Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 15 Dec 2019, 19:22

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Forum închis Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: CONCURS: Povestea primului animalut
MesajScris: 17 Feb 2011, 15:33 
Neconectat
larva

Nu ma pricep deloc sa povestesc....primul animalut mai special...a fost un pui de uliu,cam acum 6 ani, gasit de tata cand am mers la gratar. Pana la el am avut animale mai normale, insemnand...broscute, hamsteri, gusteri prinsi in fata blocului si adusi in casa spre disperarea mamei :lol: la un moment dat gasind si un sarpe de apa in cada, adus de mine si de complicele meu, fratiorul, pentru a se face bine.
Revenind la puiul de uliu, era un ghemotoc alb si pufos, mi s-a facut mila si l-am luat acasa. I-am facut un culcus langa patul meu intr-o cutie de carton. Tata i-a pus nume ( R.A.F - Royal air force ) ma recunostea doar pe mine, pe ceilalti ii ciupea :D eram " mamica ". Cel mai greu a fost sa-l invat sa vaneze. Ii legam o bucata de carnita de o ata si o trageam prin camera si el se repezea la ea. Dar cum toate animalele salbatice isi au locul in mediul lor, dupa 1 an si un pic de la gasirea lui l-am eliberat :smt022 desi mi-ar fi placut sa-l pastrez.
Iar dupa 4 ani de negocieri cu ei mei, mai mult cu mama decat cu tata, am 2 pui de tarantule...Smithi ( Etna ) si Albopilosum ( J.R ). Mi-au spus ca nu sunt sanatoasa sa cresc tarantule, dar acum abia asteapta sa le vada. Eu locuind in Busteni si ai mei in Bacau, ma intreaba zilnic cand ii duc acasa si ce mai fac, iar cand merg acasa le arat poze.
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Feb 2011, 23:49 
Neconectat
juvenile

Nu-mi aduc aminte care a fost primul meu animalut dar cu drag imi revine in minte cioara Ciorli. Am gasit-o printre tufisurile din spatele casei. Chiraia dupa ai sai parinti care croncaneau de pe crengile copacilor. Am luat-o in casa si in scurt timp s-a instalat pe cuierul din hol, un cuier din lemn negru, avand o forma de palmier. A mancat, a baut, din seringa si cu paiul. Deschidea un cioc rosu ca flacara, tipand si dand frenetic din aripi. Apoi a invatat sa se tina dupa noi prin casa…

Inainte de ziua examenului pentru admiterea la liceu, m-au vizitat niste prieteni pentru a-mi ura succes si pentru a vedea zburatoarea. Am deschis grilajul de la intrare pentru a-i lasa sa intre pe hol si, pe neasteptate, pentru prima data, Ciorli a zburat in lumea larga. Era inca mica si pentru ea lumea larga a insemnat acoperisul grajalui din curte. Am incercat sa o prind frustrat fiind de faptul o voi pierde din pricina musafirilor. N-am reusit, s-a refugiat in varful unui tei. Am renuntai si am hotarat cu totii sa mergem in casa. Dar Ciorli ne-a luat-o inainte…

De atunci a petrecut aproape sapte luni in libertate dar locuind cu noi. Somnul si-l facea in acelasi cuier, atunci cand nu adormea in causul palmelor mele. Imi placea sa-i soptesc in cioc si in scurt timp si-l ascundea sub aripa. Era frumoasa Ciorli, bruneta cu ochii albastrii! Numele i l-a dat mama, iar tata ii dadea trezirea in fiecare dimineata. Deschidea fereastra iar ea statea pe pervaz in razele soarelui si-si facea toaleta. Ce facea Ciorli intr-o zi? Zbura prin copacii din curte, se uita la trecatorii de pe strada, isi facea de lucru printre razoare, fugea dupa pisici spre disperarea mamei care aproape facea infarct de frica sa nu sfarseasca prada. Ciorli nu stia ca pisicile dauneaza puilor de cioara… Ii placea sa se agate de papucul bunicii in timp ce aceasta gatea la bucatarie. Imaginatzi-va o bunica mergand prin bucatarie cu o cioara pe papuc. Imaginea piratului cu papagalul pe umar paleste… Mama o spala la robinet. Ii aruncam mancare de la masa si, de pe podea, sarea si prindea bucatelele in cioc asemeni cainilor. Seara daca se intampla sa uitam usa inchisa sau ferestrele, venea si ciocanea in geamuri. Fluieram cand ma intorceam din oras acasa si ateriza pe mana mea spre uimirea celor care asteptau in fata spitalului de vis-a-vis. Cate batrane nu am vazut facandu-si cruce. Ciorli avea si o parte intunecata: era geloasa. Eu incepusem liceul deja si petreceam mai putin timp acasa, asa ca ea s-a atasat de tata. Tatei ii placea sa rezolve integrame in aer liber si aceasta nu-i dadea deloc pace: ba ii fura creionul, ba tragea de reviste… Dar dezlantuirea s-a declansat atunci cand tata a adus acasa o duzina de puisori de gaina. I-a cumparat pentru a-i duce la tara. Puii stateau noaptea intr-o cutie sub cuierul lui Ciorli. Intr-o dimineata a secerat unul sub privirile neputincioase ale tatalui. Ce bataie si-a luat biata de ea….Dar riposta lovind cu ciocul, avea o privire de dansatoare de tango in momentul culminant al geloziei. Apoi a mai secerat unul, intr-o alta zi…de data asta l-a ridicat in aer cativa metri ca apoi sa-i dea drumul la picioarele tatalui.

Ciorli facea parte din familia noastra.

Apoi toamna s-a scurs spre iarna si, cu cateva zile inainte sa-si ia adio de la noi, s-a schimbat. Ne urmarea cu priviri lungi, avea un aer serios. Cumva am stiut ca va pleca impreuna cu suratele ei. Ne-a fost dor de ea, chiar acum cand scriu ma invaluie melancolia.

Inainte de examenele pentru bacalaureat si facultate am gasit alte doua ciori. Am fost convins ca voi trece examenele cu brio! Le-am crescut si pe ele dar nu au vrut sa intre in familie. Pesemne stiau ca in inimile noastre era deja Ciorli.

"The kiss originated when the first male reptile licked the first female reptile, implying in a subtle, complimentary way that she was as succulent as the small reptile he had for dinner the night before" F.Scott Fitzgerald

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Feb 2011, 15:12 
Neconectat
Site Admin

pentru a fi validata povestea ta agamura , asteptam o poza cu cioara

Concursul se prelungeste cu 6 zile datorita incidentului discutat in link ul de mai jos
www.tarantule-romania.ro/forum/viewtopi ... =21&t=1749

data limita pana cand se mai pot pune povesti este de 27. 02. 2011

asteptam in continuare sugestiile participantilor in legatura cu alegerea castigatorului
www.tarantule-romania.ro/forum/viewtopi ... =21&t=1744

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Feb 2011, 16:47 
Neconectat
juvenile

Imi cer scuze Gratian, nu am citit toate cerintele. Sincer nu am postat gandind la premiu. Am postat pentru ca citind povestile celorlalti mi-am amintit de acest episod frumos din viata mea. Poti sa stergi povestea, nu particip la concurs. As fi vrut sa am o poza cu ea, dar din pacate nu aveam aparat de fotografiat. Pastrez inca un creion cu urmele ciocului ei si o caseta audio imprimata cu al sau croncanit:)

"The kiss originated when the first male reptile licked the first female reptile, implying in a subtle, complimentary way that she was as succulent as the small reptile he had for dinner the night before" F.Scott Fitzgerald

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 21 Feb 2011, 22:36 
Neconectat
Site Admin

nu-i nimic agamura.
poate pana duminica iti aduci aminte de o poveste care sa se incadreze pt concursul nostru.
succes !

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 24 Feb 2011, 01:11 
Neconectat
Egg

Bun...acum 2 ani am primit de la un prieten un pui de numai jumatate de unghie de A.Geniculata :smt023 ...fara sa stie mama :smt023 tineam micuta bestie intr-o cutie de betisoare de chibrituri cam de 1 luna...cand mama a avut o revelatie si s-a hotarat sa faca putin mai multa curatenie la mine in camera.Toate bune si frumoase,a trecut cu vederea sosetele aruncate aiurea sau betisoarele de urechi de sub covor pana cand a vazut ca tin,,paienjeni'' in cutii si a aruncat mica mea tarantula pe geam :smt059 crezand ca este doar un simplu paianjen(nu ca daca ar fi stiut ca e tarantula nu ar fi facut la fel).Dar dupa vreo 4 ore de explicatii am reusit sa o conving ca aceste mici animale nu sunt periculoase si ca sunt chiar foarte interesante...dar tatal meu nu s-a dat asa usor convins spunandu-mi ca daca imi cumpar ,,gandac'' o sa dorm in pod cu el si cica daca nu am pat sa il rog pe el sa imi faca unu din panza(umorul negru al tatalui meu)...dar cum rugamintile au continuat timp de 3 saptamani pana la urma a cedat :smt064...asa ca am primit acordul sa imi mai cumpar una...asa ca acum sunt fericitul detinator al unei Parahybane care tot de jumatate de unghie a fost....dar acum a ajuns la 6 cm:D si sunt foarte mandru de ea.Imagine

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Feb 2011, 19:53 
Neconectat
spiderling

sa va povestesc si eu cum a fost cu tarantulele mele.
mereu am avut animale in casa. 2 papagali(fara mine), 2 pui de gaina, un boboc de rata, iepure, hamster, pesti, caine chiar si un pui de soim(crescut si eliberat de mine)asa ca nu a fost o problema cand fiul meu a vrut o tarantula. dupa ce m-am documentat eu bine,(asa am ajuns de pe google pe forum :smt023 ) am comandat primele noastre tarantule:
ImagineImagine
o b.boehmei si o a .geniculata
dupa cateva saptamani de "observatii" am fost fascinat de ele. am intrat in doliu cand dintr-o neglijenta am pierdut geniculata(nu am mai gasit-o niciodata)
de "ciuda" am mai comandat inca 2 tarantule
ImagineImagine
o alta geniculata si o g porteri
dupa ele normal ca au aparut viermii si goangele :lol:
ImagineImagine
fiind la bucuresti in deplasare nu am rezistat tentatiei de a veni acasa cu o g.rosea care ulterior s-a dovedit a fi un el :lol:
Imagine
avand deja tarantulele a trebuit sa le fac si "casa" asa ca am desfintat un raft cu carti si a luat nastere un triplu terariu :P
Imagine
din cauza ca o garsoniera era goala a trebuit sa caut un locatar :D
Imagine
h.crassipes
care normal ca a "cerut" si 2 a. versicolor :smt023
Imagine
asta inseamna sa ai "goange" la cap :smt075 . din fericire cu tarantulele nu am avut nici un fel de proteste din partea sotiei mele :smt041 . singura problema au fost goangele pe care nu le sufera. nu am inteles daca era vb de goangele mele sau de hisseri. :smt075
si la sfarsit un sfat ptr incepatori:
cine face ca mine, ca mine sa pateasca ;010; :smt041
p.s.:nu stiu daca ce am postat eu este neaparat povestea primului animalut dar mi-a facut placere sa v-o impartasesc mai ales ca totul s-a desfasurat intr-o perioada relativ scurta de timp(vreo 3 luni)

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Votare concurs : Povestea primului animalut
MesajScris: 28 Feb 2011, 14:39 
Neconectat
moderator

Votare concurs : Povestea primului animalut

exemplu:
gratian 3 puncte
redknee 2 puncte
dantetimoc 1 punct

userul cu cele mai multe puncte va castiga Heat Pad - ul JBL.
povestile le gasiti in topicul : www.tarantule-romania.ro/forum/viewtopi ... =13&t=1743
termen de o saptamana
puteti incepe sa votati ;)

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Votare concurs : Povestea primului animalut
MesajScris: 01 Mar 2011, 01:42 
Neconectat
adult

Striker_ro 3 pct.
eugeniu 2 pct.
error 1 pct.

off:hai ca sunt eu primul oricum nu o sa conteze prea mult voturile mele :P

*0.0.1 Varan De Savana

*1 Boxer dog (name:tyson)

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mar 2011, 18:57 
Neconectat
subadult

Azagoth 3 puncte
Robertt! 2 puncte

Locul al treilea nu stiu cui sa il acord.
I –as da lui Robertt! punctul ramas.

Ale mele nici atat nu vor conta :smt064

Imagine

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mar 2011, 19:27 
Neconectat
Site Admin

pt validarea votului trebuie sa fie conform exemplului dat in prima postare .
cartim te rog sa dai un punctaj si pentru locul 3.
multumesc

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mar 2011, 19:28 
Neconectat
Egg

Azagoth 3 puncte
ionutz 2 puncte
error 1 punct

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mar 2011, 19:38 
Neconectat
spiderling

Azagoth 3p
ionutz 2p
horrylil 1p

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mar 2011, 20:50 
Neconectat
subadult

Azagoth 3 puncte
error 2 puncte
ionutz 1 punct

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 01 Mar 2011, 21:58 
Neconectat
larva

Azagoth - 3 puncte
Striker_ro - 2 puncte
error - 1 punct

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Forum închis Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]