Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 13 Noi 2019, 17:15

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Blaberus fusca
MesajScris: 27 Dec 2009, 05:26 
Neconectat
Expert Of Ts

pentru ca in thropicu "Blaberus si mai cum?" am vazut ca informatia varia, fiind prezentate 3 specii, zic sa scriem aici totul despre b.craniifer (jurnale de bord, impresii de calatorii si alte minunatii).
poze cu cei 10 magnifici in casa lor
Imagine

si aici primul sef de trib
Imagine

am observat cand ma jucam cu individu de mai sus ca pot semi-zbura, adica nu zboara in sus, decat in jos (nu pica ca bolovanii ;) ). sar si apoi incep sa dea din aripi :mrgreen:

Sus

Subiectul mesajului: Re: Blaberus craniifer
MesajScris: 27 Dec 2009, 20:07 
Neconectat
subadult

Nu pare de loc a fii Blaberus craniifer,mai de graba fusca,ca si ai mei...dar daca ii mascul(dupa cum i-mi pare a fii)posibil.Blaberus craniifer exista doar sub forma negra(mai exact cu aripile negre si cu specifica forma de pe spate(tip dovleac de halloween)nu prostii de genul White form sau cine stie ce.Asa mi sa spus si mie"da sunt craniifer"pact ca nu sunt.Ar fii bine sa ne spui si cat de mari sunt,craniifer cresc in jur de 6 cm,fusc pana in 7-7,5(masculii mai mici)
Acesta este adevaratul craniifer,femela(pozele nu sunt facute de mine)
Imagine
Si acesta este fusca,specimenul confundat tot timpul(mai exact o femela,masculii arata ca si cel postat de tine)
Imagine

Sper sa-ti fie de ajutor informatiile! :smt023mai concreta va fii situatia pana mai naparlesc vreo doi trei..

Sus

MesajScris: 27 Dec 2009, 20:51 
Neconectat
Expert Of Ts

e mascul si are 6 cm. banuiesc ca persoana care a crescut cateva mii de bucati stie ce are. nu?

Sus

MesajScris: 27 Dec 2009, 21:24 
Neconectat
Expert Of Ts

da man ai dreptate. am cautat mai bine pe net si sunt fusca. :mrgreen:

Sus

MesajScris: 27 Dec 2009, 21:38 
Neconectat
subadult

Pai da! nu zic ca acea persoana nu stie ce creste dar la cate prostii sunt scrise pe internete...poti fi usor influentat de informatii eronate.Succes,sper sa se inmulteasca,la mine puii cresc extrem de greu asa ca mai am mult pana sa i-mi infiitez o colonie frumoasa si mare asa cum i-mi doresc.

Sus

MesajScris: 27 Dec 2009, 21:42 
Neconectat
Expert Of Ts

ce temperatura ai la ei? le trebuie intre 25 si 30 grade ;)
sper sa schimbe cineva numele thopicului in Blaberus fusca :mrgreen:

Sus

MesajScris: 27 Dec 2009, 22:19 
Neconectat
subadult

La mine ii intre 25 si 27 grade,noaptea ce mai scade dar in rest o duc bine,ii si hranesc des dar nu stiu de ce nu vor sa creasca o data.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Blaberus fusca
MesajScris: 30 Dec 2009, 19:02 
Neconectat
Egg

EXOS scrie:
Din pozele pe care le-ai pus,vad o ooteca avortata,deci din aia nu o sa iese nici un pui,poti sa o arunci,plus ca ai tai nu sunt blaberus craniifer,ci blaberus fusca,specie despre care nuprea gasesti informatii si sa deschis un topic destinat acestei specii viewtopic.php?f=22&t=973.Informatii destre temperatura,umiditate si alte chestii pot fi preluate de la alte specii mai cunoscute ca si b.giganteus si b.craniifer,pt ca sunt destul de asemanatoare.

Mersi, am observat. De ce crezi ca e avortata ooteca?
Tocmai acum cautam pe www si eram fericit ca totusi nu sunt dubia, nici carniifer si pentru fusca ooteca parea ok... din cate am inteles.
Nice info:
http://www.youtube.com/watch?v=FqZQkv2IUs8

Sus

MesajScris: 30 Dec 2009, 19:18 
Neconectat
subadult

Din cate stiu eu,la gandaci de genul asta lipsa de proteine pe care ar trebui sa le ia dintr-o hrana adcvata se mai manifesta si prin avortarea ooteci.Acum nu stiu daca acesta este fix motivul din care ai tai au avortat ooteca

Sus

MesajScris: 30 Dec 2009, 19:35 
Neconectat
Egg

Ma refeream de ce crezi ca ooteca e una avortata? Adica una care nu e buna.

Sus

MesajScris: 30 Dec 2009, 20:04 
Neconectat
subadult

Pai din cauza ca gandaci nu-si arunca nici o data ooteca,ea ramane in interiorul lor pana ies puii,si eu am crezut la inceput la fel ca si tine ca gandaci depun ooteca din care urmeaza sa iese si ma tine-am mare si tare-n gura,dar am gresit,gandaci nasc puii vii,nu depun oua.Uneori o sa mai vezi cate un gandac cu ooteca scoasa afara,in cazul ala or sa fie doua posibilitat:ori o sa avorteze din nou ooteca,ori o scoate pt a ii scade din temperatura(pt a o racii)dupa care cel mi posibil o sa o retraga.

Sus

MesajScris: 30 Dec 2009, 20:27 
Neconectat
Egg

Am inteles, dar tocamai de asta spuneam ca m-am bucurat ca nu sunt B. Dubia si nici B. Craniifer, ambele specii retinand ooteca pana inainte de nastere. Dar din cate am inteles la B. Fusca e diferit, ooteca fiind depozitata. Daca urmaresti video-ul care l-am postat (0:30-0:50) arata "egg sacks" depozitate ca si acesta si in alte updaturi arata ca puii au iesit din ele. Posibil totusi al meu sa nu fie fertil. Pentru ca dupa cate am inteles, "masculul" care a murit aseara era defapt femela (eu l-am considerat mascul de B. Dubia). Totusi o sa pastrez ooteca, just in case, mai ales pentru ca ultimul adult care mi-a ramas e mascul si au trait aproximativ 2 luni impreuna...
Nu spun ca am 100% dreptate, dar sper sa am :roll: pentru ca acum ca a ramas numai masculul cred ca o sa mai dureze ceva pana se maturizeaza alta femela... Si daca Mia (H. Lividum) incepe sa manance calumea, pupulatia o sa scada serios.

Sus

MesajScris: 30 Dec 2009, 21:13 
Neconectat
subadult

Nu stiu ce sa zic,cere si parerea altora,dar mie mi se pare cam imposibil acest lucru,in acea filmare ootecile pareau toate innegrite si uscate.Eu ce ti-am spus pana acum a fost din proprie experientasi eu am pastrat ootecile pana s-au uscat si nu a iesit din ele nimic toti puii au iesit sub forma de gandac nu sub forma de ooteca sau cine stie ce.Dar daca o sa postezi"updaturile"alea din care reiese ca puii au iesit din ooteca...o sa te cred.Si posteaza aici un link cu informatiile de unde ai citit faptul ca b.fusca depoziteaza ootecile,ar fii interesant :smt023

Sus

MesajScris: 30 Dec 2009, 21:25 
Neconectat
Egg

Credema ca nici eu nu stiu exact nimic, deci nu incerc sa te conving ca e asa sau nu asa, imi dau numai cu parerea pentru ca experienta nu prea am. In special ca pana azi ma documentam in ingrijirea lor considerand ca sunt B. Dubia. Dar pana acum asa am citit despre ei:

http://insects.wikia.com/wiki/Blaberus_fusca
http://www.angelfire.com/planet/roach/r ... erusfusca/

Spune ca ramane o perioada, dar dupa un timp sunt depozitate.

Asta e un update la colonia aceea:

I-am trimis un mesaj si la Greg (tipu' cu colonia) si mai astept opinii, orice informatie e bine venita.

Sus

MesajScris: 30 Dec 2009, 21:35 
Neconectat
subadult

Nu stiu ce sa zic,nu-i nici o dovada concreta,cum ar fi o filmare care sa surprinda puii iesind din ooteca.Nu zic ca nu-i posibil,dar la mine nu a existat nici o perioada de depozitare,puii au iesit peste noapte.Ce sa m-ai zic.asteptam si alte pareri/clarificari.Nu zic ca trebuie sa ma convingi...

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 23 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]