Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 17 Oct 2018, 18:54

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: paraziti pe scorpion
MesajScris: 14 Noi 2009, 03:10 
Neconectat
old

salut, am un scorpion(pandinus imperator) si am obserat pe el gramajoare de paraziti ceva acarieni din cate am vazut la microscopi problema este ca inca nu am gasit un tratament care de care sa fiu sigur!...tratamentul in acarieni ar fi avermectina cu bune rezultate dar cum si scorpionul este o arahnida ivermectina actionand impotriva arahnidelor imi este frica sa incerc sa nu il omor !..si ma gandeam ca poate cineva a avut experienta asta si a gasit o metoda!..va pun si niste poze sa vedeti poze de microscop nu am dar daca vreti am sa incerc sa aduc !
nu reusesc sa postez poze nu stiu de ce , si leam miscorat deja la 35 kb..

Sus

Subiectul mesajului: Re: paraziti pe scorpion
MesajScris: 14 Noi 2009, 03:10 
Neconectat
old

aici sunt ceva linkuri
http://photos1.hi5.com/0109/672/676/ljmqA8672676-02.jpg
http://photos1.hi5.com/0109/311/292/C9LFih311292-02.jpg
http://photos1.hi5.com/0108/187/824/HjifQn187824-02.jpg

Sus

MesajScris: 14 Noi 2009, 03:11 
Neconectat
subadult

Exista doua metode de a scapa de ei:
1. Scorpionul trebuie pus in carantina, de preferat fara substrat cu doar o bucata de prosop de hartie. Recipientul trebuie sa fie perfect uscat la fel si bucata de hartie. Lipsa umezelii ii va ucide incet incet sau ii va introduce intr-o stare de hibernare. Mariti temperatura cat se poate de mult(in functie de specie) pe timp de zi. Tineti animalul in carantina timp de 7 zile fara sa ii oferiti apa de nici un fel. Substratul si terariul trebuie dezinfectat cu atentie. Cel mai usor este sa il aruncati si sa luati alt substrat pe care sa il bagati la microunde timp de 5 minute. Repetati procedeul de 5 ori inainte da a amenaja terariul care a fost curatat foarte bine(cel mai simplu este sa il bagati in cada si sa il opariti cu apa fierbinte). Dupa ce au trecut cele 7 zile de carantina puneti animalul inapoi in terariu. Aveti grija sa curatati eventualele resturi de mancare sau de mizerii produse de animal. In fiecare luna curatati din nou terariul si bagati substratul la microunde. Repetati timp de 6 luni pana cand observati ca animalul nu mai prezinta nici un fel de acarieni. Daca asta nu ajuta apelati, daca puteti, la metoda numarul 2.

2. Exista in unele tari, la magazine de gradinarit asa zise "arme biologice" impotriva parazitilor de gradina. Acesti acarieni pradatori au un singur scop, sa devoreze parazitii din terariu si de pe animal. De obicei dureaza o saptamana, daca infectia grava. Dupa ce au exterminat parazitii vor muri la scurt timp. Acesti acarieni se numesc Hypoaspis miles (predatory mites). Mai multe informatii aici www.refona.nl .

Sus

MesajScris: 14 Noi 2009, 03:11 
Neconectat
old

mersi mult de raspuns !

Sus

MesajScris: 17 Dec 2009, 09:21 
Neconectat
old

treaba e rezolvata de mult :D...se poate inchide s :D i multumesc mult de raspunsuri si de ajutor

Sus

MesajScris: 17 Dec 2009, 13:12 
Neconectat
moderator

domnule cozac, ar fi frumos din partea ta daca ne-ai zice si noua cum ai rezolvat problema :D , nu de alta, dar poate mai apar probleme asemanatoare si e bine sa se stie ce metode au dat rezultat ;) Topicul mai ramane deschis, in caz ca mai apar probleme ;)

Sus

MesajScris: 17 Dec 2009, 14:10 
Neconectat
old

poi problema sa rezolvat foarte usor repede si fara probleme :))...am tinut scorpionu pe hartie igienica timp de 7 zile fara umezeala (deloc)..lipsa umezelii a omorat parazitii care in urma examenului la microscop am aflat ca erau defapt niste acarieni...apoi dupa cele 7 zile am mutat scorpionu pe substrat de cocos umezit pe care lam gatit umpic la cuptoru cu microunde aprox 15 min la medium :))..am repetat la 3 zile operatiunea timp de 2 sapt ...si nu au mai aparut. Acarienii au disparut de pe scorpion dupa cele 7 zile pe hartie defapt cred ca chiar dupa 4 zile . :smt041 oricum sper sa nu aveti nevoie :roll: de acest topic

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]