Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 21 Iul 2019, 18:33

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Naja siamensis
MesajScris: 20 Mai 2017, 15:54 
Neconectat
larva

Naja siamensis

Sunt un om perseverent si logic. Cel putin asa imi place sa cred. Cand am insistat cu crearea acestui subforum, aveam un anumit plan cu el. Am renuntat la plan insa nu si la anumiti pasi. Plus ca sunt genul de om care se respecta pe sine. Prin urmare, imi voi continua un pic circul avand speranta ca poate candva o sa apara un X oarecare in acest peisaj trist. Un X care va dori sa isi cumpere specia Y insa din pacate pentru el, in afara de cateva informatii generale, nu va gasi pe internet nici un pont util.

Mie personal mi-ar fi prins bine sa am un feedback despre o anumita specie. Chit ca poate nu tineam cont de el, l-as fi avut in minte si poate m-ar fi ajutat ulterior sa fac mai rapid anumite corelatii.
Specia despre care voi spune cateva vorbe astazi este Naja siamensis. Sau Black And White Spitting Cobra, Indo-chinese Spitting Cobra. Detalii cu privire la habitat &Co sunt disponibile pe google. Eu sunt un fan al cobrelor. Detin mai multe specii, iar 5 sunt din categoria cobrelor scuipatoare. In general o cobra scuipatoare ataca atunci cand se simte amenintata, atunci cand este iritata la modul nesimtit. Totodata, cobrele juvenile sunt mult mai agresive in genere.
Insa Naja siamensis are un „short temper” care bate orice record. Este una din cele mai nervoase specii de naja cu care am lucrat. O am de 1 an aproape si nu vad nici o calmare. La Naja annulifera de exemplu am vazut o domolire a temperamentului. Desi specimenele CB sunt mult mai docile si nu au tendinta de a scuipa, siamensis pare a fi exceptia care confirma regula. Sau poate am eu un specimen mai nervos. Insa am intrebat in afara prin stinga si dreapta si mi s-a confirmat caracterul lor nevricos si impredictibil.

Pe langa aceasta atitudine agresiva, este singura mea specie de Naja care scuipa din pozitia de „stand-by”. Mai concret, de exemplu daca umblu la nigricincta/nigricollis etc , atata timp cat nu le vad in pozitia tipica de defensiva/ofensiva stau calma si stiu ca nu vor scuipa. Siamensis insa scuipa si fara sa aiba faimoasa gluga ridicata. Scuipa din ascunzatoare. Sta linistita si brusc te fericieste. Este o specie pe care daca la un moment dat cineva o sa si-o achizitioneze, sa aiba in vedere acest aspect. Din fericire mereu am avut ochelari cand am lucrat/jucat cu ea. Nigricollis a scuipat o singura data, dupa ce am stresat-o vreo 40 de minute. Ea scuipa aproape de fiecare data cand ii deschid capacul. A se retine CAND si nu CUM. Deoarece scuipa cand nu te astepti. Scuipa mai rau decat un W.C. Si X va trebui sa lucreze cu ea daca si-o va cumpara. Va trebui sa ii faca ceva curatenie sau sa ii schimbe apa, daca nu e fan "poze si joaca". Bineinteles, mai exista si posibilitatea de "trap-box"...astepti sa intre animalul acolo si imediat il blochezi. Insa aceasta metoda mi se pare lasitatea suprema. Si nu numai lasitate, insa arata o oarecare lipsa a indemanarii. In momentul in care simti nevoia sa ai un trap-box, in momentul in care iti este frica sa umbli la o specie, sa o iei pe carlig si sa o muti sau sa o iei de cap si sa o bagi in sac ...atunci cel mai bine sa nu iti iei serpi veninosi. Lasa circarii adevarati sa faca show-ul ;) Ia regius! Sunt ok...

Alte adaugiri nu am de facut la aceasta specie. Este o specie de naja de marime relativ mica si prin urmare nu necesita mari eforturi realizarea si decorarea terariului. Ca orice naja, nu este pretentioasa la mancare. Ascunzatoarea este musai in cazul acestei specii. O data nu i-am lasat ascunzatarea deoarece a trebuit sa o spal si usuc ....cum simtea miscare, scuipa si se izbea de terariu. Am avut ceva de curatat, deoarece veninul este destul de vascos in comparatie cu Naja naja de exemplu – daca a avut cineva vreodata curiozitatea sa isi mulga cobra indiana. Lucru care inca ma minuneaza, deoarece in cazul unei specii de cobra scuipatoare ma asteptam ca densitatea veninului sa fie mult mai mica decat in cazul unei specii nescuipatoare. Am cautat pe internet si cum nu am gasit multe informatii utile, am inceput un studiu pe cont propriu profitand de faptul ca am anumite mijloace. Daca studiul se va incheia cu succes, voi reveni cu rezultatul si explicatia la care am ajuns,
Bref, o specie frumoasa, o provocare, un MUST in viziunea mea. Doar ca trebuie niscavai atentie. Ii place sa surprinda cand nu te astepti. O circara. Probabil de aia o plac si intentionez sa mai iau un exemplar in septembrie. Recomand si m-as bucura sa vad specia si la alti iubitori de reptile. De data asta nu mai pun poze. Se gasesc pe net. Va salut!

Sus

Subiectul mesajului: Re: Naja siamensis
MesajScris: 20 Mai 2017, 17:46 
Neconectat
Site Admin

Multumim ! :smt006

Sus

Subiectul mesajului: Re: Naja siamensis
MesajScris: 22 Mai 2017, 16:06 
Neconectat
moderator

Foarte bine ai facut. De aceasta descriere se vor bucura si altii. Si da, cine stie, poate in viitor mai apar doritori si pasionati de veninosi. :) :snaje01

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]