Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 17 Oct 2018, 18:53

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Salvati viperele din Romania !
MesajScris: 06 Iun 2012, 22:24 
Neconectat
moderator

Salvati viperele din Romania !

Dupa cum am spus si intr-un alt topic, vizita la Baile Herculane pe langa saptamana de relaxare,mi-a lasat si un gust amar.

Asta pt ca unele specii din reptilele tarii noastre nu-si gasesc respectul cuvenit printre locuitorii din sudul tarii. Si aici ma refer la vipera cu corn, o specie periclitata, "ocrotita" si care se gaseste tot mai rar de catre cei care ar dori sa o pozeze in mediul ei natural. Personal am sperat ca ma voi intalni cu una; imi doream de ceva timp o filmare cu un exemplar. Primul ce il vazusem a fost acum 7 ani , de atunci si pana acum nu am mai fost la Herculane. Nu am poze deloc cu el; a fost ceva de moment: admiratie, respect si fiecare cu ale lui.
Acum am reusit doar o "jumatate " de vipera sa vad si asta dupa o saptamana in care am gasit tot alte si alte reptile. La fel ca acum 7 ani a fost ceva fugitiv, neapucand sa fac macar o poza.

Bineinteles pun acest fapt pe seama "dragilor" braconieri care nu mai contenesc cu capturarea viperelor si vanzarea lor la negru pe la diferiti "crescatori autorizati "cica.
De ce spun asta? Pt ca am avut ocazia in urma unor discutii la un restaurant sa intalnesc cativa localnici care exact cu asta se ocupau. Dintr-o discutie in alta, mi-a venit ideea sa ma dau drept cumparator, astfel culmea fiind invitat lejer sa cumpar cateva exemplare care le avea un anume "Gheorghe de pe Valea Cernei ".

Am acceptat sa merg cu dansul pana in Toplet, urmatoarea localitate dupa Herculane (la 5 km). Omul parea f dezinvolt si natural. Am ajuns in Toplet si dupa prima la stanga , printre niste garaje si containere de gunoi ne oprim. Ne dam jos eu el si iubita mea, ca eram cu ea, si ea poate confirma totul, si omul deschide un garaj. Garaj care pretinde ca nu e al lui ca nu are masina ci al unui amic care il lasa sa tina viperele cand le captureaza pana reuseste sa le vanda...

Ok. Intram in garaj si ne arata "Gheorghe de pe Valea Cernei " 2 sticle murdare, verzi in care ce vedem ? 4 vipere cu corn, masculi as zice, cate 2 in fiecare flacon. Mizerabile, puturoase pline cu fecale. Nasol. Si acum vine vestea "faina" : 200 de lei cere individul pe bucata. Si cu regret in glas ne spune ca daca ar fi stiut din timp ar fi facut rost de mai multe.
-Cat de multe ? intreb
-Pai in 2 saptamani pot aduce 30-40 de vipere ! Odata, acum vreo 2 ani am vandut 200 dintr-un sut...Cumparatorii mei ma anunta cu 2-3 saptamani inainte sa am timp sa le prind .."

Hmm. Frapant pt iubitorii naturii , a reptilelor sau pasionati amatori ca mine sau ca altii...200 odata dom'le...200
Nu poti avea reactie la asa replica; incerc doar sa ma gandesc la saracia ce e pe acolo, la unii bineinteles, si sa-mi justific cat de cat in capul meu faptele celor ce fac asta si care nu au loc de intelegere de fapt.

Ii spun omului ca eu am venit la Herculane pt poze , pt excursie , si ca da mi-ar place mult sa vad in mediul lor cateva sa fac niste filmulete...nu doresc sa cumpar, dar as aprecia daca m-ar lasa sa fac macar 2, 3 poze asa prin sticla. La inceput nu a vrut sa ma lase , dar apoi a zis ok , dar sa nu-l pozez si pe el. Am scos aparatul am facut cateva poze in garajul ala mizerabil si apoi via inapoi la Herculane. Pe drum mai ne zice omul ca se pot vinde si cu acte. la 400 de lei bucata, dar tot prinse din natura. Intreb ca de unde acte atunci? Pai stie el pe cineva care creste si mai da cand trebuie cate o hartie si o stampila... Bun...deci probabil ca multi dintre crescatorii autorizati au 2 afaceri pe rol : colectare de venin si vanzarea exemplarelor prinse de acesti binevoitori. Si politia nu prea se omoara sa-i prinda pe astia. Controale deloc, amenzi deloc, nimic... mda

Si pe langa aspectele astea mai sunt oameni ce le si omoara. Chiar la statuia lui Decebal de pe Dunare au omorat una si au aruncat-o in apa. Fara mila, in rasete si voie buna...Si sunt multi care fac asa...
O sa revin cu pozele din garajul omului...

Sus

Subiectul mesajului: Nu cumparati vipere !!!
MesajScris: 06 Iun 2012, 22:41 
Neconectat
moderator

Nu cumparati vipere !!!
Majoritatea viperelor ce se vand la noi provin din natura, nicidecum de la crescatorii autorizati. Pt ca sunt mai ieftine in primul rand si pt ca nu se mai asteapta ani de zile inmultirea lor in captivitate.

Personal nu am facut nimic contra individului deoarece imi dadusem cuvantul, poate nu merita(dar asa am decis atunci); oricum sper ca acest post sa fie citit de sustinatorii si iubitorii acestor reptile.

Pozele facute cu viperele din sticla ale braconierului

Imagine

Imagine

Imagine

Sus

Subiectul mesajului: Re: Salvati viperele din Romania !
MesajScris: 06 Iun 2012, 22:44 
Neconectat
moderator

Pozele le-am lasat mai mari ca sa se vada mai bine
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Sus

MesajScris: 06 Iun 2012, 23:05 
Neconectat
adult

si cand ziceam.... ca as vrea sa detin una... (cu acte in regula)... des ar fi imposibil sa obtin aprobare... dar presupunere... am fost facut nebun...!!
tind sa cred cat mai mult... ca totusi e bine.... sa obtii o aprobare.. sa le cresti... si puii sa ii eliberezi pentru perpetuarea speciei....!!

vara aceasta ma voi duce prin Muntii Macin... ca din auzit... s-ar gasi si aici... si daca voi avea onorul sa gasesc un exeplar... o sa aflati si voi....!!

Sus

MesajScris: 06 Iun 2012, 23:10 
Neconectat
moderator

Daca obtii acte pt cresterea lor si intentia e sa ai pui si apoi sa-i eliberezi eu cred ca ar fi foarte ok. Si de laudat o actiune de acest gen

Sus

MesajScris: 06 Iun 2012, 23:13 
Neconectat
adult

pai uitandu-ma pe national geografic... unde vad frecvent astfel de emisiuni cu specii rare....!!! asta e singura metoda de salvare...!!

cresterea de exemplare..... si puii rezultati din imperechere... eliberati pentru imbogatirea faunei!!

Sus

MesajScris: 06 Iun 2012, 23:31 
Neconectat
larva

Urat din partea lor sa faka asa ceva !!! Este masakru si nu e admisibil asa ceva ! Masuri drastice trebuie luate impotriva acestor indivizi!

Sus

MesajScris: 06 Iun 2012, 23:37 
Neconectat
moderator

Autoritatile de prin partea locului dorm pe picioare. Multi se ocupa cu afaceri deastea si din discutii, am inteles ca masuri nu sau prea luat ...
Lumea nu prea intelege sau nu vor sa accepte importanta acestor reptile. Nu le pasa pur si simplu

Sus

MesajScris: 07 Iun 2012, 08:22 
Neconectat
adult

cristty_1o scrie:
Autoritatile de prin partea locului dorm pe picioare. Multi se ocupa cu afaceri deastea si din discutii, am inteles ca masuri nu sau prea luat ...
Lumea nu prea intelege sau nu vor sa accepte importanta acestor reptile. Nu le pasa pur si simplu

Cristi atitudinea ta este laudabila, dar din pacate lipsita de finalitate. Intr-o tara normala cu oameni normali, ce ai postat aici trebuia sa arati politiei. Aici nu are nici un efect din pacate.

Tot din pacate, coruptia si delasarea este atit de generalizata incit sunt 99% sanse ca singurul efect pe care l-ar avea si daca le-ai arata materialele politiei, ar fi sa-ti bati tie niste cuie in talpa. Fii sigur ca politia stie despre aceste lucruri, dar sunt prea ocupati sa fure si sa-si faca vile probabil si din spagi rezultate din braconajul viperelor. Probabil ca virgula calea de urmat era cu presa (desi la asa tara - asa presa). O data materialele ajunse in presa (asta daca ai norocul sa dai peste un redactor care stie meserie), "oamenii legii" nu se mai pot face ca nu stiu despre ce se intimpla acolo. Investigatia ta poate fi un excelent inceput pentru o institutie care are posibilitatile si interesul (chiar obligatia) de a cerceta asemenea lucruri. Fie ca e presa, fie ca e politia.

Sus

MesajScris: 07 Iun 2012, 17:19 
Neconectat
moderator

Da Ovidiu , actiunea poate trebuia finalizata altfel, dar eu il asigurasem pe om ca e totul ok daca ma duce sa vad viperele...Vezi tu ca sunt si emisiuni legate de alte subiecte mai grave si tot nu se denunta oamenii. E o chestie de omenie, de cuvant, de intelegere cu inculpatul sa zic asa.

Poate e gresita dar daca stai sa privesti din prisma mea poate stii cum e. Acum alegerea a fost facuta, timpul a trecut. Forumul acesta il citesc multi oameni; daca chiar se vrea se pot lua decizii bune pt fauna tarii pe viitor. Desi sunt convins ca acesti braconieri au si relatii cu institutiile care ar trebui sa proteje animalele. In tara noastra cam totul merge pe asa ceva. Iar de politie ce sa mai zicem...pe cei mici vor sa-i infunde rapid , iar cei mari sau cu relatii scapa mai mereu...

Sincer initial nu se vroia a fi o investigatie ci poate mai mult curiozitate; povesti de genul "ciobanul x are vipere in butoaie si le vinde cu 50 de lei " am mai auzit. Nu te gandesti ca e chiar asa pana nu vezi ...

Si in final cred sincer ca stiu f multi despre afacerile astea, de la braconieri, politie, garda de mediu , ecologisti sau ce organe or mai fi, si masuri tot nu se iau. Iar oamenii de rand cand aud cuvantul "vipera" automat sunt tensionati, o asociaza cu pericolul, si replica generala a acestora e : "omoar-o!"; asta pt ca nu exista o educatie in privinta asta. Deci e greu sa se ia masuri asa...

Ps: poate o sa aibe un ecou si asa...

Sus

MesajScris: 09 Sep 2012, 01:23 
Neconectat
adult

Mai poti sa zici ceva intr`o tara ca asta .. Pai daca vin crescatori sau oameni simplii din alte tari isi fac cruce... Pai in Germania sau in alte tari civilizatae gasesc asa la fel ca in Romania ? Va spun eu nu ... Si eu pana sa vad forumul asta chiar vroiam sa ma duc la munte sa fac poate rost de unde animal ca asta .. Dar mi-a ajuns... Decat sa ii incurajez pe oamenii care se ocupa cu afaceri dinacestea, mai bine raman la serpi constrictori sau altceva dar LEGALI !!! Va las pe voi sa mai comentati... Si app cristy cat[/c vr pe pinky sau fuzzy ( sau tot ce ar putea manca un king snake de 80 cm Ms

Sus

MesajScris: 09 Sep 2012, 01:56 
Neconectat
moderator

Animalele salbatice trebuiesc lasate acolo unde sunt, viperele la fel, ca oricum sunt tot mai putine. Plus ca serpii veninosi nu sunt chiar pt oricine.

Referitor la hrana nu vand decat prin Cluj la unu altul.

Sus

MesajScris: 22 Ian 2013, 01:47 
Neconectat
moderator

Tocmai mi-am regasit povestea si experienta de la Herculane pe un alt site: ceea ce e bine totusi pt ca asta inseamna ca este citita. Dar ar fi fost frumos o precizare a forumului nostru, langa acel copy-paste. :smt023

http://4metin.ro/discutii-generale/afac ... 79072.html

Sus

MesajScris: 22 Ian 2013, 08:13 
Neconectat
juvenile

Este sursa, jos de tot scrie:
"Sursa:
Afiseaza codul"

Sus

MesajScris: 22 Ian 2013, 19:16 
Neconectat
moderator

grifinder scrie:
Este sursa, jos de tot scrie:
"Sursa:
Afiseaza codul"

Da , asa este. Uite ca acum am observat. Nu e rau atunci. Oricum important este ca e citit articolul. Ms de corectie ! :smt023

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 29 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]