Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 19 Oct 2018, 18:58

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Cum alungam serpii?
MesajScris: 11 Iun 2012, 15:27 
Neconectat
Egg

Un prieten ce sta in Baisoara s-a trezit in curte cat si in casa cu serpi!El spune ca ar fi vorba de ceva vipera mai mare de un metru!Cu ce poate sa ii alunge ca de omorat nici nu se pune problema!
Astept parerile voastre!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Cum alungam serpii?
MesajScris: 11 Iun 2012, 15:53 
Neconectat
moderator

Daca ar fi vipera de asa dimensiune ar fi un adevarat record. Sunt vipere in zona aia (vipera berus). Viperele de regula cresc in jur de 60-80 cm. Rar depasesc 80 de cm. Probabil or fi ceva serpi de alun sau chiar de casa. Pt. nestiutori sunt usor de confundat
Mi-i se pare ca recordul absolut e un mascul de berus berus de 104 cm...cel putin asa stiu eu. :)
Iar de alungat, o metoda buna ar fi sa incerce sa scape de rozatoarele ce sigur le are pe langa casa, pivnita, hambar, debarale, etc. In felul asta nu ar mai fi hrana pt reptile.

Sus

MesajScris: 11 Iun 2012, 16:08 
Neconectat
Egg

Inseamna ca a estimat el gresit dimensiunile dar cica sigur sunt vipere!O sa ii spun sa scape de rozatoare!
Alte sfaturi imi mai puteti da?!

Sus

MesajScris: 14 Iun 2012, 01:03 
Neconectat
juvenile

mihai , unde exista sperpi veninosi , sunt sigur ca exista si firme , ferme speciala care colecteaza sau extermina problema ( asta in cazul in care nu sunt protejate prin lege in zona aia ) .. oricum un necunoscator poate sa confunde un sarpe de 60-80 de cm cu unu de peste 1 m , indiferent de marime daca este o vipera salbatica , nu-i de joaca , dar se poate si insela ( cel mai bine ar fi , daca ar face o poza speciei de sarpe , si sa o compare cu unu de pe net , sau s-o postezi tu aici si sunt sigur ca o sa te ajute baietii sa identifici exact specia
"Cu toate că vipera berus este de 2 - 3 ori mai veninos ca șarpele cu clopoței (Crotalus adamanteus), nu este atât de periculos din cauza rezervorului mic cu venin (10 - 18 mg), mușcătura lui însă putând deveni gravă la copii și la persoane în vârstă."
Oricum daca cauti pe google "how to keep off snakes" , o sa gasesti diverse metode sa-i tii la distanta , de la capcane pana la substante toxice

Sus

MesajScris: 14 Iun 2012, 06:16 
Neconectat
adult

Nu uitati ca viperele sunt ocrotite prin lege. Primul lucru pe care trebuia sa-l faca este sa anunte autoritatile. Apoi se vor implica institutiile care trebuie. Cu capcane si "exterminatori" nu merge. De asemenea daca au cuib undeva acolo trebuie descoperit , animalele stramutate si cuibul distrus. E mai complicat decit pare si fara sprijinul unor institutii nu o sa poata face nimic.

Sus

MesajScris: 14 Iun 2012, 12:27 
Neconectat
juvenile

Cum am spus o ferma specializata , se poate ocupa de tot . Capcanele sunt cele mai sigure metode pentru serpi .. exterminare din pacate este ilegala , dar uite de exemplu copilul meu se joaca zilnic in gradina , daca as vedea o viper este evident ce-as face :P

Sus

MesajScris: 14 Iun 2012, 13:19 
Neconectat
moderator

In cazul de fata este vorba despre Baisoara. Ma indoiesc ca este in varful muntelui vreo firma specializata in asa ceva. Si in zona aia sunt intr-adevar vipere. Cum zice Ovidiu ele nu trebuie omorate, sunt protejate ! Nicidecum folosit capcane si substante toxice !!! Si poate omul a vazut 2, 3 serpi sau poate acelasi de mai multe ori. Poate nici nu e vipera. Adesea sunt confundate cu alti serpi. Si eu am cunostinte la Baisoara care au vazut diferiti serpi pe langa case, vipere mai rar. Sunt sperioase , nu prea stau atat de aproape de om.
O poza ne-ar ajuta sa indentificam sarpele respectiv

Sus

MesajScris: 15 Iun 2012, 11:14 
Neconectat
Egg

Cand o sa fac rost de o poza o sa o postez aici!Multumesc pentru sfaturi!
O zi buna!

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]