Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 17 Oct 2018, 19:49

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Opistophthalmus Glabrifrons
MesajScris: 26 Dec 2012, 00:18 
Neconectat
spiderling

Opistophthalmus Glabrifrons
Ieri am achizitionat un exemplar Opistophthalmus Glabrifrons (Yellow-legged Burrowing scorpion // Tri-colored scorpion // Hissing scorpion).

Din cate vad e singurul din Romania, de pe forumuri cel putin.

Cateva detalii despre specie, pe care le-am adunat de pe mai multe site-uri:

- Traieste in zona desertica din Africa de Sud;
- Este o specie sapatoare, isi face galerii sub pamant la aproximativ 25-30cm;
- La dimensiuni ar ajunge pe la 12-15cm (poate chiar mai mult);
- Are clesti mari, puternici;
- Veninul slab, 1/5;
- Scoate un zgomot tip "sasait de sarpe" cand este nervos;
- In terariu are nevoie de mediu desertic, substrat format din nisip, uscat, doar un coltisor putin umed, unde va fi si vasul cu apa;
- Temperatura la care trebuie tinut 27-35 grade;

De mic copil imi doream un scorpion viu, acesta fiind de altfel zodia mea. Dar pana acum nu am intrat in contact cu vreunul, nu am vazut in realitate si a fost dragoste la prima vedere :) Al meu am inteles ca este mascul si are aproximativ 8-9cm.

Aseara l-am pus intr-un faunariu provizoriu cu un strat de nisip de aproximativ 2-3cm, iar astazi tot nisipul l-am gasit carat intr-un colt si aranjat sub forma de duna. Foarte simpatica faza :)

Azi a mancat 5 mealworms. I-a supt ca pe spaghete. E prea mult? Cred ca daca ii mai dadeam, nu refuza! Cum ar fi cel mai bine si mai sanatos sa il hranesc, cat de des si ce cantitate? Daca ma puteti ajuta si cu alte detalii despre specie as fi recunoscator!

Poze cu exemplarul:

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Sus

Subiectul mesajului: Re: Opistophthalmus Glabrifrons
MesajScris: 26 Dec 2012, 00:45 
Neconectat
adult

Uau! Foarte tare! Sa ai noroc si sa te bucuri cat mai mult de el! :smt041

Sus

MesajScris: 26 Dec 2012, 10:16 
Neconectat
adult

- Aceasta specie se ingroapa in pamint in galerii de pina la 1 m adincime. In mod normal ar trebui sa-l vezi doar noaptea afara si atunci intimplator. Pentru el ar trebui sa ai un terariu cu un substrat gros de cel putin 20 cm. Pentru asta nisipul se amesteca cu turba si se pune umed in terariu apoi se lasa sa se usuce pentru ca scorpionul sa poata sapa galerii.
Altfel scorpionul va suferi de stres, care este principala cauza a mortalitatii inainte de termen.

- Tri-colored scorpion este o alta specie si anume Opistophthalmus ecristatus

- toxicitatea veninului este 2 din 5

- mediul este unul semiarid nu desertic (cum este cazul la Androctonus sau Leiurus de exemplu)

- este un scorpion defensiv si rapid

- temperatura optima este de 29 de grade Celsius, umiditate moderata (50-70%)

- un vas cu apa umplut saptaminal e suficient, udarea substratului eventual ocazional intr-un colt (o data pe luna)

In concluzie, daca vrei sa ai un animal sanatos, respecta-i conditiile de intretinere (terariu de minim 30x30x45) cu un substrat gros de minim 20cm. Atentie nu nisip curat pentru ca nu poate sapa galerii in nisip (ca se prabusesc). Am explicat mai sus cum trebuie sa-i pregatesti substratul. Mai pune-i o piatra linga care de obicei incepe sa-si sape galeria.

Daca nu e confidential, as vrea sa te intreb de unde l-ai cumparat si cu cit.

Sus

MesajScris: 26 Dec 2012, 15:40 
Neconectat
spiderling

Cum am spus, informatiile de le-am postat le-am adunat de pe mai multe site-uri + youtube. Pe niciunde nu e descrisa specia in detaliu (sau cel putin eu nu am gasit), doar amanunte care sunt chiar putin contradictorii in unele parti.

Tri-colored scorpion e denumirea generala a genului Opistophthalmus, care contine aproximativ 50 specii de scorpioni sapatori africani. Toti au corpul in 3 nuante de culori.

Prima atestare a lui Opistophthalmus Glabrifrons s-a facut in 1861, specia s-a intalnit inclusiv in zone desertice 100% unde temperatura depaseste 40 grade.

In legatura cu veninul, in majoritatea locurilor scrie ca e slab, o cotatie 1/5 ar fi cea mai ok. Faptul ca are veninul slab se poate deduce si dupa clestii mari, grosi, puternici si coada cu acul subtire. Eu nu am experimentat intepaturi de scorpioni pentru a face o cotatie reala :D

Am dat comanda de un terariu 40x30x30. Nu ii voi pune mai mult de 5-7cm substrat + vreo 2-3 ascunzatori, prefer sa il mai si vad la ochi, nu doar sa stiu ca am o creatura ingropata pe undeva.

Pare calm, linistit, lipsit de agresivitate. L-am si stresat cu o penseta dar nu am reusit sa il determin sa dea cu acul. Nici cand a mancat nu a folosit acul.

Ma poti ajuta cu detalii despre hranire? Cantitate, perioade, etc?

E adus din Ungaria de la ultimul targ Hamm, m-a costat 200 ron. O sa ii caut si femela la urmatoarele targuri.

Sus

MesajScris: 26 Dec 2012, 16:34 
Neconectat
adult

In ceea ce priveste sursele de informare, internetul nu este printre cele mai exacte. Foarte multe surse de pe internet se copiaza unele pe altele, inclusiv cu prostiile de rigoare. Asta nu inseamna desigur ca tot ce scrie pe internet este fals. Informatiile pe care ti le-am scris eu sunt din carti.

Singurul simptom al unui scorpion stresat este moartea prematura si eventuall un apetit scazut. De aceea este recomandabil sa-i respecti conditiile de crestere. Pentru un "burower" o grosime de substrat de 5-7cm este complet insuficienta, iar substratul trebuie umezit si/sau amestecat cu turba pentru a putea sapa galerii.

Hranirea, ca si la orice scorpion adult, eu o fac o data la 3-4 saptamini, desi multi recomanda hranirea saptaminala. O hranire intensiva scurteaza de asemenea viata scorpionului. Prefer Blata lateralis si superworm pentru diversificare. Cite unul la o masa. Masculii adulti au perioade de pauza in hranire ce pot tine citeva luni. A nu se confunda cu lipsa de apetit din cauza stresului sau inainte de napirlire (in cazul subadultilor). Ce nu maninca trebuie scos afara dupa 24 de ore si incercata o noua masa dupa o saptamina. Resturile trebuie curatate pentru a evita infestarea terariului. De asemenea temperatura trebuie mentinuta la limita inferioara daca vrei sa traiasca mai mult (un metabolism mai putin accelerat). Adica asta inseamna in general 20-22 de grade noaptea si 27-28 ziua. E important sa aiba ciclurile zi/noapte plus perioada de iernat de 2-3 luni pe an in care temperatura e mai scazuta si hranirea mai rara spre deloc (adultii). Asta ajuta la o viata normala, sanatoasa si o imperechiere probabila in primavara.

Sus

MesajScris: 26 Dec 2012, 17:47 
Neconectat
spiderling

Multumesc pentru informatii :)

Momentan are pofta de mancare, chiar foarte mare dupa cum am scris in primul post.

Turba poate fi inlocuita cu nuca de cocos?

Un rezumat la hranire: Cate un superworms sau un lateralis (adulti) o data la 3-4 saptamani e cel mai ok? Inca nu cred ca e adult avand in vedere dimensiunea lui. Dar si cu dimensiunea, pe site-uri e destul de contradictorie, intr-o parte scrie 9-12 cm, in alta parte 12-15, sau +15 cm. De asemenea cum se calculeaza dimensiunea? Din varful cozii pana in capatul unui cleste? Sau?

Poze de acum cateva minute, cu terariul provizoriu:

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Sus

MesajScris: 26 Dec 2012, 18:09 
Neconectat
adult

Poti face un amestec de nisip cu cocos si/sau cu pamint (atentie sa nu fie fertilizat). Amestecul fa-l umed si taseaza-l bine. Apoi lasa-l sa se usuce (dureaza citeva zile bune). Astfel vei obtine un substrat care va fi o placere pentru scorpion sa-l sape pentru ca nu i se va prabusi galeria in cap. Daca pui citeva elemente de decor (pietre, ascunzatori, probabil ca va incepe saparea de la baza lor.
Daca nu e adult , atunci poti sa-l hranesti mai des (o data pe saptamina sau o data la doua saptamini). Daca inca nu e adult NU il pune cu alt scorpion in acelasi terariu.
Dimensiunea se calculeaza de la cap la virful cozii (nu de la clesti). Aceasta specie creste pina la 8-9 cm masculul si 10-11cm femela. Aceste date sunt orientative, ele putind fi cu 1-2 cm in plus sau in minus in functie de starea de sanatate, mediul de crestere, eventuale boli, etc.

Elimina orice factor de stres (lumina prea multa, vibratii inclusiv cele cauzate de zgomote puternice, manipulare, etc). In conditii ideale ar trebui sa nu tulburi scorpionul decit la hranire si toaletare. In rest cu cit mai putine interventii cu atit mai bine. Scorpionii sunt niste forme de viata foarte simple dar foarte specializate. Orice tulburare a mediului in care traiesc are ca rezultat stresarea animalului, chiar daca acesta nu manifesta simptome.

Sus

MesajScris: 26 Dec 2012, 19:51 
Neconectat
Site Admin

faina specia.
avea un neamt la 35 euro adulti

Sus

MesajScris: 26 Dec 2012, 21:58 
Neconectat
adult

Scorpionii sunt robusti si frumos colorati, destul de spectaculosi.
Problema este ca daca e sa-i cresti corect, nu prea ai cum sa-i admiri prea mult avind in vedere ca stau mai mult in galerii. In general, in afara de cei semiarboricoli, cam toate speciile stau ascunse in special pe timp de zi.

Sus

MesajScris: 27 Dec 2012, 00:13 
Neconectat
spiderling

O sa ii fac amestecul, dar tot pe la 5-7cm. Totusi nu vreau un terariu unde sa admir ... pamantul :D Eventual poate il ajuta o mica duna. O sa vad cum ii amenajez terariul dupa ce o sa il primesc.

Momentan pare sa se simta bine si in situatia actuala unde se ascunde doar sub o radacina. E totusi nascut in captivitate si tinut de mic in astfel de conditii. Poate are instinctul, dar daca nu a stiut niciodata ce inseamna o gaurica probabil ii e ok si fara ascunzis la 1m sub pamant :)

O sa elimin factorii de stres, o sa las o lumina slaba pe timp de zi, suportii la terariu ii confectionez dintr-un cauciuc care sa absoarba din vibratiile din jur iar pt observarea pe timp de noapte ii fac un sistem de iluminare rosie.

Acum cateva minute l-am manevrat direct pentru prima data, a fost la fel de calm si linistit ca pana acum, niciun semn de agresivitate din partea lui. L-am urcat in palma prin miscari usoare, ajutat de o penseta cu care il atingeam usor si il determinam sa se deplaseze in directia dorita.

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

Sus

MesajScris: 27 Dec 2012, 01:07 
Neconectat
adult

LAwR scrie:
Acum cateva minute l-am manevrat direct pentru prima data,

Bine-ar fi daca ar fi si pentru ultima data. In afara de a stresa scorpionul nu rezolvi nimic cu "acrobatiile" astea. Mai mult decit atit incurajezi si pe altii sa faca la fel. Poate dintre toti se gaseste unul sa manevreze un Androctonus, sau sa descopere ca e alergic la veninul de Opistophthalmus.
Imi pare rau ca nu vrei sa pricepi ca un animal "de companie" trebuie respectat si crescut in conditiile OPTIME pentru dezvoltarea lui in conditii cit mai apropiate de cele naturale. Faptul ca e nascut si crescut in conditii improprii e o scuza stupida pentru a nu-i amenaja un terariu dupa necesitatile speciei.
Nu mai insist, e "democratie" si fiecare are dreptul sa-si chinuie animalele dupa cum vrea.

Sus

MesajScris: 27 Dec 2012, 02:09 
Neconectat
spiderling

Nu va fi pentru ultima data dar nici nu il voi lua sa doarma sub perna mea. Nu incurajez nimic, doar arat ca se poate. Mai departe e alegerea fiecaruia daca isi asuma riscul de a face cunostinta cu veninul lui O. Glabrifrons, sau al oricarui alt scorpion/animal de genul acesta.

Toata operatiunea s-a desfasurat cu calm si rabdare pentru ca stresul sa fie minim si ma declar 100% multumit de rezultat.

Stiu foarte bine ce implica un astfel de animal, doar ca nu cunosteam toate detaliile despre specia in sine si din nou iti multumesc ca mi le-ai dat!

In conditii "optime" poate sa traiasca doar in natura si daca ne doream lucrul asta, il lasam acolo sau nu achizitionam un exemplar chiar si nascut si crescut in captivitate.

Ce am spus anterior nu e nicio scuza ci o realitate. Comportamentul unui animal nascut si crescut in captivitate nu se compara cu comportamentul unuia cules din mijlocul naturii. Are instinct dar nu are un obicei! Una e sa dezgropi de la 1m un scorpion si sa-l pui in terariu cu 1cm nisip si alta sa se nasca si sa creasca in aceste conditii. De asemenea nu asta a fost "scuza" pentru care nu o sa ii pun 30cm substrat ci faptul ca nu vreau sa am ca animal de "companie" un terariu plin cu pamant si atata tot. Dar cum o sa ii amenajez mai exact terariul o sa vad in momentul in care o sa il primesc.

Bine inteles ca fiecare face ce vrea si ce crede si ce isi doreste cu propriul animal si chiar nu m-a deranjat nimic din ce ai spus.

Sus

MesajScris: 29 Dec 2012, 00:23 
Neconectat
spiderling

Opistophthalmus Glabrifrons eating Blatta Lateralis :)

Sus

MesajScris: 29 Dec 2012, 16:48 
Neconectat
adult

Ce gratios mananca!
Nici nu se chinuie sa sara pe prada sau sa atace repede :lol:
Ps: Chiar daca ziceai ca e terariu provizoriu, incearca totusi sa-i pui putin mai mult substrat, ca acolo are mai putin decat au tarantulele mele in vasul cu apa :lol:

Sus

MesajScris: 29 Dec 2012, 18:43 
Neconectat
spiderling

Are destul substrat dar si-a facut cu el dune in colturi :) Daca ii mai pun, o sa evadeze :D

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]