat si apoi broaste.

Sus

MesajScris: 06 Mar 2013, 19:15 
Neconectat
Site Admin

Si eu le mai dau o data la saptamana, individual la fiecare broscuta cate o larva de mini-mealworms , dar doar asa ca variatie de hrana si in alta zi cativa woodlice . Nu prea sunt incantate de mealwormsi : cam greu la inghitit si dureaza cam mult pana nu le mai misca in stomac, dar ca variatie fara exces....n-ar fi rau .
Cat despre gandacei, nu stiu ce sa zic....nu am incercat, nici nu am auzit pe niciunde, dar merg pe mana lui VIOCRIS caci am incredere in experienta lui si a lui EDIM .
Oricum , ideea de baza peste tot , pe toate forumurile sunt drosphilele . Asta e "painea" broastelor ! :D

Sus

MesajScris: 07 Mar 2013, 11:25 
Neconectat
larva

viocris scrie:
Si eu am experiente neplacute cu hrana broastelor. In culturile de Haydei mi-au intrat melanogaster bastinase. Pe astea ale noastre nici tavalite in Ca nu le prind brostele. Alternativa a fost cu pui de Lateralis si lavre mici de Tenebrio. Rezultatul a fost macabru nu mai am nici jumatate din broste. Concluzia este intii muste pina ai de aruncat si apoi broaste.

Exact aceeasi problema am avut-o si eu in iarna 2011-2012 cand am ramas fara culturile de Drosophila (au fost atacate de acarieni ) si nu am avut de la cine sa iau altele . Leucomelas a acceptat si mini-mealworms dar Galactonotus nu , si am ramas fara ele. Dupa acest episod am trimis gratuit culturi de Drosophila mai multor persoane in speranta ca in cazul in care sa mai intampla sa raman fara culturi sa am de la cine sa iau , dar majoritatea nu au reusit sa mentina cultura sau altii nici nu s-au sinchisit sa redice coletul de la posta (asa am aflat ca Drosophila Hydei rezista la temperaturi mai scazute).Asa ca incerc sa ma descurc pe cont propriu.

Sus

MesajScris: 07 Mar 2013, 13:31 
Neconectat
Egg

Eu mi-am adus inclusiv mediu gata preparat de la repashy dar n-am mai apucat sa fac nimic cu el, culturile erau deja compromise. Pe la viitoarele tirguri o sa-mi refac culturile si cind o sa am muste de aruncat abea atunci imi refac si colectia de broaste. Pina atunci insa care scapa scapa.
Si la mine leucomelas nu a avut probleme a mincat ce i-a cazut sub nas.

Sus

MesajScris: 07 Mar 2013, 13:55 
Neconectat
larva

viocris scrie:
Eu mi-am adus inclusiv mediu gata preparat de la repashy dar n-am mai apucat sa fac nimic cu el, culturile erau deja compromise. Pe la viitoarele tirguri o sa-mi refac culturile si cind o sa am muste de aruncat abea atunci imi refac si colectia de broaste. Pina atunci insa care scapa scapa.
Si la mine leucomelas nu a avut probleme a mincat ce i-a cazut sub nas.

Da-mi adresa ta pe edimartinescu@yahoo.com si-ti trimit eu cu posta

Sus

MesajScris: 07 Mar 2013, 14:09 
Neconectat
Site Admin

edim scrie:
...am trimis gratuit culturi de Drosophila mai multor persoane in speranta ca in cazul in care sa mai intampla sa raman fara culturi sa am de la cine sa iau , dar majoritatea nu au reusit sa mentina cultura sau altii nici nu s-au sinchisit sa redice coletul de la posta (asa am aflat ca Drosophila Hydei rezista la temperaturi mai scazute).

Nesimtiti.
incearca sa-ti corupi vecinii, prietenii din localitate sa creasca hrana sau chiar si broaste :)
Noi inca nu avem un topic cum sa-ti faci o cultura de drosophile, ar fi binevenit daca ne-ati impartasi din experienta voastra .

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]