Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 22 Noi 2019, 15:05

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pentru ca tot veni vorba de alte animale
MesajScris: 23 Oct 2009, 14:35 
Neconectat
juvenile

animalele mele :)

Calugarita mea (care din pacate si-a trait ciclul de viata)

Imagine
Imagine

Un paianjen care nu ii stiu specia, nici macar cum se numeste popular :(

Imagine
Imagine

Aici este un paianjen de casa inainte de a depune oole (araneus deademata)

Imagine

si dupa depunere

Imagine

si mai am cate 2 exemplare de
araneea deademata
2 de paianjeni crab
si 2 de paianjen lup (asa sunt denumiti popular in zona asta)

La care ve trebui sa le fac poze.
si in rest mai am 2 acvarii cu pesti.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Pentru ca tot veni vorba de alte animale
MesajScris: 23 Oct 2009, 14:36 
Neconectat
Expert Of Ts

Ft interesant,sa ne tii si pe noi la curent cand ies spiderlings din oul ala si cum evolueaza lucrurile ;009;

Sus

MesajScris: 23 Oct 2009, 14:36 
Neconectat
juvenile

ok dar pana atunci sa va prezint si restul "familiei de arahnide" :)

sa va arat si ceilai paianjeni:

paianjenul crab

Imagine

araneus deademaus femela, paianjenul de casa

Imagine

si asa zisul paianjen "Lup"

Imagine

Sus

MesajScris: 23 Oct 2009, 14:38 
Neconectat
Egg

Splendid paianjenul acela tinut in palma, parca ar fi o bijuterie de argint!

Al meu este un paianjen obisnuit, cu cruce - nu stiu de ce ii zice "de casa", ca pana acum n-am mai vazut asa ceva decat pe afara, prin fanete, pe la stresini, balcoane etc. Dar oricum, sunt extrem de raspanditi - nu ma mira, par foarte rezistenti la orice conditii.
Si apoi e impropriu spus "al meu", de vreme ce vietuieste liber pe plasa (plasele succesive ale) lui, de la partea de sus a ferestrei. L-am descoperit prin iulie, pe cand avea mai putin de jumatate din dimensiunile de acum; intre timp, a naparlit de 2 ori - fenomen la care a cascat gura minunandu-se intreaga familie, de-au uitat toti sa dea drumul la TV pe Animal Planet
Ca am sarit eu pe el cu extra-food e partea a doua; banuiesc ca e deja batran, iar cauza mortii va fi obezitatea... Glumesc... Intrebare: cam cat o fi traind o astfel de insecta - si/sau: are vreo sansa sa reziste peste iarna?

Sus

MesajScris: 23 Oct 2009, 14:38 
Neconectat
juvenile

Nu stiu exact cat traesc dar stiu sigur ca in timpul iernii isi gaseste un loc mai retras si mai calduros unde va hiberna, dupa spusele tale acel paianjen este o femela de araneea deademata. O femela de-a mea a si facut oua. De aceea abdomenul este asa mare mai ales in perioada asta daca ai vazut poza cu de mai sus cu araneea care mi-a facut o ooteca, sigur ai observat dimensiunea abdomenului inainte si dupa depunere.

Sus

MesajScris: 23 Oct 2009, 14:39 
Neconectat
Egg

Aoleu, Lynnu, ce veste ingrozitoare mi-ai dat! Dar sper ca, neavand partener, n-or sa iasa si pui - fiindca altfel ne scoate mama in strada pe toti, de-o sa hibernam in curte fara un vierme sa bagam si noi in gura!
Fara gluma acum: deja nu mai am ce sa-i dau de mancare, situatia e cam trista, nu stiu ce sa mai "inventez", ca gandacii din bucatarie, care vin de pe scari, i-am prins pe toti. Eu! Unul e pus in frigider - dar e ultimul.
Da, sigur ca am vazut poza cu paienjenita ta; nu stiu ce sa zic, parca al meu s-a marit cu totul, adica nu doar corpul, dar si picioarele sunt mai mari, mai solide, mie-mi place sa cred ca doar s-a "maturizat". Dar nu ne-ai spus ce s-a intamplat cu ouale...

Sus

Neconectat
juvenile

Probabil paianjenul tau este un tegenaria gigantea daca arata ca in poza de mai jos, pt ca ziceai in mesajul anterior ca a "crescut cu totul" de aceea m-am dus cu gandul la aceasta specie.

Imagine

Cat privesc ouale in cele mai multe cazuri puii vor iesi la primavara, depinde mult si conditiile in care sunt tinute si specia de paianjeni care le depune.

De mancare ai putea sa ii dai viermi pentru pescuit cumparati de la un magazin de articole sportive, eu folosesc viermii albi pentru ca cei rosii sunt tratati!

Sus

Neconectat
Egg

Lynnu, paianjenul meu nu e chiar atat de mare si nici asa inchis la culoare, ci e galben cu maro; mai mult ca sigur e din cei cu cruce, fiindca seamana cu femela ta care a depus oua - si apoi are modelul specific pe spate: o cruce stilizata.
Stai sa vezi ce s-a mai intamplat, iar m-a bagat in ceata...
A disparut aproape 10 zile (adica a stat ascuns in casuta lui) si eram aproape sigura ca s-a pus pe hibernat, sau pe ouat, whatever. L-am mai tentat cu un gandac, dar m-a refuzat, l-a zvarlit de pe plasa; am crezut prima data ca pur si simpul l-a scapat din greseala, dar si a doua oara mi l-a aruncat in cap
Ca azi de dimineata, cand era soare, sa apara si sa inceapa sa faca niste miscari ciudate. Am ramas cu gura cascata - e prima oara cand se nimereste sa fiu de fatza cand... naparleste! A fost nemaipomenit de interesant.
Acum, in pielea goala cum se afla , a ramas afara, pe un fir (ca plasa e facuta praf de mult) si sta gramada pe acele resturi pe care le-a "dezbracat". Nu stiu ce naiba face - le mananca?

Acum, daca nu se baga la loc la culcus, am incurcat-o, caci nu mai am chiar nimic sa-i dau de mancare si nici nu stiu vreun magazin unde se vand viermi, cat de cat prin zona (da' ma duc acum sa intreb pe un forum de pescuit, poate dau peste vreun bucurestean). Iti dai seama: de cel putin 10 zile n-a mai mancat...

Sus

MesajScris: 23 Oct 2009, 14:40 
Neconectat
Master Of Ts

o sa ai timp sa cauti...pt k oricum nu va mai manca inca cateva zile pina nu i se intareste scheletul ...si trebuie sa fie vreun magazin de pescuit pe la tine prin zona...k doar e Bucuresti..gasesti de toate acolo

rosu.dragos90@yahoo.com

Sus

MesajScris: 23 Oct 2009, 14:41 
Neconectat
Egg

Multumesc, ShYn0bY. E o veste buna, macar mai am cateva zile de respiro. Nu prea se intrevede vreun magazin de pescuit prin buricul capitalei, dar mai caut...
Dupa ce m-am inscris la toate forumurile de pescuit posibile, am gasit pe cineva care imi ofera larve de libelula. Pai parca eu stiu ce-s astea??! Or fi niste chestii mari, de-o ia paianjenu' asta micu' la goana prin casa de spaima...
Asta vara inventasem o metoda excelenta, care acum merge tot mai greu - spre deloc: pe pervaz pusesem o piersica taiata in doua, usor storcita si cu putin zahar deasupra. Intr-o zi facea musculite de otet (drosofile). Era suficient sa dau cu mana pe deasupra si prostutele se ridicau, nimerind fix in plasa lui P. Eh, ce vremuri! Pe atunci avea si cate 4-5 musculite la o singura masa - si manca de vreo 2-3 ori pe zi, ca asa voia... muschiul meu (de la brat)

Sus

Neconectat
Master Of Ts

nu cred ca`s mari larvele de libelule...bafta...sper sa nu fuga de ele k doar nu e prost sa fuga de mancare

rosu.dragos90@yahoo.com

Sus

Neconectat
Site Admin

onx87 scrie:
Ft interesant,sa ne tii si pe noi la curent cand ies spiderlings din oul ala :lol: si cum evolueaza lucrurile ;009;

mai onx87 , vezi ca nadis are probleme , da-i un sfat unde sunt de vanzare viermi ... ca doar sunteti vecini

Sus

MesajScris: 23 Oct 2009, 14:42 
Neconectat
Egg

...Pe bune ca nici eu nu pricep de ce nu vrea nimeni sa ma ajute concret...

Sus

MesajScris: 23 Oct 2009, 14:43 
Neconectat
Expert Of Ts

Pai yo ti-am zis unde sa te duci sa cumperi nadis ;007; ;003;

Sus

MesajScris: 23 Oct 2009, 14:43 
Neconectat
Egg

onx87 scrie:
Pai yo ti-am zis unde sa te duci sa cumperi nadis ;007; ;003;

Pai si yo ti-am spus ca n-am timp nici sa decedez - mai e si vremea asta cainoasa... De ce nu mergi tu, iti decontez drumul cu taxiul (daca tot zice Gratian ca stai prin cartier), cutia de viermi, plus comisionul pentru efort.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]