Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 25 Iun 2018, 05:36

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: probleme reptile adrianyva !!
MesajScris: 18 Sep 2011, 12:41 
Neconectat
moderator

prima problema este ochiul agamei mele care de mai bine de o luna nu se mai vindeca! am incercat cu tot felul de picaturi sau alfii si nimic! ceva injectabil nu ma risc sa ii fac eu iar cabinet veterinar in Iasi care sa se priceapa la reptile nu am auzit sa fie ! ce parere aveti? poate fi si de la substrat? trebuie schimbat substratul? o alergie? pun poze ca sa va dati cu parerea !! si inca ceva...in poze se vede dinferenta de marime dintre cele doua agama! culmea e ca atunci cand erau mici erau aproximativ de aceeasi marime...iar acuma una e imensa iar cealalta a ramas mica!! aveti idee de ce?

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Sus

Subiectul mesajului: Re: probleme reptile adrianyva !!
MesajScris: 18 Sep 2011, 12:41 
Neconectat
moderator

a doua problema este cu bcc-ul meu !
era un mare fomist pana acum 3 saptamani cand se pregatea de naparlit ! umiditate avea dar nu putea naparli asa ca l-am ajutat eu in apa calduta si i-am dat jos toata pielea! tot cam de 3 saptamani vad ca am si o invazie de capuse ! sunt f multe si merg pe sarpe cu zecile ! nu stiu ce sa mai fac sa scap de ele ! am schimbat substratul, am dezinfectat totul cu betadina, inclusiv sarpele si tot degeaba ! ce metoda stiti voi mai eficienta pt a scapa de capuse? sunt peste tot iar sarpele nu mai vrea deloc sa manane de atunci! care o fi problema? capusele care il streseaza sau are ceva de nu putea naparli? vad ca nici limba nu o scoate pt a "mirosi" prada....si stiu ca asta e o problema !! ceva sfaturi?

Imagine

Imagine

Sus

MesajScris: 18 Sep 2011, 13:24 
Neconectat
Expert Of Ts

aici radu te poate ajuta :smt023

Sus

MesajScris: 18 Sep 2011, 13:46 
Neconectat
juvenile

Imi pare rau sa aud despre problemele care inca persista.

Despre agame, ai incercat sa o separi pe cea cu probleme la ochi intr-un mediu steril pentru o perioada mai indelungata de timp? (pot fi multe cauze, prea mult UVB sau lipsa lui, alergie, o trauma, etc.) Despre diferenta de marime intre cele doua, multe cauze, mentionez cateva: posibilitatea ca ambele sa aiba acelasi sex (stresul- strategiile de intimidare si dominare la unele reptile sunt subtile!, prezenta unei concentratii mari de paraziti in cea mica, deficitul de vitamine si mai ales calciu, lipsa spatiului (!!!) etc).

Despre capuse: este foarte greu sa scapi de ele in cazul tau (infestarea este foarte puternica din ceea ce spui)! Eu m-am confruntat doar de doua ori cu problema asta. Prima data cu puiul de iguana (2 saptamani de viata). Am scapat intr-o perioada foarte scurta: schimbat servetelele de 5-6 ori pe zi, bai caldute si betisoarele pentru curatat urechi imbibate cu ulei de parafina? -cred ca asa se numeste uleiul mineral). De aproape 5 ani nu s-a mai confruntat cu asa ceva. Celalat caz, similar pentru ca nu este vorba despre aceleasi capuse, a fost infestarea substratului la o tarantula. Am sterilizat tot - terariu, mobila din jurul terariului si tinut tarantula pe servetele timp de 2 saptamani (schimbate zilnic) precum si reducerea umiditatii. Problema rezolvata.

Ai mare grija cu aceste capuse si mai ales cu decorul si ceea ce exista in jurul terariului sarpelui. Uite un link in care ti se explica totul, sursa este demna de incredere:

http://www.anapsid.org/mites.html (citeste tot!)

Cauta si pe youtube la ReptilTv, intr-unul dintre episoade se mentioneaza un fel de "sticky tape for mites" special fabricata pentru teraristica. Tot in cadrul emisiunii exista un episod dedicat agamelor cu barba (desi multi prin practica lor nu tin cont de ceea ce spun baietii astia, eu tind sa-i cred pe nemti -argumete si experienta ) Majoritatea episoadelor au subtitrare in engleza (cc).

Succes si sanatate odraslelor tale.

"The kiss originated when the first male reptile licked the first female reptile, implying in a subtle, complimentary way that she was as succulent as the small reptile he had for dinner the night before" F.Scott Fitzgerald

Sus

MesajScris: 18 Sep 2011, 14:23 
Neconectat
adult

Prin capuse va referiti la acarienii care apar si la tarantule si scorpioni?

Sus

MesajScris: 18 Sep 2011, 15:18 
Neconectat
banned

Sunt acarieni hematofagi nu capuse,capusele nu umbla asa pe sarpe...@florind67 nu, nu sunt aceiasi acarieni ca cei care apar in substratul tarantulelor, aceia se hranesc cu resturi in descompunere si traiesc doar in substrat umed.
@Adrianyva incepi la un cabinet veterinar si cumpara neostomosan,o fiola(5ml) o diluezi in 2-2.5 litrii de apa apoi fa`i o baie in solutia obtinuta tinandu`i capul afara,solutia nu trebuie sa ajunga pe capsulele oculare.Incearca sa`l ti acolo cam 5 minute dupa care il scoti fara sa`l clatesti.Pe cap si sub maxilar il vei da cu betisoare de urechi inmuiate bine in aceeasi solutie acordand atentie in zona posterioara a capului si in pliul de piele de sub maxilar,tratamentul trebuie repetat o data la 4-5 zile.Scoate tot din terariu,substratul arunca`l si opareste crengile si toate accesoriile decorative pe care le ai inauntru,pune servetele albe si stropesti zilnic cu aceeasi solutie diluata si peste servetele si in tot terariul in special colturile,incearca sa`i lasi in terariu doar o ascunzatoare si vasul cu apa (grija sa nu stropesti si in vas).Vei avea nevoie de cateva fiole bune de neostomosan deoarece solutia diluata in apa isi pierde din proprietati dupa 24 de ore,vei avea nevoie de fiole pentru solutia in care`l vei scufunda dupa cum ti`am spus mai sus si separate pentru pufaitorul cu care vei stropi.Cel mai important este sa incerci sa nu raspandesti acarienii si la celelalte animale,te speli bine pe maini dupa ce umblii la bcc si nu introduci nimic din terariul lui in terarii populate de alte reptile. Imi spui pe mess daca nu te descurci, eu cu neostomosan am scapat de aceeasi problema.Daca ai schimbat de 1-2 saptamani substratul la sarpe este posibil ca substratul sa fie problema,ori daca ai introdus crengi sau altele aduse de afara fara sa le fi dezinfectat.
Bafta

Sus

MesajScris: 18 Sep 2011, 23:03 
Neconectat
moderator

ms pt sfaturi la toti
m-am corctat dupa aia si am zis ca sunt acarieni
incerc toate posibilitatile
dupa atatia ani de reptile acuma ma confrunt cu cele mai mari probleme pana acum nu am avut
va tin la curent cu tot
multumesc la toti cei care dau sfaturi!!!

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 7 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]