Tarantule RO mania

Tarantule RO mania

Forumul crescatorilor de Tarantule, scorpioni, reptile si alte animale de companie
Acum este 17 Oct 2018, 20:11

Ora este UTC + 2 [ DST ]

facebook.com/tarantule.romania.ro     barbosii.ro//

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 525 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 31, 32, 33, 34, 35
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: [Incepator]Cateva intrebari despre tarantule !
MesajScris: 11 Noi 2015, 13:39 
Neconectat
Expert Of Ts

Ursanu scrie:
Salut, saptamana viitoare doresc sa-mi cumpar o taranatula A.Geniculata.Nu am mai avut nici una pana acum deci nu am experienta pactica.Am citit eu multe pe forum si pe alte site-uri despre terariu,ingirjire etc insa orice sfat e bine venit mai ales pt mine CA INCEPATOR.
In principiu m-ar interesa informatii despre terariu sa apuc sa il achizitionez sau sa-l fac pana voi cumpara tarantula + mancarea.
Multumesc, o seara placuta.

salut.pentru orice intrebari detalii/preturi hrana /terariu,nr contact mai jos. ;010;

Sus

MesajScris: 11 Dec 2015, 14:00 
Neconectat
Egg

Am o b smithi si imi refuza sa manace. Ultima masa a fost pe 27.11 si de atunci am mai incercat sa-o hranesc de trei ori fara succes atat cu greieri cat si cu cinerea fara succes. Este motiv de ingrijorare. Inainte erea mai activa acum este mai mult statica. Umiditate 70-75% temperatura 23-28 oC.

Sus

MesajScris: 11 Dec 2015, 21:07 
Neconectat
Egg

Cel mai probabil in premolt.

Sus

MesajScris: 12 Dec 2015, 00:54 
Neconectat
moderator

Oricum nu-ti fa griji. Rezista si astea cu lunile, chiar anul. Nu ai motive de stres ;)

Sus

MesajScris: 12 Dec 2015, 03:24 
Neconectat
old

inca nu a trecut nici macar o luna, nu ai de ce sa te ingrijorezi.
cu toate ca esti in parametrii buni, daca e in premolt ii mai poti ridica umiditatea.

Sus

MesajScris: 19 Dec 2015, 18:12 
Neconectat
Egg

Giulia scrie:
Cel mai probabil in premolt.

Ai avut dreptate. Aseara a naparlit B. smithi si pe 17 femela de king baboon.

Sus

MesajScris: 11 Sep 2016, 03:53 
Neconectat

Salut sunt incepator si doresc sa-mi iau o A Geniculata:
1)La inceput ii dau melworms intregi sau rupti in jumatate?
2)Cam in cat timp se face mai mare?
3)Este neaparat sa-mi cumpar heatpad daca stau la bloc si e izolat deci temperatura este constanta?
4)La inceput pot sa o tin in cutia in care imi este trimisa 2-3 naparliri?

Doresc sa precizez ca o iau de mica pentru ca vreau sa vad cum creste si sa ma acomodez cu ea.

Sus

MesajScris: 12 Sep 2016, 14:28 
Neconectat
larva

In 2 ani va avea dimensiuni considerabile daca o hrănești regulat. Depinde cat de mica e ea si cat de mare e mealworm. Cu siguranță gasesti si de dimensiuni mai mici. Daca nu, incerci cu taiatul in două si alternezi cu dubia mici sau lateralis.

Daca in cutia in care ai primit.o aerisirea e ok , o poti tine acolo inca 2 năpârliri. Insa eu as opta pentru un mic faunariu sau o cutie de plastic (careia ii faci gauri pt aerisire evident).

Am avut zeci de tarantule si la nici una nu am folosit incalzire. Sa nu scadă sub 22 grade temperatura in camera si e ok.

Sus

MesajScris: 26 Apr 2017, 14:42 
Neconectat

Buna ziua scuzati deranjul dar am si eu o problema.Acum 2 saptamani aproape tarantula mea a naparlit. Este o A. Geniculata si am hotarat sa o scot din caserola aia micuta in care fusese pana atunci pentru ca a crescut.Am mutat-o in terariul mai mare a stat doua saptamani si refuza sa manance.Am mutat-o iar de acolo intr-o cutie putin mai mare pentru ca m-am gandit ca era prea mare spatiul pentru ea.Insa mi-e frica pentru ca are o luna de cand nu a mai mancat si mi-e frica sa nu moara de foame.Daca ii pun mancarea acolo pur si simplu se plimba pe langa viermii mealworms si nici macar nu ii baga in seama.Isi sapa o gaura in pamant si sta mereu acolo nu mananca nici nu prea iese ce sa ma fac? De ce nu mai mananca ?

Sus

MesajScris: 26 Apr 2017, 23:32 
Neconectat
old

a naparlit cu bine?
cat e de mare?

Sus

MesajScris: 26 Apr 2017, 23:51 
Neconectat

Da a năpârlire gara nici.o problema dacă vrei poze mă poți cauta pe facebook.Nu are nici-o problema se plimba , am citit pe internet ca e normal sa facă găuri în pământ gen vizuine.Singurul lucru care mă îngrijorează foarte mult este ca nu a mâncat de o luna și ceva.Pun viermii mealworms în cutia în care o țin și pur și simplu se plimba pe lângă ei.Nu arata nici cea mai mica intenție de ai ataca apoi manca. Și nush Cum sa.I aproximează marimea.Dar pot spune ca are 3 4 năpârliri dacă nu mai mult.

Sus

MesajScris: 01 Mar 2018, 07:43 
Neconectat

Salutare tuturor ! Începătoare aici :D.Am o boehmei de vreo o săptămâna jumate(Are 2 ani jumate-3),i-am dat acum vreo 3 zile un worm și nu l-a mâncat.L-am scos.ieri i-am mai pus unul.cand m-am trezit nu mai era . Inca nu sunt sigura dacă l-a mâncat sau a intrat in pământ .Am înțeles ca e aproape de perioada de năpârlire,plus stresul de acomodare,de când o am nu s-a mișcat din spatele plantei. Acum întrebările mele sunt:
Intra viermii in pământ?
Dacă ioc răscolesc pământul ,nu o stresez?(o scot, bineînțeles, in altceva pana fac asta)
Și-a făcut pânza in jurul plantei in spatele carei sta .insemana ca se pregătește de năpârlire? Arunci unde e viermele ? :)) Și mai am o problema cu umiditatea .e cam mică (30-40) și mai fac câte o “ ploaie” dar nu se menține mult timp..poate e încă ceva ce o stresează ‘-_-‘ . Trebuie sa plec 3zile și o sa las pe cineva sa verifice dacă e totul ok,dar ii va fi frica sa deschidă terariul și vreau sa știu ca e safe ,altfel o iau cu mine :)) .

Sus

MesajScris: 03 Mar 2018, 22:13 
Neconectat
Expert Of Ts

Hey. Pentru inceput ti-as recomanda sa cauti grupurile de facebook dedicate teraristicii, pe forumuri nu prea sta lumea.

In legatura cu situatia ta:

Daca tarantula e aproape de naparlire, nu o mai hrani si nu o mai stresa pana ce naparleste + o saptamana dupa. Viermii (impropriu spus - nu sunt viermi ci larve de gandac, mealworms si superworms) se ingroapa in pamant si pot rani grav tarantula cand aceasta naparleste si e vulnerabila), asa ca iti recomand cu caldura sa il scoti de acolo de urgenta.

Perioada de acomodare a tarantulei dureaza mai mult de o saptamana jumate, la unele chiar si 3-4 luni. A ta este o specie terestra si foarte statica, prin urmare comportament de tipul "de cand o am nu s-a miscat" este perfect normal; nu te astepta sa fie prea activa.

Nu deschide terariul nonstop, nu o manipula, las-o in treaba ei si vei avea un animal sanatos si fericit. Manipularea nevertebratelor este un stres inutil care nu beneficiaza animalului cu nimic; in nici un caz nu o lua cu tine, cata vreme are caldura, umiditate si vas de apa poate sta singura fara sa o verifice nimeni si un an de zile.

In legatura cu umiditatea, daca ti se pare ca substratul se usuca prea repede iti recomand sa pui mai mult si / sau sa il umezesti in profunzime (torni apa si il amesteci bine, sa fie ud cu totul ca atunci cand prepari caramida ca sa il pui prima data); o alta varianta ar fi ca ai un hygrometru (aparatul ce masoara umiditatea) defect.

Grupul de facebook oficial al forumului: https://www.facebook.com/groups/TarantuleRomania/

Sus

MesajScris: 18 Iul 2018, 09:23 
Neconectat

Salutare.
Am o geniculata din 2013. Am cumparat-o mare.
Dimineata am vazut-o cu picioarele sub ea, intr-un colt. De mancat nu a mai mancat din iarna. M-am gandit ca a crapat. Am scos-o sa o aranjez frumos, ca cioclii. Si am observat ca nu e rigida. Am pus-o la loc in terariu incercand s-o asez cam cum am gasit-o. Daca ma holbez la ea pana ma dor ochii parca are cate o miscare fina, am observat la 2 picioare asta.
E molt? Am stresat-o suficient de mult incat chiar sa crape, sau chiar s-a dus si mi-au jucat ochii feste? Sigur ca asta nu stie nimeni, dar pareri, pe baza celo relatate?
Mersi!

Sus

MesajScris: 20 Iul 2018, 17:09 
Neconectat
Expert Of Ts

Salut. Pozitia respectiva se numeste popular 'death curl' si inseamna ca animalul este pe moarte. Iti recomand sa intrebi pe grupul de facebook al forumului, este mult mai multa activitate.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 525 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 31, 32, 33, 34, 35

Ora este UTC + 2 [ DST ]