Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 17 Oct 2018, 18:54

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Trimeresurus venustus - muscatura + cateva "ponturi"
MesajScris: 05 Iul 2016, 09:55 
Neconectat
larva

Trimeresurus venustus

Cum am promis ieri, revin cu un mic articol despre Trimeresurus venustus (pe numele de botez Green Red Reaper).
Ca si V. vogeli la mine intra cu succes la categoria “viermi”, insa o categorie aparte de viermi.

Cum ii spune si denumirea populara - Beautiful Pit Viper – venustus este intr-adevar o frumusete. Combinatia unica a unui gradient de verde combinat cu un rosu ce aduce a sange inchegat (sau visiniu :D ) , iar pe alocuri niscavai galben, te face sa te uiti ca prostul si sa ai impresia ca cineva a modificat-o in photoshop. Insa natura uimeste din nou!

Este un sarpe foarte frumos. Insa aceasta frumusete vine la pachet cu o “aroganta” si o agresivitate de zile mari. Spre deosebire de Green Reaper, Green Red Reaper nu are chef de socializare si daca o stanjenesti, ataca fara sa stea prea mult pe ganduri.

De tinut, este usor numai ca ii trebuie un pic mai multa atentie decat la alte specii. Femela mea are undeva la 55-60 cm. Sta mereu cocotata pe crengile puse in terariu si desi este o specie nocturna, o vad foindu-se si ziua. Spre deosebire de V. vogeli, ea uneori mai foloseste ascunzatoarea insa numai in perioada de naparlire. Altminteri nu are nici o jena.

Specimenul meu nu accepta decat soareci vii. Am incercat cu fuzzy de sobolan, cu pui de nici doua zile… noup! Soarece! Viu! :)

Revenind la agresivitatea ei, nu va imaginati ca este dracul pe pamant. Pur si simplu nu ii place sa fie deranjata. De multe ori ma ataca imediat ce ii deschid sa o stropesc, insa cum realizeaza ca ii fac un bine, se calmeaza si sta si ea ca vogeli sa o aud prin diverse zone. De baut bea numai din dop. Asa am luat o muscatura. A doua am luat-o in timpul unei manipulari.

Efectele acestor muscaturi : imediat am simtit o durere infioratoare, ca si cum cineva mi-ar fi infipt niste ace incinse in deget. Apoi degetul a inceput sa se umfle intr-un timp relativ scurt, iar la cca o ora dupa muscatura, umflatura a inceput sa se extinda in sus, spre incheietura. Muscatura stiu ca a avut loc pe la 21, iar pe la 1 noaptea nu puteam adormi din cauza faptului ca simteam degetul pulsand. Dimineata am ramas doar cu umflatura si cu incapacitatea de a indrepta degetul. Mentionez ca si degetele alaturate s-au umflat un pic si erau de asemenea dureroase. Dupa doua zile degetul a revenit la normal. Muscatura primita cand i-am dat sa bea din dop nu a avut nici un efect, deoarece am avut reflexe bune si am tras mana la timp, duduia apucand doar sa ma zgarie nitel.

Este o specie cu toane. Ca toate speciile de altfel. Insa diferenta dintre venustus si alte specii este ca te poate fraieri. Daca la Naja, vegrandis, atrox etc simti si iti dai seama ca sarpele nu are chef de tine si vrea sa fie lasat in pace, la venustus lucrurile stau pe dos. Pare ca sufera de sindrom bipolar :D Acum e ok si in secunda doi te-a capsat.

Ce am mai remarcat este faptul ca ziua este in toane mai bune decat noaptea. Cred ca acest lucru se datoreaza faptului ca venustus este o specie nocturna si ziua "hiberneaza". Asta nu inseamna ca daca o provoci, nu ti-o iei :)

Recomand mare grija cand se lucreaza cu aceasta specie datorita imprevizibilitatii. Veninul nu este potent, insa nu e o placere sa fii capsat. Dupa pataniile astea, pentru adapare folosesc o penseta foarte lunga iar socializarea se face prin intermediul carligelor.

Recomand asta in cazul lucrului cu orice specie veninoasa, indiferent de potenta veninului.

O singura data am intampinat o problema la naparlire. Am fost plecata intr-o deplasare si cum nu a fost nimeni sa o stropeasca, i-a ramas o bucata din pielea veche pe ultima jumatate a corpului. S-a rezolvat rapid insa.

Unii au ramas cu o impresie gresita : NU imi este rusine cu muscaturile primite. Dimpotriva! Au fost o lectie buna. Ca si in cazul motociclismului : nu cade cu motocicleta doar ala care o tine in garaj! Sper ca putinele informatii pe care le dau si intamplarile impartasite sa fie de folos cuiva intr-un oarecare viitor.

Alexvenom detine aceasta specie de mult mai mult timp decat mine si el este singurul din tara – din cunostintele mele – care a reusit sa imperecheze cu succes. Daca are timp si doreste sa imparta cu mana asta de oameni interesati cateva ponturi, ii multumesc in avans.

Mai jos cateva poze cu degetul muscat, precum si cu “autoarea” :) Daca o manipulati, asa vor arata si degetele voastre :lol:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1 mesaj ]