Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 25 Iun 2018, 05:31

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Forum închis Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Concurs: Animalul preferat
MesajScris: 13 Iun 2011, 22:54 
Neconectat
Site Admin

Concurs: Animalul preferat

Tarantule RoMania va invita din nou la concurs!
De aceasta data vrem sa aflam care este preferatul dintre animalutele voastre, care este cel care ocupa un loc mai special in viata voastra, care este cel care are parte de cea mai multa atentie.
Fie ca este vorba de o tarantula, o reptila sau un animal mai pufos, vrem sa stim totul despre el, mai ales motivul pentru care tocmai acesta este pe primul loc pentru voi .

Astfel timp de 1 luna asteptam o fotografie cu preferatul si cateva randuri in care explicati de ce respectivul animalut este preferatul vostru, ce il face atat de special.

“Cel mai tare preferat” va fi ales tot de voi prin vot.
Premiul consta in:
1 Set termometru si higrometru JBL TerraControl
1 Adapator Exo Terra Water Dish size S
1 Bec Exo Terra Night Glo 15 w
Succes!

ImagineImagineImagine

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
 Subiectul mesajului: Re: Concurs: Animalul preferat
MesajScris: 14 Iun 2011, 00:26 
Neconectat

Imagine

In ceea ce ma primeste animalutul meu preferat este o reptila Gecko leopard pe nume Sophie :)
Imi place cand se catara pe mainile mele, imi place sa o privesc cand mananca.... Ea este prietenul care ma asteapta acasa cand vin de la scoala si care, uneori, cand am o zi proasta poate sa ma inveseleasca.Este curioasa si atenta la orice miscare, dar si foarte linistita (nu fuge, sare etc).

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 14 Iun 2011, 13:13 
Neconectat

Imagine

Este animalutzul meu preferat mereu sunt atenta la ceea ce face, pe unde se plimba prin terariu, o hranesc,incerc sa ii ofer conditii bune,am grija de intrtinerea cu curatarea terariului, o am de la petexpo 2010.O cheama SUZIE :P si imi este calma colorata si imi ofera o priveliste frumosa si imi place ca desi are ascunzatoare nu o foloseste frecvent.Nu-i asa ca e fotogenica?:P
VA ROG UN VOT DACA VA PLACE SI DACA SI VOI IUBITI ACESTE ANIMALE ASA DE DEOSEBITE!!!

BAFTA TUTUROR!!!

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 16 Iun 2011, 14:37 
Neconectat
adult

Imagine

Desi am 4 geko leopard si 3 tarantule animalul meu preferat este tot cainele meu din rasa Boxer pe nume Tyson care chiar azi face 2 ani.El ocupa un loc mai special printre animalele mele deoarece el este cel care doarme cu mn in pat si care ma trezeste dimineata cand suna ceasul.Este foarte curios orice fac vine si el sa isi bage nasul.Este un pofticios e in stare sa stea si 1 ora nemiscat sa se uite la mn cum mananc , daca nu ii dau si lui incepe sa ii picure apa din gura .Oricine vine la mine trebuie sa se ocupe 5 minute de tyson inainte deoarece altfel nu il lasa in pace.S-ar juca toata ziua dar daca nu il baga nimeni in seama se pune sa doarma.Chiar si acum cand postez pe forum doarme cu capu pe piciorul meu.Daca va placut povestea animalului meu preferat dati un vot.Mersi mult

*0.0.1 Varan De Savana

*1 Boxer dog (name:tyson)

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Iun 2011, 14:10 
Neconectat

Salut,

In urma cu un an, eram terifiata de orice gandacel, paianjen (oricat de mic). Singura acasa, s-a intamplat sa raman blocata minute bune in baie pentru ca intre mine si usa statea un paianjen. Vara trecuta am cunoscut pe cineva care avea un B smithi. Locuind impreuna, am ajuns sa cunosc mai bine vietatea. Prima oara cand l-am tinut in mana aproape plangeam si eram extrem de speriata. In cateva saptamani, am ajuns sa ne intelegem foarte bine. Mergeam sa ii cumpar greieri, i-am facut o ascunzatoare intr-o nuca de cocos handmade. A inceput sa-mi placa cu adevarat cand am asistat la o naparlire. Am inteles ca nu e deloc de speriat, ca sunt niste animalutze extrem de fragile, dar in acelasi timp vanatori feroce, cu un ciclu de viata atat de special si delicat. Nu avea nume asa ca ii spuneam Arah. Nu mai locuiesc cu Arah, el sau ea (nu ne-am priceput sa-l sexam) e foarte fericit intr-un terariu mare, intre timp a mai naparlit de 2 ori. Am pastrat exoscheletul de atunci si nu de mult mi-am luat si eu doua tarantule (a. versicolor si b. emilia). Am vrut sa ii am de mici, sa ii vad cum cresc si sa asist la cat mai multe naparliri.
Ii sunt in continuare recunoscatoare lui Arah pentru ca m-a vindecat de temeri nefondate si mi-a aratat ca frumusetea poate fi gasita in locuri neasteptate. ;spider01

Atasez o poza cu Arah.
http://www.flickr.com/photos/16838762@N03/5841553037/in/photostream/
Imagine

Multumesc!

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 17 Iun 2011, 15:00 
Neconectat
juvenile

O poza recenta cu animalutul meu .. :roll:
Imagine

0.0.1 Silingi-P.cambridgei 5fh
0.1.0 P.murinus 5-6cm
0.1.0 P.fasciata 14cm ls
0.1.0 B.albopilosum (adult)
1.2.0 E.italicus (adultii)
0.0.1 P.ornata 3fh

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 19 Iun 2011, 12:03 
Neconectat
adult

Black ori ai incurcat locu unde ai vrut sa postezi,ori ai uitat sa scri povestea animalului preferat,ori faci misto de noi.

*0.0.1 Varan De Savana

*1 Boxer dog (name:tyson)

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Iun 2011, 12:57 
Neconectat
Site Admin

BlackMafia asteptam cateva randuri despre animalul tau preferat.

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Iun 2011, 13:23 
Neconectat
adult

Sa va prezint pufosenia mea...!!!

Imagine

Ea este o superba Acanthoscurria Geniculata pe nume Fluffy (don't ask); Nu este cea mai batrana din posesia mea, dar este cea mai mare si cea mai mancacioasa...!!!

Are 8 picioare... 2 pedipalpsi... "2 colti frumosi"... "2 spinere" ... carapace.... abdomen...!! (P.S. nu e pt matrimoniale' )

Povestea ei a inceput intr-o zi de februarie cand ningea de rupea'.... si eu eram disperat sa incalzesc masina sa nu ii fie frig pufoseniei ... ajungand ca dupa exact un an sa fie vedeta forumului anosr (alianta nationala a organizatiilor studentesti din romania) care s-a organizat la Galati!!

Este cea mai agitata tarantula.... nu are stare..., mereu dornica sa escaladeze... fara rezultat... ca mai cade de pe geam.... dar ea insista se carata mai departe ... si este singura care o pot manipula la nevoie fara prea multe eforturi.... fara sa arunce cu peri, sau in cazul in care arunca... nu prea are efect asupra mea!!

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Iun 2011, 13:24 
Neconectat
larva

Imagine

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 20 Iun 2011, 14:03 
Neconectat
larva

El este animalutul preferat... e perfect... cuminte, usor de ingrijit, cam mancacios

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 22 Iun 2011, 12:40 
Neconectat
juvenile

Animalul meu preferat este, desigur, micuta mea pitonita regala. Ea a fost, este si va ramane animalutul meu preferat, chiar daca nu va mai fi la mine.
Este prima mea reptila si nu am s`o uit niciodata. Chiar imi pare rau ca trebuie sa o dau :smt022 .

Aici este ea, de cand era micuta ( la vreo 50 de centimetri ) pana in ziua de azi ( aproape 70 de centimetri ).

Imagine

http://tarantule-romania.ro/forum/viewt ... 5&start=15

. :cry: .

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 25 Iun 2011, 16:20 
Neconectat
larva

Animalutul meu preferat este fara indoiala frumoasa mea Achantoscurria Geniculata, este fiinta care a locuit cu mine in camera de aproape 3 ani. Am cumparat-o de la Gratian :smt023 :smt023 :smt023 si am facut foarte mari eforturi la vremea respectiva sa imi conving parintii sa suporte animalutul.
Pot sa zic ca aceasta specie este superba, te invata sa o respecti, nu te plictiseste niciodata, este activa , de foarte multe ori mi-a dovedit ca este foarte inteligenta si declar cu mana pe inima ca a fost cea mai buna achizitie din viata mea.
Sper sa ramana langa mine inca ceva ani si sa isi pastreze caracteru' deosebit care ma atrage la animalele exotice.

Frumoasa mea:

Imagine

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 26 Iun 2011, 17:54 
Neconectat
subadult

Animalutul meu preferat este un cameleon (chameleon calyptratus) ,l-am primit cadou de craciun, dintre toate reptilele tinute de mine cameleonul a fost cel mai simpatic si cel mai activ.
Este foarte simpatic cum incearca sa se mascheze cand apare cineva necunoscut in camera sau cum se uita din terrariu cu coada ochiului ,sa vada ce ii face stapanul.
A primit cea mai multa atentie din cauza ca este un animal mai sensibil si pentru ca ziua este activ,nu noaptea ca si restul reptilelor tinute.
cand era micut :d
Imagine
peste 1 an
Imagine

http://geckoleopardworld.blogspot.com

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
MesajScris: 12 Iul 2011, 10:40 
Neconectat
Site Admin

azi e ultima zi de inscriere :smt023

Raportează acest mesaj
Sus
Răspuns cu citat  
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Forum închis Acest subiect este închis, nu puteţi modifica mesaje sau să scrieţi răspunsuri viitoare.  [ 19 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]