Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 11 Dec 2018, 09:37

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Prada vs pradator
MesajScris: 10 Feb 2016, 20:20 
Neconectat
moderator

Scriu acest topic nou pt ca uneori serpii ajung pe mana cui nu trebuie; din pacate nu avem mereu control supra tuturor situatiilor.
La fel s-a intamplat si cu un pui de boa ce a fost dat de un tip, cadou cuiva si acest cineva nu a stiut ce poate face prada pradatorului...
Este vorba despre o femeie, dar asta e irelevant pt ca acum o saptamana m-a uimit si cineva de gen masculin cu ignoranta lui. Dar despre asta, vorbim cu alta ocazie.

Treaba sta in felul urmator. O femeie a urmarit sa-si hraneasca puiul de boa cu un soarece. Sarpele era in prag de naparlire dar aceasta nu a stiut mai nimic despre reptile, deci nici faptul ca foarte rar sepii se hranesc in timpul acestei perioade ce poate dura 7-10 zile. Majoritatea serpilor devin mai iritati in aceasta perioada si e bine sa nu incercati hranire lor; daca totusi o incercati faceti-o cu prada moarta/decongelata. Soarecele din povestea noastra a fost viu si pt ca reptila nu l-a atacat, stapana a lasat rozatorul 2 zile in cutie cu sarpele...si la temperatura camerei.

Urmarile sunt usor de prevazut; rozatorul a atacat sarpele si l-a muscat in 3 locuri pana s-au vazut coloana si coastele. macar daca avea reptila temperatura ridicata sa poate fi mai activa/defensiva...

Ulterior aceasta persoana m-a contactat, dupa ce (si asta e critic de important !) a fost cu reptila la Fac. de Medicina Veterinara, cam pe degeaba. Cum s-a dus asa a si venit. Nu stia ea sa o caute pe Lucia Bel, cea care mi-a tratat mie femela de boa...Mda

Sarpele era destul de inert, de apatic cand eu am intrat in posesia lui. Am folosit betadina, zahar pe rani, temperatura crescuta si am hidratat sarpele, ca era uscata tare pielea, deci clar acesta nu a avut apa o vreme. Initial, primele zile a inceput sa se miste, chiar a facut apoi ceva ture prin cutia in care l-am pus. Am incercat sa-i dau un pinky mort proaspat dupa vreo 5 zile, dar nu a prezentat interes. Cam o saptamana a durat fenomenul. Apoi a devenit iar apatic, desi ranile aratau o idee mai bine decat cand mi s-a adus sarpele. Apoi intr-o dimineata l-am gasit nemiscat...

Concluzia este ca, daca nu aveti idee cu ce se mananca acest hobby care presupune si responsabilitate, ca sunteti raspunzatori de viata animalelor voastre, intrebati ! Cititi ! Invatati ! Sunt nenumarate surse de informare. E chiar pacat sa moara un animal pe degeaba. S-a dus si viata lui, s-au dus si banii vostri si timpul, drumuri...Practic absolut nimic bun.
Revin cu cateva poze.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Prada vs pradator
MesajScris: 10 Feb 2016, 20:38 
Neconectat
moderator

Dupa 1 zi

Imagine

Imagine

Dupa o saptamana

Imagine

Imagine

Imagine

Finalul...

Imagine

Sus

MesajScris: 12 Feb 2016, 01:14 
Neconectat
adult

A fi pasionat de acest hobby, inseamna a avea placerea, rabdarea, curiozitatea, ce a citi zeci, sute de pagini despre ce curiozitate te arde si mai ales despre viitorul tau animalut pe care-l vei avea in familie. Gasesti zeci de video-uri pe net, descrieri verbale ample despre orice, doar sa asculti, doar sa vrei. E mult mai simplu sa te bagi in seamna pe facebook cu un pasionat de teraristica si sa-l intrebi chestii banale pe care le puteai gasi pe net in 5 sec., dar asta e o alta discutie. Pacat de sarpe si ai respectul meu ca i-ai dat o sansa! :(

Telefon : 0745424224
email : blidaru.silviu@yahoo.ro

Sus

MesajScris: 12 Feb 2016, 03:01 
Neconectat
moderator

Da, e pacat mereu. Sanse normal ca trebuie sa.i dai. Au fost serpi mai distrusi ce si.au revenit. Asta e acum.

Sus

MesajScris: 12 Feb 2016, 16:23 
Neconectat
Site Admin

am maivazut astfel de cazuri.
pacat

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]