Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 26 Iun 2019, 11:36

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Tarantula VS Camel Spider
MesajScris: 08 Sep 2011, 09:30 
Neconectat
adult

azure_dragon scrie:
...scolopendra ar fi invins cu usurinta.

Nu spun ca nu-i asa pentru ca nu sunt destul de informat. Dar imi vine foarte greu sa cred. Scolopendrele sunt in general mai vorace si mai agresive decit orice scorpion sau tarantula. O scolopendra de 10-15 cm mi-e greu sa cred ca ar putea fi invinsa de orice paianjen sau scorpion. Ce sa zic de una de 20-25cm.

Japonezii sunt un popor eminamente jucator. Luptele intre insecte sunt practicate de mii de ani si au legatura cu pariurile nu cu cruzimea fata de animale. Alta cultura , alta gindire , care nu intotdeauna ne e la indemina sa o intelegem.
In afara de vegetarieni, nu cred ca ar trebui sa aruncam prea tare cu piatra. Sa lovesti cu ciocanul in cap o vita ca sa maninci o friptura buna, nu e deloc mai gingas decit sa pui doua animale sa se bata pina unul dintre ele moare. (Cine traieste cu impresia ca intotdeauna animalele mor usor si fara chinuri, nu a fost niciodata intr-un abator). Treaba cu hrana este o scuza doar pentru cel care tine ciocanul de coada. Iar daca ai intreba un porc ce prefera, sa-l duci la abator sau sa-l pui in ring cu un lup, cred ca ar alege varianta a doua. Deja vorbesc timpenii, plus ca nu vreu sa incep filozofii inutile si offtopic. Voiam sa spun ca poate e mai bine s-o lasam cum a cazut si nu e cazul sa fim nici exagerat de sensibili.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Camel Spider
MesajScris: 08 Sep 2011, 09:39 
Neconectat
Site Admin

nu stiu in ce abator ai fost tu,dar ala in care am fost eu nu e chiar cum spui tu.

Sus

MesajScris: 08 Sep 2011, 09:52 
Neconectat
adult

tbg scrie:
dani.mxz1179 scrie:
Foarte bune informatii, dar mai putin cea in care spui ca nu este paianjen.Daca face parte din alta ramura nu inseamna ca nu e paianjen, sau daca are denumirea de wind scorpion si nu tese panza, nici asta nu il exclude

Nu, nu e paianjen, face parte din ordinul Solifugae, paianjenii sunt in ordinul Araneae. Povestile horror care se aud despre ei sunt pure inventii, nu avea cum sa fi omorat acel caine pentru ca nu are venin.
Iar celor care organizeaza asemenea "bug fights" si celor care apreciaza asa ceva le doresc sa moara in chinuri groaznice.

Am precizat mai sus ca nu are venin, iar cainele a murit din pricina unei rani infectate provocate de acel paianjen.
Si apropo, Solifugae e un ordin de arahnide, raspandite mai ales in desert.

Sus

MesajScris: 08 Sep 2011, 10:57 
Neconectat
Expert Of Ts

Cainele NU a murit! Asa cred aia, dar nu au nici o dovada, numai ca sa infloreasca articolul.

@ovidiu: ar invinge o scolopendra zdrobindu-i capul, asta e avantajul falcilor iesite in afara.

Cat despre muscatura.... nu mai zic nimic, se vede chiar din poza ca e foarte dureroasa :lol: .

Intrebarea e daca se gasesc pe la targuri camel spiders, zau ca as da oricat pentru unul.

Circula multe legende despre ei, cum ca ajung pana la 1 metru, ca se deplaseaza odata cu vantul, ca intra pe sub pielea camilelor.... si, evident, ca au venin mortal :evil: .

Nu toate arahnidele sunt paianjeni, si capusele sunt arahnide, si scorpionii la fel. Sunt ordine separate, deci repet, camel spider nu e paianjen.

Sus

MesajScris: 08 Sep 2011, 11:15 
Neconectat
Egg

azure_dragon scrie:
Intrebarea e daca se gasesc pe la targuri camel spiders, zau ca as da oricat pentru unul.

cred ca la targurile de reptile si nevertebrate din Germania/Ungaria/Austria se gasesc si asa ceva. Daca ai fi vorbit cu cineva care merge la targul de la Hamm poate ai fi avut noroc.

Ovidiu scrie:
Japonezii sunt un popor eminamente jucator. Luptele intre insecte sunt practicate de mii de ani si au legatura cu pariurile nu cu cruzimea fata de animale.

astfel de lupte nu-s specifice japonezilor si nici macar asiaticilor. nu cred ca exista vreo vietate teritoriala care sa nu fi fost supusa la astfel de spectacole penibile. cocosi, tauri, caini, pesti beta, nevertebrate, nu conteaza show si bani sa iasa.

Ovidiu scrie:
In afara de vegetarieni, nu cred ca ar trebui sa aruncam prea tare cu piatra. Sa lovesti cu ciocanul in cap o vita ca sa maninci o friptura buna, nu e deloc mai gingas decit sa pui doua animale sa se bata pina unul dintre ele moare.

mie mi se pare o diferenta destul de mare intre a sacrifica un animal pentru hrana si a-l omori pentru amuzament. in tarile civilizate exista o legislatie clara pentru sacrificarea animalelor in abatoare.

Sus

MesajScris: 08 Sep 2011, 14:56 
Neconectat
adult

tbg scrie:
astfel de lupte nu-s specifice japonezilor si nici macar asiaticilor.

Mai informeaza-te. Si in China si in Japonia , se cresteau greieri si se organizau lupte cu acestia, turnee in urma carora cistigatorul era proclamat mare maestru, etrc etc etc. Si nu numai greieri. Inca de acum 1500 de ani, cel putin. Mai citeste.

tbg scrie:
mie mi se pare o diferenta destul de mare intre a sacrifica un animal pentru hrana si a-l omori pentru amuzament

Din punctul tau de vedere. Nu si al porcului. :D

Sus

MesajScris: 11 Sep 2011, 23:42 
Neconectat
adult

azure_dragon scrie:

Am vazut ca vindea cineva din Ungaria, dar spuneam ca doar cu predare personal il da, ori la targul din 17 decembrie, daca nu-l da pana atunci.

Daca esti interesat de ceva date contact, sa-mi spui sa ti le dau.

Sus

MesajScris: 28 Oct 2013, 12:20 
Neconectat
Egg

tocmai miam cumparat unul o sa postez si poze e superb si foarte intereseant intradevar este un ucigas inascut desi nu este veninos nu mias dori sa fiu muscat de el lam vazut cum rupe greierii dubia si chir un pui de soparla ultima lui masa

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]