Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 12 Dec 2018, 17:48

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Salvati viperele din Romania !
MesajScris: 26 Apr 2013, 21:09 
Neconectat
moderator

Azi "surpriza"...Aveam un apel nepreluat de acum 2 zile Gheorghe de la Herculane... Sun inapoi de curiozitate: Cica nu vreau vipere !??
Are iar cateva zeci si cere 50 de Euro pe bucata fara acte si poate aranja si cu acte dar mai scump...Hmm. Credeam ca am rezolvat anul trecut cand dupa ce vazusem cateva exemplare, i-am zis ca nu incurajez asta si nu-mi trebuie si mai ma puteam duce si la politie sa-l denunt, desi ii dadusem cuvantul ca n-o sa o fac daca mi le arata. Dar romanii au tupeu nu gluma. Sau o fi saracia asta de vina, o fi prostia !?...
Ar trebui facut un flagrant pt braconierii astia. Si amendati macar sa se invete minte.
Nu zic ca eu o-i fi vreun om perfect, dar cand stiu cate drumetii am facut si cati bani am cheltuit pt a vedea reptilele astea deosebite in mediul lor si mai mult fara succes, parca ma prinde o usoara dezamagire.
Si pt primavara asta avem in cap o excursie la Cheile Nerei. Daca mergem si daca o sa trec si prin Herculane cred ca o sa intru intr-o sectie de politie sa vedem care ar fi consecintele, ce naiba...desi tare ma gandesc ca pe acolo se cam stie "cat e ceasul"...

Sus

MesajScris: 26 Apr 2013, 22:08 
Neconectat
juvenile

cristty_1o scrie:
ce naiba...desi tare ma gandesc ca pe acolo se cam stie "cat e ceasul"...

Poi cam asa sta treaba, cat timp sistemul e corupt, greu poti face ceva. Cel mai tare ma enerveaza inconstienta si ignoranta oamenilor de genul. Cred ca cel mai bine ai anunta presa, nu autoritatile( nu stiu de ce, dar sunt convins ca stiu cum sta treaba si sunt dispusi oricand sa intoarca capul pentru o bancnota)

Sus

MesajScris: 26 Apr 2013, 22:42 
Neconectat
moderator

Da, nu e rea ideea, poate presa mai misca ceva. Desi ma gandesc ca si presa cam stie cum stau lucrurile. Aiurea...

Sus

MesajScris: 27 Apr 2013, 11:47 
Neconectat
Egg

autoritatile nu vor misca absolut nimic...o idee ar fi (parerea mea) sa incerci sa cauti o organizatie un O.N.G sau ceva de genu care se ocupa de protectia animalelor sau macar sunt interesati de acest subiect..nu bag mana in foc ca vor reusi ceva m'ai mult dar eu gandesc in felu urmator...aceste persoane care se intituleaza iubitori de animale ar avea o influenta mult mai mare asupra autoritatilor si presei..si in cele din urma poate acestia vor ceda sub presiunea domnilor de la organizatie si vor incerca sa faca ,,ceva'' macar de ochi acestora...pentru ca vad pe la TV cum astfel de organizatii incurca tare de tot prin proteste si multe altele..si ultimile 2 exemple vazute de mine au fost cele de la vanatoarea domnului Tiriac unde niste O.N.G-uri si'au bagat nasu...si cea cu lei lu Camataru..unde indentic ca la prima O.N.G-uri au aparut si vrand nevrand sau facut auziti la tv si in presa..poate asa va fi si in cazul acesta..si niste oameni vor intelege gravitatea acestui fenomen si vor trage un semnal de alarma la un nivel mare
Poate gresesc si nu am o idee tocmai stralucita..dar cred ca ar fi una din putinele solutii

Sus

MesajScris: 27 Apr 2013, 12:20 
Neconectat
moderator

Ideea e ca inculpatii trebuie prinsi asupra faptului. Nu e chiar simplu. Dar ideile sunt bune.
Oricum pana atunci : NU CUMPARATI VIPERE !

Sus

MesajScris: 27 Apr 2013, 14:29 
Neconectat
Egg

pai vorbit cu cei de la O.N.G sa se faca un flagrant filmat atunci cand vipera este cumparata..sau ceva de genu

Sus

MesajScris: 27 Mai 2013, 23:55 
Neconectat
moderator

Intr-o zi am venit cu un politist din satul Carbunari (sudul rezervatiei Cheile Nerei), pana la podul Beiului. Evident ca am vorbit despre vipere; si cum ma gandeam de mai demult, mi-i s-a adeverit ca toti de prin zonele astea le omoara. Politistul a spus ca si el si toti satenii le ucid cum le vad. Cui sa-i explici de importanta viperelor ?

Fac o paralela - un cuplu de serpi ai lui Esculap, probabil la imperecheat- au cazut de pe o stanca in Herculane cu o zi inainte sa ajung eu; se lauda la cadite omul care face masaj acolo de ani de zile cum i-a calcat el de 4 ori cu masina... Reptile infensive de altfel...si bineinteles ca era felicitat de majoritatea care sunt de prin locurile alea. Ignoranta totala... Chiar iubita mea, care desi vine cu mine si ma intelege, nu e admiratoare mai deloc a reptilelor; a fost dezgustata de opiniile si actiunilor celor de acolo... Mie mi-a parut doar rau ca nu am fost eu cel care i-a intalnit primul, mai ales ca in excursia asta de o saptamana am gasit vreo12-15 serpi morti, diverse specii...

Sus

MesajScris: 28 Mai 2013, 07:30 
Neconectat
juvenile

cristty_1o scrie:
....Politistul a spus ca si el si toti satenii le ucid cum le vad....

atitudinea asta e generala in toata tara, n`ai cui sa explici ca si o matza turbata e mai periculoasa decat un sarpe....
natzie de ciobani inculti....

Sus

MesajScris: 28 Mai 2013, 09:13 
Neconectat
old

Majoritatea de pe acest forum iubesc si sunt fascinati de aceste taratoare, insa foarte multa lume nu sunt de aceeasi parere cu noi.
Intr-un fel incerc sa-i inteleg pe acei oameni.
Ganditi-va cum ar fi ca pruncii vostri sa se joace pe un teren minat cu vipere.
Sau sa iesi in gradina si sa calci pe coada vipera.

Sus

MesajScris: 28 Mai 2013, 13:11 
Neconectat
juvenile

^^angel^^ scrie:
....Ganditi-va cum ar fi ca pruncii vostri sa se joace pe un teren minat cu vipere.
Sau sa iesi in gradina si sa calci pe coada vipera.

nu prea ai dreptate pt. ca nu dai de vipere la tot pasu` si nici prin gradina nu colcaie viperele ca furnicile:|
cei care umbla prin natura stiu cat de greu e sa intalnesti o vipera....

Sus

MesajScris: 28 Mai 2013, 13:45 
Neconectat
moderator

Exact. Am facut cam 2500 de km cu masina in ultimele 2 drumuri la Herculane, Cazane, Cheile Nerei. Sa nu zic de alti bani pt drum, traseele facute, oboseala. Le gasesti tot mai greu. Din 2005 cand fusesem prima data si gasisem una mica, pauza.
Desi nu e nimeni perfect, multi din zona asta cu vipere sunt chiar needucati. Le omoara cum le vad. Si nu doar vipere. Nu isi dau seama d eimportanta lor. Iar cei pasionati le vor gasi si mai rar de aici incolo daca problema asta evolueaza in aceeasi directie ca pana acum.

Le-am pozat in toate felurile anul asta, cele vazute de mine, tocmai sa subliniez cat de frumoase sunt. Si nici pe departe atat de agresive cum ar crede unii sau altii.

Locul lor e in natura. Ar fi frumos sa le pozeze sau filmeze cat mai multi si apoi sa le dea pace. Din ce stiu, chiar simpla capturare a lor e interzisa. Practic am incalcat si eu legea, dar sper ca macar am facut-o cu un scop bun. O sa postez si filmuletele cand leam dat drumul, sa vedeti cat de faine sunt cand isi reiau locul printre stanci... Superbe reptile...

Sus

MesajScris: 21 Ian 2014, 16:55 
Neconectat
moderator

http://totb.ro/fotografii-folosite-in-s ... de-vipere/

Un articol interesant ce are legatura cu fermele de vipere si implicit declinul acestora.

Sus

MesajScris: 21 Ian 2014, 17:02 
Neconectat
Site Admin

Tocmai am deschis un subiect nou:
viewtopic.php?f=19&t=3550&p=77849#p77849

Sus

MesajScris: 21 Ian 2014, 17:08 
Neconectat
moderator

Scuze dar de pe telefon am share-uit informatia ce tocmai o gasisem pe facebook.
Nu strica,sper sa o citeasca cat mai multi !

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]