Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 15 Noi 2019, 20:57

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce tarantula ar trebui sa imi cumpar
MesajScris: 18 Iun 2015, 15:27 
Neconectat

Sunt nou in hobby si dupa ce m-am uitat cateva luni pe youtube si mai apoi prin forumul acesta m-am decis sa imi cumpar o tarantula.As dori o specie care sa fie relativ usor de intretinut, sa nu fie prea agresiva ori rapida, sa nu aiba muscatura "medically significant", si sa fie calma, docila daca as dori vreodata sa o mai tin in mana(am auzit ca daca faci asta aproximativ o data la doua saptamani se obisnuieste cu tine si nu mai e asa stresata cand trebuie sa o scoti ca sa schimbi substratul etc.).De asemenea, as prefera o specie ce prefera mealworms/superworms pt ca greierii necesita mai mult spatiu si sunt mai zgomotosi.
Speciile la care m-am gandit pana acum sunt: A. Geniculata, B. Smithi.Sunt potrivite ori ar trebui sa aleg alte specii?Nu am problema daca imi recomandati o tarantula "arboreal".Deci cam ce ar trebui sa aleg?

Sus

Subiectul mesajului: Re: Ce tarantula ar trebui sa imi cumpar
MesajScris: 18 Iun 2015, 16:50 
Neconectat
Expert Of Ts

Salut. Voi incerca eu sa te lamuresc, din proprie experienta.

In primul rand, mealworms si superworms nu sunt foarte buni ca hrana pentru tarantule, nefiind foarte nutritivi. Iti recomand gandaci, cum ar fi Blaptica dubia sau Nauphoeta cinerea , sunt usor de intretinut si ideali pentru majoritatea speciilor de tarantule.

In al doilea rand, parerea mea (strict parerea mea) e ca nu exista specii de incepatori si de "ne-incepatori" . Sigur, unele sunt mai rapide sau mai agresive sau au un venin mai puternic, si sa nu uitam de perisorii urticanti pe care le au speciile din lumea noua, dar toate au potentialul de a musca, de a evada si de a face tot felul de probleme. Daca ii poti oferi conditii (temperatura, umiditate, spatiu, hrana) si o tratezi cu respect, orice specie poate fi un animal de companie excelent.

In al treilea rand, eu personal nu cred in faptul ca o tarantula se poate imblanzi, deoarece le vad schimbandu-si complet personalitatea dupa fiecare naparlire, de la docilitate la agresivitate maxima si vice-versa. To be fair, nici n-am incercat prea mult sa imblanzesc vreuna, am manipulat rar si doar cu vreun scop, sunt de parere ca manipularea nevertebratelor nu le face bine nici lor si nici tie, de obicei rezulta cu stres de o parte si o mana plina de perisori urticanti de cealalta parte.

Acum, in legatura cu specia: vei observa ca toate speciile au avantaje si dezavantaje, eu pana acum nu am gasit vreuna care sa ma multumeasca din toate punctele de vedere.

Prima mea tarantula a fost o femela de Acanthoscurria geniculata, acum aproximativ 7 ani, si daca m-as intoarce in timp as face aceeasi alegere. Imi place la ea culoarea, apetitul (nu refuza hrana sub nici o forma) si faptul ca se dezvolta rapid si interesant, nu sta degeaba luni de zile fara sa manance sau sa naparleasca. Dezavantajele acestei specii ar fi doar la manipulare, anume ca se foloseste de perisori urticanti si are o anumita agresivitate, si de asemenea un "feeding response" dezvoltat (ataca orice misca crezand ca e mancare).

Ca prima tarantula eu as recomanda urmatoarele specii, cu cateva mentiuni:

Acanthoscurria geniculata
Brachypelma smithi
Brachypelma auratum
Brachypelma albopilosum
Brachypelma vagans
Brachypelma verdezi
Grammostola pulchripes
Grammostola rosea
Grammostola pulchra
Lasiodora parahybana

Am facut o lista de tarantule terestre, relativ docile, cu venin slab, usor de gasit la noi in tara si bune pentru incepatori. Sigur, nu e batut in cuie sa iei vreuna din acea lista, insa dupa parerea mea acele specii sunt ideale. Nu am recomandat tarantule arboricole din cauza vitezei si potentei veninului, un detinator experimentat are sanse mult mai mari de a evita o muscatura decat un novice, desi din nou nimeni nu te opreste sa achizitionezi vreuna.

Daca mai ai intrebari, suntem aici. O zi buna.

Sus

MesajScris: 18 Iun 2015, 22:36 
Neconectat

Multumesc foarte mult pentru raspunsul rapid, voi alege in curand una dintre speciile recomandate si voi posta aici cand ma hotarasc si cand o primesc.In legatura cu hrana, am vazut multe persoane ce isi hranesc tarantulele cu worms(slingii cu mealworms si adultii/sub adultii cu superworms), dar voi incerca sa fac rost de ce mi-ati recomandat pentru ca nu vreau sa risc nimic pentru prima mea tarantula(care cred ca va ramane singura tarantula pe care o voi avea pentru mai multi ani).

Sus

MesajScris: 19 Iun 2015, 12:34 
Neconectat
old

Daca esti interesat iti pot trimite niste B. smithi, a2-a naparlire + hrana pt 2-3 luni bonus :P
Vorbim la multe la tel sau pe facebook. :smt023

Sus

MesajScris: 20 Iun 2015, 17:29 
Neconectat
Expert Of Ts

Akm scrie:
Daca esti interesat iti pot trimite niste B. smithi, a2-a naparlire + hrana pt 2-3 luni bonus :P
Vorbim la multe la tel sau pe facebook. :smt023

Poti posta niste poze?

Sus

MesajScris: 20 Iun 2015, 19:02 
Neconectat
old

Uite 2 poze... voi pune mai multe in topicul de inmultire...si mai multe pe facebook, asta din cauza modului destul de incomod de a posta poze aici.
Imagine

Imagine

Sus

MesajScris: 20 Iun 2015, 23:18 
Neconectat
Site Admin

oare ce motiv te-a impins sa deschizi acest subiect tocmai aici?
Nevertebrate
Scorpioni, Scolopendre, Calugarite, Paianjeni si alti gandaci

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]