Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 14 Oct 2019, 08:41

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Rhyparobia maderae
MesajScris: 16 Apr 2013, 22:19 
Neconectat

Unii sunt de parere ca gandacii Rhyparobia Maderae emit un miros intepator.Parea mea este ca acest lucru se datoreaza in exclusivitate unei ventilatii necorespunzatoare.Se folosesc casolete cu capac aproape etans la care aplica citeva gauri cu un cui. Pe linga faptul ca nu asigura aerisirea necesara,se creaza conditii pentru fermentarea dejectiilor in contact cu umiditatea excesiva creata de respiratia insectelor.Acest lucru produce amoniac si alte gaze cu miros dezagreabil,dar mai mult decit atit poate duce la moartea insectelor cauzata de acumularea in cantitati mari a dioxidului de carbon. In cazul acestor gandaci crearea unei bariere cu vaselina (latime 5 cm,grosime 5mm) in partea superioara a peretilor interiori este suficienta pentru a preveni escaladarea lor (personal nu am gasit nici un gandac care sa paraseasca cutia indiferent cit de aglomerati au fost) sau pentru cei suspiciosi o plasa de insecte ce inlocuieste capacul.

Daca pierd unul din picioarele din fata nu se mai pot catara absolut deloc din terariu devenind o tinta sigura pentru animalul adorat.sau pot fi tinuti citeva minute la frigider pentru a li se incetini miscarile.Pentru amfibieni pot fi pusi in vasul cu apa si nu mai pot pleca.

Printre beneficii consider ca acestia cresc mai usor decit dubiile,sunt chiar putin mai mari, nu au un invelis cu atit de multa chitina ca acestea si constituie o hrana excelenta pentru animalele insectivore.

E-mail : newprotein@gmail.com
florincondurachi@yahoo.com

Sus

Subiectul mesajului: Re: Rhyparobia maderae
MesajScris: 17 Mai 2013, 19:15 
Neconectat
Expert Of Ts

Rhyparobia maderae, la fel ca si Nauphoeta cinerea si alte specii de gandaci, secreta o substanta foarte urat mirositoare atunci cand sunt prinsi , de tine sau de vreun animal.

Mirosul acestei substante mi se pare infinit mai urat decat cel din cutia in care stau, si la maderae mirosul e mai puternic decat la orice alta specie de gandaci pe care am tinut-o (si sunt destule).

Eu la asta m-am referit mereu cand am spus despre ei ca produc un miros foarte urat, si probabil nu sunt singurul.

In rest ceea ce spui este corect, cu mentiunea ca nu sunt mai mari decat Blaptica dubia, poate doar mai lungi, dar sunt mai putin "carnosi".

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]