Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 14 Oct 2019, 09:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Camel Spider
MesajScris: 06 Sep 2011, 22:00 
Neconectat
adult

Camel Spider

Desi s-ar putea sa postez acest topic intr-un loc gresit, m-am gandit ca ar fi interesant sa aud parerile voastre despre o lupta dintre o tarantula si un camel spider.
Camel Spider este destul de mare, atinge pana la 12 cm, desi s-au inregistrat exemplare de 15 cm, iar asta il face un paianjen urias daca ne gandim ca nu este o tarantula, asa ca vom lua o tarantula potrivita pentru el, adica Teraphosa Blondi.Sa nu uitam ca acest paianjen poate atinge pana la 16km pe ora, dar spre deosebire de tarantule, camel spider nu prezinta venin, ci doar cheliciere asezate frontal, care sunt actionate de o pereche de muschi foarte puternici.Pentru inceput ma gandesc ca unei tarantule ii va fi mult mai greu sa infinga chelicierele intr-un camle spider, decat un camel spider intr-o tarantula, chiar de-ar fi o Teraphosa Blondi cu cheliciere de 2 cm+.
Asta e o scurta prezentare a oponentilor, dar in aceasta prezentare am vorbit mai mult de Camel Spider, iar acum as dori sa va spuneti parerea si sa mai adaugati informatii despre oponenti.
Va Multumesc!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Tarantula VS Camel Spider
MesajScris: 07 Sep 2011, 17:50 
Neconectat
Expert Of Ts

Camel spider NU este un paianjen. Nici macar nu seamana cu un paianjen. I se mai spune si Wind Scorpion. Nu isi poate infige coltii in nimic, nu ii are ca un paianjen, are niste "falci" puternice, cu care isi zdrobeste prada ca intr'o menghina, apoi o dezmembreaza pentru a o manca. Nu isi poate ridica capul prea mult deasupra pamantului ca sa muste, deci nu are absolut nici o sansa cu o tarantula al carei abdomen este la 2-3-4 cm mai sus de sol. Pe de alta parte, un scorpion/scolopendra ar fi invins cu usurinta.

Pentru cine nu stie, asa arata un camel spider:
Imagine

Poza e luata de pe google.

Sus

MesajScris: 07 Sep 2011, 18:09 
Neconectat
adult

Foarte bune informatii, dar mai putin cea in care spui ca nu este paianjen.Daca face parte din alta ramura nu inseamna ca nu e paianjen, sau daca are denumirea de wind scorpion si nu tese panza, nici asta nu il exclude.Nu vreau sa te atac, doar ca mi-am spus parerea pentru a nu dezorienta alti utilizatori.
P.S:Informatiile care le-ai oferit chiar nu le stiam, dar te rog sa iei in considerare ca sunt cazuri in care camel spider a omorat caini.

Sus

MesajScris: 07 Sep 2011, 18:13 
Neconectat
Expert Of Ts

Asa e si cu daddy long legs :lol: . Creaturile astea au o forta extraordinara in falci, eu am ramas masca la niste filmulete pe youtube.

Nu e cearta, cu cat cat mai multe info cu atat mai bine ;010; .

Sus

MesajScris: 07 Sep 2011, 18:24 
Neconectat
adult

Da, asa e, iar in legatura cu ceea ce ai spus mai sus, cum ca un camel spider ar invinge un scorpion, este foarte adevarat, deoarece scorpionii sunt hrana paianjenului in libertate.
Desi nu poseda venin, o muscatura provoaca o rana foarte dureroasa si care poate provoca o infectie urata, aducand moartea persoanei muscate daca nu este tratata.
M-am crucit cand am vazut cum au fost fortati acesti oameni sa se mute deoarece aveau un camel spider in casa.
Link: http://www.dailymail.co.uk/news/article ... istan.html

Sus

MesajScris: 07 Sep 2011, 18:41 
Neconectat
adult

dani.mxz1179 scrie:
Desi s-ar putea sa postez acest topic intr-un loc gresit, m-am gandit ca ar fi interesant sa aud parerile voastre despre o lupta dintre o tarantula si un camel spider.
Camel Spider este destul de mare, atinge pana la 12 cm, desi s-au inregistrat exemplare de 15 cm, iar asta il face un paianjen urias daca ne gandim ca nu este o tarantula, asa ca vom lua o tarantula potrivita pentru el, adica Teraphosa Blondi.Sa nu uitam ca acest paianjen poate atinge pana la 16km pe ora, dar spre deosebire de tarantule, camel spider nu prezinta venin, ci doar cheliciere asezate frontal, care sunt actionate de o pereche de muschi foarte puternici.Pentru inceput ma gandesc ca unei tarantule ii va fi mult mai greu sa infinga chelicierele intr-un camle spider, decat un camel spider intr-o tarantula, chiar de-ar fi o Teraphosa Blondi cu cheliciere de 2 cm+.
Asta e o scurta prezentare a oponentilor, dar in aceasta prezentare am vorbit mai mult de Camel Spider, iar acum as dori sa va spuneti parerea si sa mai adaugati informatii despre oponenti.
Va Multumesc!

La ce ajuta un astfel de scenariu?
E ca si cum ai intreba cine bate intre Omul Paianjen si Batman.

Sus

MesajScris: 07 Sep 2011, 18:44 
Neconectat
Expert Of Ts

Daca te uiti chiar in link-ul dat de tine scrie ca injecteaza sucuri digestive in prada. Si nu a omorat cainele, nu au nici o dovada, ei doar CRED asta.

Numele topicului ar trebui schimbat in "Camel Spider".

Sus

MesajScris: 07 Sep 2011, 18:55 
Neconectat
Expert Of Ts

clipuri dastea tampite sunt pe youtube. chinezii au bagat la bataie tarantule, scorpioni, scolopende, etc. pentru porcarii uitati-va la clipurile alea. vreau sacred ca sunt pe un forum al IUBITORILOR DE ANIMALE si nu al sadicilor...

Sus

MesajScris: 07 Sep 2011, 19:03 
Neconectat
Expert Of Ts

Pe mine ma fascineaza vietatea asta, camel spider, nu sunt un sadic si nu ma uit la "lupte". Sa stii ca pe youtube sunt si filmulete interesante si creative :)

Sus

MesajScris: 07 Sep 2011, 19:33 
Neconectat
adult

azure_dragon scrie:
Pe mine ma fascineaza vietatea asta, camel spider, nu sunt un sadic si nu ma uit la "lupte". Sa stii ca pe youtube sunt si filmulete interesante si creative :)

Pe youtube e ca pe youtube, dar cand intrii pe site-ul asta www.japanesebugfights.com te crucesti.

Sus

MesajScris: 07 Sep 2011, 20:20 
Neconectat
Site Admin

acest topic se va muta in Nevertebrate si ii vom da un nou nume: Camel Spider
ce parere aveti?

Sus

MesajScris: 07 Sep 2011, 20:22 
Neconectat
adult

gratian scrie:
acest topic se va muta in Nevertebrate si ii vom da un nou nume: Camel Spider
ce parere aveti?

E foarte bine, deoarece vorbim mai mult de camel spider!

Sus

MesajScris: 07 Sep 2011, 22:50 
Neconectat
Egg

dani.mxz1179 scrie:
azure_dragon scrie:

Pe youtube e ca pe youtube, dar cand intrii pe site-ul asta http://www.japanesebugfights.com te crucesti.

Vorba lui corleone , pe langa youtube care gasesti inspe mii de chestii total aberante si siteul respectiv mi se pare oripilant :smt021 , adica mi se pare foarte imposibil de conceput....de ce ti-ai pune animalele tale sa se distruga intre ele??? Mai ales cand te chinui cu ele sa le cresti, sa le mentii sanatoase....si vorba aia cand iti naparleste o reptila sau o tarantula esti foarte emotionat si incepi sa iti faci calcule si sa vezi cat a crescut de la ultima naparlire. In concluzie aceste videouri mi se par aberante si puse de niste adolescenti fara creier in cap...sau un creir mai ars un pic de soare . Ma rog daca stapanii lor or vrea adrenalina de ce nu s-ar apuca de niste sporturi extrema..MMA , box, etc. macar asa ar fie mai putin fustrati :lol:
Oricum mentalitatea este problema tuturor si pana nu se va schimba ....ne consolam si noi cum putem....

Sus

MesajScris: 07 Sep 2011, 23:20 
Neconectat
Egg

dani.mxz1179 scrie:
Foarte bune informatii, dar mai putin cea in care spui ca nu este paianjen.Daca face parte din alta ramura nu inseamna ca nu e paianjen, sau daca are denumirea de wind scorpion si nu tese panza, nici asta nu il exclude

Nu, nu e paianjen, face parte din ordinul Solifugae, paianjenii sunt in ordinul Araneae. Povestile horror care se aud despre ei sunt pure inventii, nu avea cum sa fi omorat acel caine pentru ca nu are venin.
Iar celor care organizeaza asemenea "bug fights" si celor care apreciaza asa ceva le doresc sa moara in chinuri groaznice.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Camel Spider
MesajScris: 08 Sep 2011, 08:46 
Neconectat
Expert Of Ts

Nu are venin, dar muscatura e foarte dureroasa.... mie mi se pare un animal extraordinar, mereu mi'am dorit unul. Repet, nu ma uit la "lupte" dinastea, vad asa ceva pe viu cand imi hranesc animalele :) .

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]