Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 24 Ian 2018, 06:57

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Despre paianjeni Lup
MesajScris: 14 Dec 2009, 00:15 
Neconectat
subadult

Dintre paianjeni din Europa preferati mei sunt Paianjeni Lup.Acestia se gasesc aproape in toata Europa inclusiv in Romania existand si unele specii mai deosebite in America centrala si de Sud,Africa si Australia.Traiesc in gauri subterane cu un diametru mediu de 1-2cm.La intrare sunt inconjurate de putina panza,aceasta avand rol in ai avertiza cand se apropie prada.Acesti paianjeni au o dimensiune corporala da max. 3,5 cm. iar cu tot cu picioare pot ajunge chiar pana la 7-8,5 cm.Paianjenii lup sunt printre cei mai mari paianjeni din Europa(daca nu chiar cei mai mari)si se imprat in peste 200 de genuri plus unele subspecii,cel mai mic avind doar cativa milimetri.Veninul lor nu este fatal oamenlor,pentru ca este conceput ucideri micilor insecte cum ar fi :cosasi,greieri,gandaci etc,dar exista cazuri in care au provocat rani foarte urate ajunganduse si la spital.Ei traiesc in locuri cu vegetatia scunda (campii) dar se pot gasi si in gradina.Traiesc in medie doi,trei ani dar pot ajunge la o varsta patru chiar si cinci ani.Au un aspect mai infricosator decat un paianjen de gradina semanand cu o mica tarantula de vine si denumirea de tarantula dupa numele de (Lycosa tarantula) a unui paianjen lup din Sudul Italiei.Sunt paianjeni terestri dar si sapatori(in functie de mediul inconjurator dar si de specie).Acestia pot fi recunoscuti dupa trasaturile urmatoare:majoritatea paianjenilor lup au chelicerele de o culoare galbena sau portocalie cu varfurile negre;majoritatea au pe abdomen doua randuri de cate 6/7 linii oblice asezate vertical;toti paianjeni lup se pot recunoaste dupa faptul ca au partu ochi coliniari mai mici asezati orizontal deasupra chelicerelor,doi ochi mai mari asezati deasupra clor patru si alti doi ochi asezati in spatele capului.Specia mea preferata este(Lycosa singoriensis)posibil cea mai mare specie din Europa. Acestia au o dimensiune corporala de pana la 3 cm si cu tot cu picioare ajung pana la 7-8 cm(destul de rar)dar in medie ating dimensiuni de 6-6,5 cm.Este greu de spus daca este o specie terestra sau sapatoare deoarece indeplineste ambele sarcini(in functie de mediul inconjurator).Aceasta specie are un colorit gri deschis cu modele diversificate de dungi negre pe picioare,abdomen si torace.Se hraneste cu insecte mici si medii de exemplu: cosasi,lacuste,gandeci si rareori soparle mici (3-4 cm)de obicei pui.Are o durata de viata lunga comparativ cu alte specii de paianjen lup din Europa 1,5-3ani.In Romania se pot gasi in zona de Vest(Campia de Vest)Sud-Vest si Sud(Campia Romana)dar si pe albiile raurilor fiind mai rar intalniti in Nord.Au un temperament destul de calm dar pot fi extrem de agresivi daca au in grija pui sau daca sunt infometati.Au o perioada de gestatie de 7-16 zile si pot da nastere la peste 100 de pui din care destul de putini ajung la maturitate in libertate

Text sris de mine

Imagine

Sus

Subiectul mesajului: Re: Despre paianjeni Lup
MesajScris: 14 Dec 2009, 00:16 
Neconectat
subadult

Scuzati ca am postat o imagine de doua ori sper ca poate fi stearsa...

Sus

MesajScris: 14 Dec 2009, 00:19 
Neconectat
Site Admin

felicitari pentru acest articol
te asteptam cu noutati

Sus

MesajScris: 14 Dec 2009, 00:19 
Neconectat
adult

super tare ... de cat timp il ai pe ala micu ? o sa caut si eu sa achizitionez unul din natura

Sus

MesajScris: 14 Dec 2009, 00:20 
Neconectat
subadult

Il am de acum un an ...prin iulie l-am gasit...are cam 6.5cm si ii femela

Sus

MesajScris: 14 Dec 2009, 00:20 
Neconectat
subadult

Aici ii un mascul enorm avea cam 7,5cm poate chiar 8..oricum era mare se vede in comparatie cu borcanul.Stiu ca poza arata groaznic dar va poate oferi o idee despre cum a aratat........oarecum

Imagine

Sus

MesajScris: 14 Dec 2009, 00:21 
Neconectat
old

l-ai tinut pt imperecheat?

Sus

MesajScris: 14 Dec 2009, 00:22 
Neconectat
subadult

Da si mi-a si reusit am avut o groaza de pui de la o femela dar le-am dat drumul in gradina dupa ceva timp pt ca nu aveam ce sa fac cu ei.Bine am avut mai multe specii

Sus

MesajScris: 14 Dec 2009, 00:24 
Neconectat
moderator

si la bunica-mea sunt o gramada de astfel de exemplare. Mai demult mergeam la vanatoare Cand o sa mai am timp ma duc pana acolo sa le fac niste poze

Sus

MesajScris: 14 Dec 2009, 00:27 
Neconectat
subadult

de exemplu la mine in oras sunt sute de exemplare de Geolycosa vultuosa in spatele portii terenului de fotbal.....sunt sute de gauri...si in toate sunt paianjeni lup si culmea exact aceeasi specie.De obicei paianjeni lup nu sunt de loc sociali unul cu celelalt dar acolo se intampla minunea sunt la distanta unul de celelalt uneori si la cativa cm si nu se ataca si acum o scurta descriere a speciei:

(Geolycosa Vultuosa).Aceasta specie are un aspect mai robust si are un temperament mai agresiv decat ale altor specii.Are membre scurte si groase iar corpul are un aspect foarte "compact",robust comparativ cu alte specii.Masculii sunt mai silueti coparativ cu femelele "corpolente" si foarte agresive.Traiesc in zone cu solul putin nisipos si destul de uscat iar coloritul femelelor este mai negricios comparativ cu cel al masculilor de o culoare gri deschisa.Se hranesc cu toate insectele pe care le pot captura avand un apetit foarte mare si traiesc o viata mai mult subterana iesind din tunele doar in zilele insorite.Aceasta specie ajunge in general la o dimensiune de 4-5 cm dar poate ajunge si pana la 6 cm .

Imagine

Sus

MesajScris: 14 Dec 2009, 00:27 
Neconectat
subadult

Sunt Faini cand merg la tara tre neaparat sa-mi achizitionez si yo unu

Sus

MesajScris: 14 Dec 2009, 00:28 
Neconectat
Master Of Ts

Am si eu unul de cateva zile ...mi la adus fratemiu de pe afara ...sper sa ii creasca piciorul complet la urmatoarea naparlire.
In seara asta a fost prima data cand a mancat

Imagine
Imagine

rosu.dragos90@yahoo.com

Sus

MesajScris: 14 Dec 2009, 00:28 
Neconectat
Master Of Ts

Imagine
Imagine

rosu.dragos90@yahoo.com

Sus

MesajScris: 14 Dec 2009, 00:29 
Neconectat
adult

vad ca si-a facut si cuibul specific lor ... gen cuib de pasare sa creasca mare si sanatos

Sus

MesajScris: 14 Dec 2009, 00:29 
Neconectat
Master Of Ts

Cuibul l-am facut eu in speranta ca isi va face panza acolo....dar ghinion ...sa-i pun si un capac cu apa sau ajunge faptul ca umezesc substratul?

rosu.dragos90@yahoo.com

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 40 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]