Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 12 Noi 2019, 00:05

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Vaduva Neagra
MesajScris: 14 Noi 2009, 03:14 
Neconectat
Site Admin

VADUVA NEAGRA
Denumire stiintifica : LATRODECTUS MACTANS
Descriere : Femela adulta de Vaduva Neagra are un abdomen sferic pe care prezinta 2 triunghiuri rosii unite la varf ce formeaza un model asemanator cu o clepsidra.Culoarea acestei “clepsidre” poate varia de la galben,la nuante de portocaliu si pana la rosu.Femelele adulte au intre 2,5-3 cm lungime.Masculii nu sunt periculosi iar marimea lor ajunge la aproximativ jumatate din cea a femelei.De obicei abdomenul masculului prezinta pete rosii pe partea dorsala si linii albe pe partile laterale.Puii sunt albi sau albi-galbui,ei inchizandu-se la culoare cu fiecare naparlire.Puii de ambele sexe au aspect de masculi si nu sunt periculosi.
Obiceiuri : Imperecherea are loc primavera sau vara.Desi se presupunea ca dupa imperechere femela ataca si consuma masculul,acest lucru se intampla foarte rar.Femela depune ouale intr-un sac de panza de forma aproximativ sferica si de aproximativ 1 cm in diametru.Sacii sunt albi la inceput,ei devenind maronii sau gri spre sfarsitul incubatiei.Un sac poate contine intre 25 si 250 de oua iar femela poate produce mai multi saci dealungul unui singur sezon.Sacii cu oua sunt suspendati de panza si sunt paziti de catre femela.Incubatia dureaza in jur de 4 saptamani.Puii naparlesc o data cand inca se afla in interiorul oualor.Dupa ce acestia eclozeaza formeaza fire de panza cu ajutorul carora sunt transportati de curentii de aer.Puii ating maturitatea intre 2 si 4 luni de viata,acest lucru depinzand de abundenta hranei.
Vaduva Neagra este un paianjen ce isi construieste panza.Panza femelei are o forma neregulata ce prezinta intr-o parte o zona mai densa ce este folosita de aceasta ca ascunzatoare in timpul zilei.Noaptea femela se posteaza in mijlocul panzei asteptand prada.Panza este de obicei situata in apropierea pamantului,intr-un loc adapostit si are in jur de 30 cm diametru.Prada acestor paianjeni consta in insecte mici.
Simptomele muscaturii : Reactia individului muscat de Vaduva Neagra depinde foarte mult de locul in care acesta a fost Muscat,de cantitatea de venin injectata si sensibilitatea individului la venin.Veninul patrunde in sistemul sanguin si ajunge in tot corpul,atacand sistemul nervos cauzand durere.De obicei nu se observa necroza iar locul muscaturii nu se umfla.Muscatura poate trece neobservata la inceput,in unele din cazuri neobservandu-se decat 2 puncte rosii.Dupa cateva minute durerea va pleca din locul muscaturii si se va localiza in zona spatelui si a abdomenului.Se vor instala crampe si spasme musculare la nivelul abdomenului.Alte simptome pot include greata,respiratie grea,tensiune ridicata si febra.Simptomele se reduce ca si intensitate dupa o zi si incateaza complet dupa cateva zile.Moartea sau complicatii pe termen lung se intampla in situatii rare.
Primul ajutor : Persoana muscata ar trebui sa ramana calma si ca contacteze un doctor.Se va pune o punga de gheata pe locul muscaturii pentru a diminua durerea.Pentru un diagnostic mai exact se va captura paianjenul ce a provocat muscatura,deoarece identificarea exacta a speciei este foarte importanta.In cazul celor cu probleme cardiace va fi necesara o internare in spital.Se va administra antivenin pentru a contracara efectele veninului sau gluconat de calciu pentru a calma durerea.

ImagineImagine

ImagineImagine

Imagine

Sus

Subiectul mesajului: Re: Vaduva Neagra
MesajScris: 14 Noi 2009, 03:16 
Neconectat
spiderling

Interesant... Si totusi, nu mi se pare atit de periculos pe cum se spune; crampe, greturi.. O muscatura e ca dimineata de dupa o seara de baut .

Sus

MesajScris: 14 Noi 2009, 03:16 
Neconectat
juvenile

dc tu poti intra in coma cateva zile dupa o seara de baut atunci da...

Sus

MesajScris: 14 Noi 2009, 03:17 
Neconectat
subadult

Am eu un film interesant cu vaduva neagra si femelele sunt f periculoase daca nu te duci la timp la doctor sa iti dea antiveni.Poate imi fac timp sa il bag pe youtube...si chiar poti intra in coma dupa o seara de baut dar nu cateva zile mai putin...

Sus

Neconectat
spiderling

Acolo nu scrie nimic de coma ca de e asa.. pff nu suna prea bine

Sus

Neconectat
spiderling

Sus

MesajScris: 14 Noi 2009, 03:18 
Neconectat
spiderling

Sus

Neconectat
Site Admin

Tudor wrote:
Moartea sau complicatii pe termen lung se intampla in situatii rare.

deci se poate intampla

Sus

Neconectat
Site Admin

cine mai doreste, cine mai pofteste
Vaduve Negre 3 la 10 lei :lol:

Sus

MesajScris: 14 Noi 2009, 03:19 
Neconectat
larva

si eu am prins deastea o gramada si le dadeam de mankare la skorpioni
nu sunt asa infrikosatoare pe kum par , dar de aceea grija mare kum va jukati ku ele ...

Sus

MesajScris: 14 Noi 2009, 03:20 
Neconectat
adult

sa inteleg ca le-ai prins la Cluj?
Sau te-ai dus prin Dobrogea, lacul Razelm, doar pentru a face rost de hrana pentru scorpioni, si bineinteles, ce altceva decat vaduva neagra...

Sus

MesajScris: 14 Noi 2009, 03:21 
Neconectat
larva

nu le-am prins in kluj , ci in statele unite , in kalifornia , deakolo am inceput si pasiunea ku skorpionii . Nici nu stiam ka se gasesk si in Romania , dar nici azi nu m-am trezit degeaba ka am mai invatat ceva

Sus

MesajScris: 14 Noi 2009, 03:21 
Neconectat
Egg

Brrrrrr, ce necroza de toata frumusetea pe abdomenul tipului!
Cred ca e o fericire !
Prefer o intepatura de scorpion in locul uneia de vaduva neagra.
De curiozitate, daca stie cineva cit este de puternic veninul ei (LD50).

Sus

MesajScris: 14 Noi 2009, 03:22 
Neconectat
subadult

0.90mg/kg

Sus

MesajScris: 14 Noi 2009, 03:22 
Neconectat
Egg

Cam ca t. stigmurus!
Asta numesc eu un paianjen care trebuie tratat cu respect.
Un soarece nu are absolut nici o sansa la asemenea venin, chiar si in cantitate mica.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]