Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 14 Noi 2018, 23:26

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Poison dart frogs (PDF)
MesajScris: 25 Feb 2013, 23:56 
Neconectat
Site Admin

Poison dart frogs (broastele otravitoare sageata ) este o denumire generica data unui grup de broaste din familia Dendrobatidae native din America de sud si centrala.
In salbaticie, in dieta lor intra si unele specii de insecte care detin o oarecare cantitate de venin , iar prin ingestia acestor insecte (furnici de obicei), broscutele reusesc sa potenteze si sa elimine la exterior prin mucusul de pe piele acest venin. Toate speciile de dart forgs au (in salbaticie) un venin mai puternic sau mai slab care alaturi de coloristica stridenta tin pradatorii la distanta.
Exista trei specii cu veninul potential letal omului, cea mai cunoscuta este Phyllobates terribilis :
Imagine
sursa : google images

Aceasta specie (denumita si golden dart frog) este cea care a dat denumirea acestui grup de animale . Contine cel mai puternic venin din lumea animala. Se gaseste in mod natural pe coasta Columbiei catre Pacific , iar aceasta proprietate a veninului lor, era cunoscuta din antichitate de catre amerindieni care inmuiau sagetile lor in veninul acestor broscute , iar sagetile isi pastrau proprietatile ucigase si dupa trei ani .
Oricum , nici o specie de PDF (poison dart frogs) nu-si pastreaza veninul in captivitate, intrucat in dieta lor nu mai intra insectele din salbaticie . Se recomanda totusi spalarea mainilor atunci cand manipularea vreunui exemplar nu poate fi evitata.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Poison dart frogs (PDF)
MesajScris: 26 Feb 2013, 00:10 
Neconectat
Site Admin

Aceste animale sunt diurne datorita capacitatii de aparare fantastice (veninul si coloristica de avertizare ) , si spre deosebire de alte specii de amfibieni care sunt nocturne sau crepusculare (red eye tree frog) acestea pot fi admirate de-a lungul intregii zile.
Tot datorita faptului ca nu prea au pradatori deci nu sunt in continua aparare , sunt si relativ curoajoase, odata cu inaintarea in varsta devin curioase si indraznete (unele specii). Acest lucru le face sa fie indragite in terariile detinatorilor .
Sunt specii de grup , care se preteaza a fi tinute mai multe exemplare laolalta . Nu se recomanda mixarea mai multor specii, dar totusi se face daca exista suficient spatiu pentru a nu intra in competitie .
Exista multe morphuri , specii si varietati va prezint cateva ....doar cateva :

Imagine

Sus

MesajScris: 26 Feb 2013, 00:27 
Neconectat
Site Admin

NECESITATI :

Temperatura : au nevoie de 25-27 grade in timpul zile si o mica scadere de pana la 22 grade in timpul noptii . Un simplu termostat e suficient.

Umiditatea : necesita o umiditate mai mare in jur de 80 pana la 100% dar si o oarecare ventilatie.
Un mecanism de ploaie programabil este ideal. Sunt zeci de firme si sute de modele de device-uri care fac treaba asta , pentru un impatimit al bricolajului si al DIY-ului este chiar fun !

Lumina : necesita imitarea ritmului normal noapte-zi si daca terariul contine plante naturale se vor respecta cerintele plantelor, dar se va asigura o multitudine de spatii de ascuns pentru broscute. Se mai foloseste formula : latime X adancime (in decimetri) = wati

Plante : sunt o multitudine de plante folosite , orice plante care suporta umiditatea de 80-100% dar nu vor lipsi Bromelia care are un rol crucial in reproducere . Un terariu cu dendrobate este plin de bromelii, orhidee, Anthurium , etc etc ceea ce denota un aspect de jungla umeda si sporeste satisfactia detinatorului .Practic satisfactia este dubla : cresterea si inmultirea plantelor exotice alaturi de animale.

Iata o imagine cu habitatul natural al broscutelor :
Imagine

Sus

MesajScris: 26 Feb 2013, 00:57 
Neconectat
Site Admin

Hrana :

Cu toate ca aceste animale se hranesc exclusiv cu insecte vii, asigurarea mesei pentru ele este si ea o ocupatie aducatoare de recompense .
Principala sursa de hrana sunt musculitele de otet din genul Drosophila .
Cele mai frecvente din cele peste 1500 de specii sunt Drosophila melanogaster si Drosophila hydei . Aceasta din urma(hydei) este si cea mai mare si se preteaza mai bine la adulti . Drosophila melanogaster este mai mica ca dimensiuni , este recomandata juvenililor dar are un mare avantaj : durata ciclului de reproducere este mult mai mic , adica obtinem musculite gata de a fi date ca hrana mult mai repede. Este optiunea fiecarui crescator spre care tip se indreapta, dar sincer , mie-mi place sa le cresc pe amandoua . Oricum , e bine sa incepeti productia cu o cultura de la un crescator caci aceste musculite sunt selectionate pentru ca si-au pierdut capacitatea de a zbura .
Mai sunt obtinute genetic o gramada de tipuri de Drosophila , unele cu ochi rosii, altele fara aripi (wingless) , etc etc .

ImagineSweet lovin'

Cresterea acestor musculite este usoara , facandu-se pe unele medii de cultura care se pot achizitiona gata preparate sau fiecare crescator isi incropeste propria reteta bazat pe fulgi de cartofi , zahar si drojdie . Exista nenumarate retete pe net fiecare crescator va ramane fidel unei retete care i se potriveste cel mai bine .

Iata cum arata o cultura :
Imagine

Se observa la baza larvele, cufundate in pasta de cultura care le asigura hrana pana la metamorfoza cand se ridica pe pereti (se vad prezente o zona de cativa centimetri deasupra pastei de baza ). Acolo se transforma in musculitele propriu-zise care pot fi oferite ca hrana la broscute. Nu uitati sa luati o parte si sa creati o noua cultura !
Cel mai eficient capac este format din burete , acesta asigura totusi o aerisire impotriva mucegaiului dar mentine si umiditatea necesara supravietuirii larvelor. In imagine se vede si pretul in forinti cu care am achizitionat primele culturi de la expozitie din Ungaria. De atunci am refolosit recipientul de nenumarate ori.

Sus

MesajScris: 26 Feb 2013, 01:23 
Neconectat
Site Admin

Surse alternative de hrana , fff usor de intretinut si reprodus :

Tropical wood-lice (paduchi de lemn) :
Imagine

Pui de greieri (ocazional si doar la exemplarele mai mari) PINEHEADS
: Imagine

Springtails - doar ca gustare la adulti dar este de nelipsit la pui
:
Imagine

Mini mealworms (doar ocazional ) :
Imagine

Sus

MesajScris: 28 Feb 2013, 01:06 
Neconectat
Site Admin

De curand am mai aflat un fapt interesant despre aceste broscute.
Ele naparlesc , aproape la fel ca si celelalte reptile.
Este ciudat, caci nu le-am vazut niciodata , dar noroc ca am citit pe un forum despre acest comportament caci altfel m-as fi speriat groaznic.
Pielea care o naparlesc, o si inghit , astfel ca procesul poate trece neobservat caci nu ramane nici o dovada fizica iar faptul se consuma undeva dimineata devreme inainte de a aprinde lumina.
Am surprins una din broscute, dimineata ,in timp ce-si manca si ultimele bucatele de piele de pe picioare .Aceste momente sunt rar surprinse..... Iata o poza si un filmulet :

Imagine

Sus

MesajScris: 28 Feb 2013, 10:03 
Neconectat
adult

Cu frumoase sunt :smt041 . La ce pret ajunge una ? O culoare mai comuna, nu am pretentii prea mari.

Sus

MesajScris: 28 Feb 2013, 10:53 
Neconectat
Site Admin

Preturile en-detail incep de la 30 euro pentru ceea ce am eu acolo (fara transport). Adica atat am dat eu pe ele de la unguri de la expozitie anul trecut . Dar speciile mele sunt cele mai comune si mai ieftine, dar si cele mai rezistente si mai nepretentioase.
Deja cand te bagi la fite , incepe sa te usture la buzunar....

Sus

MesajScris: 01 Mar 2013, 19:46 
Neconectat
Egg

minunate broscutele! :smt041

Sus

MesajScris: 01 Mar 2013, 20:54 
Neconectat
adult

Si e vreo problema daca stau singure sau cate 2 ?

Sus

MesajScris: 02 Mar 2013, 02:04 
Neconectat
Site Admin

Majoritatea sunt animale de grup, chiar se simt mai bine in grup de 4-6 .
Singure devin sperioase si retrase.
Macar o pereche .....

Sus

MesajScris: 03 Mar 2013, 12:44 
Neconectat
larva

M-am gandit sa va fac conostinta si cu broscutele mele

Aici locuiesc 2 Dendrobates Tinctorius Azureus
Imagine
Imagine

Aici locuiesc 5 Dendrobates Leucomelas
Imagine
Imagine

Aici locuiesc 4 Dendrobates Truncatus
Imagine
Imagine

Aici locuiesc 2 Dendrobates Tinctorius Powderblue
Imagine
Imagine

Si acesta este complexul rezidential construit special pentru ele
Imagine

Sus

MesajScris: 03 Mar 2013, 13:19 
Neconectat
Site Admin

edim - sunt fanul tau nr 1 :smt023
trebuie sa ne inveti cum se fac terariile pt broaste

Sus

MesajScris: 03 Mar 2013, 13:44 
Neconectat
Site Admin

Pardon! Locul de fanul nr. 2 e liber, cel de fanul 1 e luat de mine inaintea ta!!

Sus

MesajScris: 03 Mar 2013, 14:47 
Neconectat
adult

Ce minunatii ai acolo !!!
Acum am un nou obiectiv : broscute , 3 ca ale lui bok ! ( daca ma lasa mama :)) )Dar asta peste 2-3 luni ca pana atunci sa fac terariul si sa vad de unde fac rost de niste drosophila. La broaste dauneaza spatiul prea mare ? Ma gandesc la ceva gen 60x40x20 .

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 73 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]