Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 14 Dec 2018, 08:09

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Piton regal sa stranute ?!
MesajScris: 02 Mar 2013, 08:33 
Neconectat
larva

Tokmai am primit un piton regal ,Ziggy, are un an si kam un metru lungime .l-am primit de doua saptamani , iar de kateva zile s-au ars becurile de la lampi , si se pare ka are o forma de raceala , il tineam in mana si a deschis gura si a stranutat sau ceva dar m-a stropit ku un fel de saliva ce o face la gura asa ka m-am dus si am kumparat bekurile astea din poza . Ce parere aveti?! Ce as putea face ku el ?! Ce sfaturi puteri sa-mi dati ? Avand in vedere ka a mankat saptamana trekuta un soricel ,deci pofta de mankare are . Kand stranuta tot korpul se inkordeaza .
Va multumesk anticipat pentru ajutor ! Marius

Sus

Subiectul mesajului: Re: Piton regal sa stranute ?!
MesajScris: 02 Mar 2013, 09:47 
Neconectat
spiderling

eu zic ca are infectie respiratorie si trebuie dus de urgenta la un medic veterinar. Ai grija ca acea boala este fatala animalului daca nu este tratata! asteptam vesti

Sus

MesajScris: 02 Mar 2013, 10:23 
Neconectat
Site Admin

karkotasii scrie:
Tocmai am primit un piton regal ,Ziggy, are un an si cam un metru lungime .l-am primit de doua saptamani , iar de cateva zile s-au ars becurile de la lampi , si se pare ca are o forma de raceala , il tineam in mana si a deschis gura si a stranutat sau ceva dar m-a stropit cu un fel de saliva ce o face la gura, asa ca m-am dus si am cumparat becurile astea din poza . Ce parere aveti?! Ce as putea face cu el ?! Ce sfaturi puteri sa-mi dati ? Avand in vedere ca a mancat saptamana trecuta un soricel ,deci pofta de mancare are . Cand stranuta tot corpul se incordeaza .
Va multumesc anticipat pentru ajutor ! Marius

Nu se vad pozele , ai uitat sa le pui.
Mi-am permis sa-ti editez putin forma postarii tale.....ma dor ochii si sufletul cand vad in ce hal a ajuns limba romana....

Sus

MesajScris: 02 Mar 2013, 10:46 
Neconectat
adult

K...t. Nu e un cuvant din limba romana care inseamna...ci e un cuvant din aceeasi limba pe care o folosesti tu ca sa scrii.
Asta e un forum in limba romana. Cred ca ar trebui sa cauti un forum intr-o limba ...si sa postezi eventual acolo.

Acuma ma intreb daca postarea mea merita stearsa si a ta nu.

Sus

MesajScris: 02 Mar 2013, 11:33 
Neconectat
larva

Multumesk foarte frumos pentru ajutor , mare iubitor de animale . Si vine tokma de ka cineva din Kolozsvar :)) mare domn Ovidiu !

Sus

MesajScris: 02 Mar 2013, 13:06 
Neconectat
Expert Of Ts

despre scrisu' userului karkotasi sa ma discutat de 100 de ori
Nu e roman si gata !

cat despre regal cel mai indicat ar fii sa intri pe un forum de afara unde sigur gasesti niste solutii
Eu unu nu am patit asa ceva si mari sfaturi nu pot sa dau

http://terrarium-construction.getforum.org
Forum cu si despre Terarii !!
Imagine

Sus

MesajScris: 02 Mar 2013, 13:58 
Neconectat
adult

Daca nu esti roman si nu stii vorbi si scrie romaneste, imi cer scuze. Scrie cum poti. Nu stiu si nici nu sunt obligat sa stiu fiecare membru al forumului ce natie e, cita scoala are.
Restul cu "iubitul animalelor, Cluj si mare domn" n-au nici o legatura.

Sus

MesajScris: 02 Mar 2013, 16:16 
Neconectat
adult

Asta ca nu-s roman nu prea merge ca si o scuza. Tind sa cred ca e mai mult obisnuinta si lipsa de respect sa scrii asa.
Sunt convins ca ai reusi sa scrii si mai corect daca ti-ai da putin interesul, macar sa recitesti ce ai scris si sa te corectezi.

Sus

MesajScris: 02 Mar 2013, 17:09 
Neconectat
Site Admin

Nici eu nu cred scuza asta cu roman-ungur .
Scrisul este aproape perfect romaneste gramatical , fara greseli de ortografie, exprimare fluenta. Felicitari! In mare, scrii mai corect decat majoritatea romanilor . Singura greseala este folosirea excesiva a literei "K" in corpul cuvintelor.
In limba romana nu exista litera K decat in cateva cuvinte (kilogram, kilometru) , in rest NU EXISTA "K".
Daca consideri ca te pot ajuta eu, am sa am grija sa-ti editez fiecare post (daca-mi dai voie , bineinteles!) ca sa pastram o atitudine prieteneasca intre useri , indiferent de culoare politica si nationalitate.
Nu are rost sa ne luam la trante pentru o litera....
Ce zici, ma delegi responsabil ? Pentru mine ar fi o recompensa

Sus

MesajScris: 02 Mar 2013, 18:19 
Neconectat
subadult

O suta de posturi absolut inutile despre gramatica si 1 post cu un sfat util daca chiar s-ar tine cont de ban pentru offtopic multi useri si-ar fi luat vacanta o saptamana. Revenind la subiect, din ceea ce ai scris pare ca e infectie respiratori, te rog sa vii luni pe la usamv cluj si sa vedem ce e pe acolo, eventual face o radiografie si o cultura sa vedem ce create pe ea si dupa iti prescriem tratament, cat mai repede posibil ca e destul de grav la serpi. O zii buna salutare.

Sus

MesajScris: 02 Mar 2013, 18:46 
Neconectat
adult

Striker_ro scrie:
O suta de posturi absolut inutile despre gramatica si 1 post cu un sfat util daca chiar s-ar tine cont de ban pentru offtopic multi useri si-ar fi luat vacanta o saptamana.

Aici gresesti. Nu sunt delok inutile. Ba mai mult, pe multe forumuri exprimarile astea gen mess, mirc, etk, etk sunt taxate pina la banare. Folosirea limbii romane intr-un mod stupid si deranjant nu este delok tolerata.
Aici nu. Pe moderator i-a deranjat postul meu drept kare l-a editat. Ka baiatul asta se exprima intr-un mod kare zgirie pe ochi, asta nu l-a deranjat. Un lucru de k punkte punkte akat. Asta inseamna ka nici moderatorul nu e mult mai breaz.
Poate ar fi fairplay sa stim si kare dintre moderatori este deranjat de kuvintul kakat dar nu este deranjat de folosirea stupida si abuziva a limbii romane ?!?

Sus

MesajScris: 02 Mar 2013, 20:57 
Neconectat
moderator

sa lasam gramatica si sa revenim la sarpe. La USAMV nu are cum sa ajunga pt ca din cate stiu eu, Karkotasii e in America...

In astefel de cazuri, "primul ajutor" e sa ii reduci umiditatea si sa ii cresti caldura. Sa il ti in conditiile astea o vreme (minim o sapt) si daca nu e ceva complicat sunt sanse mari sa isi revina asa. Daca nici asa nu se intampla nimic atunci trebuie inceput tratament injectabil sau cu aerosoli...

Nu stiu ce produse aveti in America sau in ce masura poti face rost de medicamente asa ca nu recomand nimic medicamentos. Cel mai bine e sa vb cu un vet despre treaba asta. Zi-mi in ce zona stai si poate iti recomand un vet bun ;)

Sus

MesajScris: 02 Mar 2013, 22:09 
Neconectat
Site Admin

karkotasii are mai multe probleme: k, nu poate sa posteze fotografii si cea mai importanta Pitonul regal.
eu il ajut prin postarea unei fotografii trimise de el:
Imagine
voi ?

Sus

MesajScris: 02 Mar 2013, 22:23 
Neconectat
larva

@Radu , multumesk mult pentru intelegere si da ai dreptate , momentan sunt inka in amerika si am schimbat bekurile la terariu , temperatura va fii konstanta de 80 de grade Fahrenheit pentru urmatoarea saptamana , umiditatea e la 40% .are akum 2 bekuri unul de noapte de 100 w si inka unu de zii de 150w merg alternativ 12 ore fiekare . Sper sa isi revina pe saptamana viitoare , in kaz kontrar va trebui sa gasesk un veterinar bun in zona Chicago.
P.s . Nu folosesk litera K sa enervez pe cineva sau sa starnesk dispute pe forum . Pur si simplu asa imi place mie , iar daka e sa fiu banat pentru aceasta am sa ma retrag in liniste sa nu mai zgariu pe vreun mare patriot roman pe ochi .
Stiam ka e un forum de reptile nu de diskutii sovine , imi cer skuze pentru orice ofensa adusa kuiva de pe forum in mod oficial !
VA rog sa ma scuzati pentru scrisul incorect , dar ma intreb daca ar fi cineva de alta nationalitate cu intrebari in engleza cati ar sarii sa il critice si sa arete cu degetul ca nu a scris in romana !
O zii buna tuturor , si va mai tin la kurent ku ce se intampla ku Ziggy .

Sus

MesajScris: 03 Mar 2013, 01:20 
Neconectat
moderator

Linistit ai putea creste temperatura la 88-90 de grade F, ziua. Las-o la 80 doar noaptea.
Bafta !

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 27 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]