Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 22 Sep 2018, 00:39

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Problema Crested Gecko Gestant
MesajScris: 09 Mar 2013, 23:38 
Neconectat
old

Imi cer scuze daca era un topic special pt asta. Doar ca sunt in criza de timp si nu am gasit asa ceva.
Am o problema cu femela de gecko crested. A avut toate conditiile necesare, s-au imperecheat si totul bine si frumos pana in momentul in care am pus mana pe burtica ei si am simtit ceva oval si tare. Era clar ca sunt 2 oua. Au forma perfecta dar sunt prea tari. Ulterior am citit pe un site strain ca se intaresc asa rau atunci cand femela are o problema cu depunerea. Si ca in mare parte trebuie mers la veterinar. Nu cunosc pe nimeni cu asemenea cunostinte despre reptile, desi stiu ca sunt cativa. Sper sa ma poata ajuta careva, nu vreau sa se ajunga la operatie. Pe un site scria ca daca mananca, bea apa si nu e apatica...totul e ok si poate depune. Apa a baut, mancarea o urmareste si probabil ca o va manca la noapte, nu imi pot da seama ca e grasa oricum si nu prea ii mai arde de mancat. Apatica ...hmmm..nu pot spune nici ca e, nici ca nu e.
Pot doar sa sper ca sunt paranoic, desi ouale alea sunt sigur mai tari decat e normal.
Ceva solutii ?
Pe un alt site am mai gasit si chestia asta :
"Veterinary intervention will be necessary in most cases, OXYTOCIN can be used
to induce laying if the case is caught early enough but otherwise surgery may be unavoidable."
Unde gasesc chestia aia si cum o administrez ?

Sus

Subiectul mesajului: Re: Problema Crested Gecko Gestant
MesajScris: 10 Mar 2013, 00:55 
Neconectat
Expert Of Ts

Tin minte cand aveam femela de CWd cand statea in apa calduta facea cate un ou ...aceeasi problema a avut si aia cred, nu putea sa scoaa ouale si abia intr un interval de 2 saptamani le`a scos pe rand .
Incearca sa i faci o mica baie in apa calduta, poate cine stie ! :smt023

PS - am auzit pe alt forum de un Doctor RAdu de la Falconvet !
incearca poate te rezolva ! :smt023

http://terrarium-construction.getforum.org
Forum cu si despre Terarii !!
Imagine

Sus

MesajScris: 10 Mar 2013, 01:11 
Neconectat
old

Citat:
Incearca sa i faci o mica baie in apa calduta, poate cine stie !

M-am gandit si eu la asta. Dar ce presupune defapt baia ?

Citat:
PS - am auzit pe alt forum de un Doctor Radu de la Falconvet !
incearca poate te rezolva !

Radu Boncea ? O sa incerc sa dau de el, sper sa-i gasesc nr. de telefon.

Propunere pt admin, sa puna nr utile ale veterinarilor si eventual alte persoane utile. (Undeva la patologie, cred)

Sus

MesajScris: 10 Mar 2013, 01:17 
Neconectat
Expert Of Ts

pui intr`o cutie niste apa calduta(nu fierbinte) si nu foarte adanca, o ti 10 min in apa.
nu stiu exact cum sa explic pt ca e crested, la mine era mai usor pt ca dragonii iubesc baile :D
eventual incerci de 2 ori pe zi vezi tu ce si cum !

Despre doctor nu stiu mai multe, doar ce am scris ! :smt023

Imagine

Sus

MesajScris: 10 Mar 2013, 01:24 
Neconectat
old

THE SNAKE scrie:
pui intr`o cutie niste apa calduta(nu fierbinte) si nu foarte adanca, o ti 10 min in apa.
nu stiu exact cum sa explic pt ca e crested, la mine era mai usor pt ca dragonii iubesc baile :D

Ideea e ca si crestedul iubeste umiditatea doar ca nu si caldura...la 30 de grade deja e oribil de cald pt ei. Deci nu stiu ce sa zic cu apa calduta.

Sus

MesajScris: 10 Mar 2013, 01:34 
Neconectat
Expert Of Ts

pai cand i stropesti in terariu banuiesc ca nu cu apa rece direct de la robinet?
deci putin mai calduta decat de obicei ..nu cred ca va fi de 30 grade apa ...eventuala baga in termometru in apa sa nu fie foarte calda ...dar nu pateste nimic !

Imagine

Sus

MesajScris: 10 Mar 2013, 01:43 
Neconectat
spiderling

Daca te ajuta, ...Clinica FalconVet
Strada Vatra Luminoasa 108, Bucuresti
Telefon: 031.414.35.67
Dr. Radu Boncea – 0723 234 426
Sper sa nu fie nevoie de interventie chirurgicala :) Multa bafta!

Sus

MesajScris: 10 Mar 2013, 01:50 
Neconectat
old

Merci mult Simo. Cum spuneam am citit pe net ca daca mananca si bea apa,e ok, nu are ouale blocate chiar daca sunt tari.
A baut apa iar acum i-am dat mar cu banana si a mancat. Sper sa ma trezesc maine cu ea supla si 2 "oo" in terariu...Pana atunci astept pareri.

Sus

MesajScris: 11 Mar 2013, 01:16 
Neconectat
moderator

Akm scrie:
Pe un alt site am mai gasit si chestia asta :
"Veterinary intervention will be necessary in most cases, OXYTOCIN can be used
to induce laying if the case is caught early enough but otherwise surgery may be unavoidable."
Unde gasesc chestia aia si cum o administrez ?

Oxitocina gasesti la orice farmacie veterinara si e ieftina. Asta nu ar fi o problema. Problema e ca daca ouale sunt prea mari sau ea nu e dilatata cat trebuie, cu oxitocina nu rezolvi mare lucru. Hormonul asta provoaca contractii uterine si se administreaza cand astea lipsesc, dar presupune ca femela sa fie apta sa elimine ouale. Daca sunt prea mari, poti sa ii dai oxitocina cata vrei ca tot nu ies. In cazul asta doar operatia poate sa rezolve problema si sincer sa iti spun la un crestat nu stiu cat succes ar avea o asemenea interventie din cauza dimensiunilor reduse ale animalului si din cauza grosimii foarte mici ale peretilor uterului. Am vazut la un leopard de-al meu mai demult care a murit din cauza asta, avea peretele uterului cat foita de tigara... Ma gandesc ca daca se opteaza pt interventie chirurgicala, cel mai bine ar fi sa se mareasca cloaca prin incizii si in felul asta sa poata sa dea ouale afara. Nu am citit nicaieri de asa ceva, acuma mi-a trecut asta prin minte, dar eu zic ca e mai bine si mai usor de reparat decat sa se deschida abdomenul. La animale si la femeie se practica chestia asta in cazul in care fatul/copilul e prea mare...

Sus

MesajScris: 11 Mar 2013, 11:25 
Neconectat
subadult

Sa speram ca nu ajungi la chirurgie cu ea, ca e destul de nasol dar cum a zis si Radu e destul de complicata procedura de salpingectomie, la femela mea ca norocu nu au fost probleme majore, iarasi cu oxitocina i-am administrat si eu femelei mele si degeaba,deja vad ca isi revine treptat dupa procedura si a inceput sa miste mai mult prin terariu si coloritul i-a revenit la normal. Referitor la mancat si baut apa, femela mea a mancat si baut pe toata perioada retentiei deci nu cred ca e un reper foarte bun, ca pe cand incep simptomele la reptile atunci greu o mai scoti la capat. De obicei acestea se manifesta cand e prea tarziu, daca cumva a depasit limita timpului de depunere ca sa zic asa cu mai mult de 3 zile neaparat trebuie dusa de urgenta la un medic calificat, macar ouale sa le salvezi, sper doar sa nu se calcifice si atunci is duse si ele. Am citit undeva ca e bine sa nu fie administrat calciu in timpul gestatiei ca favorizeaza formarea unui invelis foarte tare la ou si puiul nu poate ecloza, se recomanda administrare de calciu dupa depunere cel putin asa am citit, multa bafta cu ea sper sa auzim vesti bune. :smt023

Sus

MesajScris: 08 Mai 2013, 21:56 
Neconectat
moderator

ce s-a mai intamplat?

Sus

MesajScris: 09 Mai 2013, 12:59 
Neconectat
old

Imi cer scuze ca nu am adus noutati. Dar am avut probleme cu netul.
Femela a depus atunci un ou sanatos . Avea embrionul destul de bine format (dupa parerea mea), ceva in genul unei boabe de fasole de 5mm.
Apoi a urmat si celalalt ou, la fel de ok dar nu stiu inca daca e bun sau nu. Nu eram acasa si fratele meu l-a pus in incubator in pozitia in care l-a gasit. Iar eu cand am ajuns si am verificat cu lumina daca e fertil, am constat ca il pusese invers, cu embrionul in jos.
A stat asa cateva ore dar sper ca nu a murit.
Primul ou l-am verificat acum cateva zile (cu lumina) si a inceput sa se inroseasca, cred ca se dozvolta puiutul ok. Celalalt e ciudat...o combinatie de rosu cu galben....nu stiu ce sa zic in privinta lui.

Femela, dupa depunere nu a avut probleme cu calciul, depozitele de calciu fiind mai mult decat ok.
Acum, am palpat-o si se simte deja alt ou pe partea ei dreapta (acolo unde fusese primul ou)...si e format pe jumatate. Sper sa fie totul ok pe viitor si sa inchei problema asta cu o poza cu puiutii.
Si o intrebare pt cei ce au masculi de crested, masculii vostri au depozite de calciu ? Al meu nu ...sau cel putin nu e ok.

Sus

MesajScris: 13 Mai 2013, 19:37 
Neconectat
subadult

Ceea ce simti tu acolo e un folicul aflat in dezvoltare. Referitor la depozitul de calciu nu am cunostinte acolo deci nu te pot ajuta, dar ma documentez si iti spun daca doresti.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]