Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 22 Noi 2017, 04:53

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Problema Cameleon - Ochi inchisi - Conjunctivita
MesajScris: 05 Iul 2016, 14:58 
Neconectat
spiderling

Revin si eu pe forum, din pacate cu o problema.

Este vorba de un Furcifer Pardalis Ambilobe Red Bar
- nascut in Februarie 2016 la Cristian Alin/Akm
- Achizitionat de la dansul pe 27 Martie 2016 cantaring 1.4 grame
- Pe 29 Aprilie i s-a dublat greutatea la 2.8 grame (am folosit cantar de bijuterii)
# De la perioada achizitiei pana pe 30 Mai, a fost tinut intr-o cutie de plastic, pe servetele si doar cateva crengute, cu capacul gaurit si doar cu bec Spot, pentru Caldura - Ca hrana i se oferea mealworms pudrati in calciu, pe care i lasam intr-o cutie in terariu -
# La data de 30 Mai, l-am mutat intr-un teraru de sticla si parchet laminat, in care avea aerisire doar in partea de sus, ca decor, un perete a fost tipicul decord din ghips, plus crengute si o parte de muschi luat de prin Cheile Bicazului. Aici a fost scos becul spot de caldura, temperatura camerei fiind de 21-22 de grade, si am pus un - Neon UVB Repti Sun T5 24W 63%UV-A / 12%UV-B -
# Pe 14 Iunie, am inceput sa vorbesc cu Cristian Alin, din cauza ca micutul deja isi tinea ochii inchisi, imediat dupa mutarea lui in noul terariu, nu mai manca nimic si nu il mai vedeam sa bea apa, si a inceput sa fie tot mai slab si deshidratat. Mereu statea cat mai aproape de neon cat era aprins, iar seara cobora pe substrat, in marea parte a timpului, sau ramanea pe crengute. La sfaturile lui, am coborat neonul pe plasa terariului, si am adaugat bec spot, la 10 cm de terariu. si sa incerc sa ii pun cate un picur de apa calda pe ochi sa incerc sa il deschid, am incercat odata, nu mai incerc niciodata! tot de atunci am inceput s aii dau fortat cate un mealworms si cate 2-3 picuri de apa pe zi, tinandu-i gura deschisa.
# Pe 30 Iunie am inceput sa vorbesc cu Domnul Colban Mihai Codrin, care la randul sau, a vorbit cu domnul Radu Boncea si inca un medic veterinar, si cu inca un amic de al meu din Irlanda, care se ocupa de animale de 14 ani. Ambii au spus aceleasi doua lucruri:
1. Deficienta de vitamina A, din cauza faptului ca nu ii administrasem vitamina la mancare pana de curand
2. Din cauza UV-ului,ori de proasta calitate ( dar acesta este cel bun) ori din cauza ca a fost prea aproape de cameleon, si i-a daunat ma mult decat sa il ajute, si acest lucru m-a trimis cu gandul la ce mi-a zis Cristian Alin/Akm, sa pun neonul lipit de terariu
Eh, acum pot fi doua probleme si nu stiu care, iar tratamentele sunt urmatoarele:
1. Picaturi de Vitamina A, administrare orala, insa nu ii stiu dozajul si cat de des sa ii administrez. - m-a costat in jur de 3 lei
2. Unguent antibiotic cu kanamicina, pentru probleme oftalmologice, dar din nou, nu stiu cat de des. - m-a costat in jur de 6 lei

Acum cameleonul primeste zilnic un pui de dubia si un mealworms plus apa, iar la 2-3 zile ii pudrez cate un pui de dubia in Vitaminele de la exoterra
De astazi incep tratamentul cu kanamicina si o sa ii dizolv in apa cateva picaturi de Vit. A

Postarea este si pentru cei ce o sa se mai loveasca de asa ceva, sa speram ca nu, si pentru a ma ajuta sa-mi completez intrebarile.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Problema Cameleon - Ochi inchisi - Conjunctivita
MesajScris: 05 Iul 2016, 15:28 
Neconectat
spiderling

Aici atasez si niste poze
Asta este in prima lui cutie, inainte sa il mut in terariul de sticla
Imagine
Imagine

Poze cu terariul, si cum am reusit sa ii fac poza la ochi in terariu
Imagine
Imagine
Imagine

Si Ultimele poze de la sf lunii Iunie cu noua cutie cu UVB si bec Spot inainte de inceperea Antibioticelor

Imagine
Imagine
Imagine

Sus

MesajScris: 05 Iul 2016, 17:38 
Neconectat
old

Soarele e un doctor bun, ar fi bine sa-l scoti zilnic sa sintetizeze vitaminele si calciu.

Sus

MesajScris: 05 Iul 2016, 20:31 
Neconectat
spiderling

Asta si fac, incerc dimineata cate o ora doua sa il tin pe balcon, timp in care e foarte activ. Apoi il bag pana seara pana pe la 8-9 la UVB si spot de lumina.

Sus

MesajScris: 13 Iul 2016, 15:01 
Neconectat
old

lasa-l si mai mult.
cum se simte cameleonul?

Sus

MesajScris: 18 Iul 2016, 10:38 
Neconectat
spiderling

Din pacate, dupa ce inceput antibioticul cu alifie, a doua zi a murit brusc. Cu toate ca incepea sa isi revina, zic eu, antibioticul a fost prea puternic.

Sus

MesajScris: 18 Iul 2016, 16:52 
Neconectat
Site Admin

imi pare rau sa aud asta. :cry:

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]