Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 21 Noi 2017, 05:46

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Heterodon nasicus nasicus - Western Hognose Snake
MesajScris: 14 Aug 2016, 22:22 
Neconectat
adult

Heterodon nasicus nasicus - Western Hognose Snake

Areal de distributie : Arealul de distributie cuprinde sudul Canadei, Statele Unite ale Americii si nordul Mexicului.

Habitat : Poate fi gasit la altitudini cuprinse intre 90 si 2500m. Prefera zonele semi-desertice, cu vegetatie joasa si soluri nisipoase in care poate sapa, dar poate fi gasit si pe marginile raurilor sau in zonele agricole.

Descriere : Heterodon nascicus este un sarpe diurn, ceea ce inseamna ca este activ pe parcursul zilei, lucru apreciat de catre crescatori. Este cunoscut si sub numele de Hognose Snake, din cauza nasului sau alungit, cu ajutorul caruia sapa in sol pentru a gasi soparle, broaste si alte animale mici, aceastea fiind hrana lui in natura. Are un corp gros, acoperit de solzi ascutiti, si poate atinge lungimea de 120 cm. Femelele sunt mai mari decat masculii. Culoarea lor difera de la un animal la altul, dar in general sunt maro deschis, cu pete inchise la culoare, uneori rosiatice, care in natura il ajuta sa se camufleze. Pe burta solzii au culoare neagra. Inmultirea selectiva din captivitate a dus la apartia a mai multor varietati de culoare numite si morphuri.
Sunt cunoscuti pentru metodele lor neobisnuite de aparare pe care le folosescc impotriva pradatorilor. Spre deosebire de alti serpi care prefera sa fuga cand se simt amenintati, Heterodon nascicus isi incepe defensiva prin eliberarea unei secretii urat-mirositoare. Daca prima lui incercare nu functioneaza, el incepe sa imite comportamentul cobrei, arcuindu-si corpul si dezvelindu-si „gluga” pentru a parea mai mari, alaturi de un pufait pe care il produce cu ajutorul nasului lor. Un alt mecanism de aparare pe care eu nu am reusit sa il surprind la sarpele meu este sa se intoarca pe spate, prefacandu-se mort.
Tin sa mentionez ca sunt serpi veninosi, ce isi injecteaza veninul cu ajutorul coltilor din spatele gurii, dar care este inofensiv pentru oameni.

Temperament : Sunt serpi relativ docili care devin din ce in ce mai blanzi pe masura ce cresc. Este o specie curioasa si energica, careia ii place sa se plimbe prin terariu si sa se ingroape, ceea ce ii face un animal amuzant si interesant de privit. Pot fi manuiti cu usurinta, si din cauza dimensiunii reduse, sunt serpi potriviti pentru un incepator.

Hranire : In natura, Heterodon nascicus se hraneste cu animale mici pe care le gaseste prin sol. In captivitate hrana lor consta in rozatoare. Au un apetit ridicat, si accepta atat hrana vie cat si congelata. Pentru a creste mai repede, in primul an de viata pot fi hraniti mai des, o data la 3-4 zile, dupa care vor fi hraniti o data pe saptamana, iar adultii o data la 1-2 saptamani. O regula generala in hranirea serpilor este ca hrana sa nu fie mai groasa decat sarpele.

Naparlire : Atunci cand cresc, serpii trebuie sa isi schimbe pielea care ramane prea mica, proces numit naparlire. Din cauza apetitului lor ridicat, un pui de Heterodon nascicus creste repede, si naparleste cam o data pe luna. Adultii naparlesc o data la cateva luni. Inainte de naparlire sarpele isi pierde din culoare iar ochii ii devin albi. Atunci este recomandat sa ii mariti umiditatea din terariu pentru a-l ajuta sa naparleasca fara probleme.

Terariu si necesitati : Sunt serpi activi, dar din cauza dimensiunii lor reduse nu au nevoie de terarii foarte mari. Pot fi tinuti in terarii special amenajate pentru serpi, acvarii cu capac, sau cutii de plastic, nefiind o specie foarte pretentioasa. Un strat gros de substrat, un bol de apa si o ascunzatoare sunt tot ce au nevoie pentru a fi tinuti in captivitate. Serpii sunt animale cu sange rece, ceea ce inseamna ca se incalzesc cu ajutorul mediului inconjurator. Are nevoie de un colt cald cu o temperatura de aprox. 30-32 de grade, pentru ca el sa isi poata schimba temperatura atunci cand vrea.

Asta e un caresheet pe care l-am facut din lipsa de ocupatie astazi, nu am gasit altul pe site. Cine are specie este rugat sa posteze niste poze, pun si eu maine :).

Sus

Subiectul mesajului: Re: Heterodon nascicus nascicus - Western Hognose Snake
MesajScris: 15 Aug 2016, 22:46 
Neconectat
Site Admin

bravo !
ai facut o chestie utila/educativa pentru altii.
cred ca ar trebui s-l mutam in subforumul Serpi veninosi.
ce zici?

Sus

MesajScris: 19 Aug 2016, 09:50 
Neconectat
adult

Teoretic este sarpe veninos, dar cred ca asta I-ar descuraja pe multi care ar vrea sa isi cumpere. Cum vrei, eu mai pun niste poze astazi.

Sus

MesajScris: 22 Aug 2016, 11:06 
Neconectat
adult

Imagine
Imagine

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]