Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 12 Dec 2018, 18:17

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Opistophthalmus Glabrifrons
MesajScris: 06 Ian 2013, 15:36 
Neconectat
Expert Of Ts

frumos sunt sigur ca o sa aiba o viata frumoasa si linistita la tine! :smt023 Sa te bucuri cat mai mult de el.

Sus

MesajScris: 06 Ian 2013, 17:13 
Neconectat
spiderling

Multumesc :)

Am primit terariul pentru el, 40x30x30.
Ca substrat i-am facut o combinatie de nisip + nuca, le-am umezit bine apoi le-am presat. Astfel sigur nu ii va cadea in cap in cazul in care il chinuie talentul sa sape.

Pentru incalzire am pus sub terariu un heatpad 7W 15x28, suficient cat sa-mi ridice temperatura la 27-29 grade in zona calda, in zona rece temperatura e pe la 22 grade. Scorpionul sta doar in zona heatpad-ului.

Mai am de pus la punct sistemul de iluminare, sper sa il rezolv zilele urmatoare.

Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine Imagine

O filmare din timpul procesului de mutare in noul terariu. De asemenea poate fi o lectie pentru cei care vor sa manipuleze un scorpion: sunt imprevizivili si periculosi! MARE ATENTIE! Era sa-mi primesc portia de "penicilna":

A fost a 2-a oara cand a dat cu acul (prima data e in video de mai sus, cand mananca gandacul), cred ca s-a speriat prea tare de felul in care am mutat penseta in incercarea de a il determina sa nu coboare din palma si a dat cu acul cupa penseta. Daca eram mai finut si mai atent la reactia lui, sigur puteam evita acel moment.

Sus

MesajScris: 06 Ian 2013, 17:19 
Neconectat
Expert Of Ts

Foarte tari pozele si filmuletul, insa mie mi se pare ca il hranesti cam des pentru marimea lui.

La cat timp ii dai de mancare si in ce cantitate (informatia ii va ajuta si pe altii)?

Sus

MesajScris: 06 Ian 2013, 17:27 
Neconectat
spiderling

I-am dat la exact 7 zile de la ultima masa, gandacul lateralis din video-ul anterior. Inca nu e adult, deci e ok hranirea saptamanala. Trebuie sa mai creasca minim 3 cm. El ar manca non-stop daca i-as da. A rontait absolut tot viermele, chiar a adunat bucatele de pe jos apoi a sorbit pana si ultima "picatura" de pe clesti.

Sus

MesajScris: 31 Ian 2013, 02:26 
Neconectat
spiderling

De ce i se spune si Hissing Scorpion:

Aproape in fiecare seara dupa ce se sting luminile, pleaca la plimbare prin terariu. In seara asta i s-a pus pata pe aerisirea din partea de sus si a inceput sa scormoneasca acolo. Cand m-am dus sa vad ce face, fosnind o punga in acelasi timp, l-am auzit si pe el scotand niste sunete, pentru prima data de cand e la mine:

PS: Nici pana acum nu l-a chinuit talentul sa sape, pe timpul zilei sta sub terase la intuneric, se muta dintr-o parte in alta probabil in functie de caldura, sub cea din dreapta fiind heatpad-ul.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 20 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]